Урок 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Калмицька народна казка «Казка про рідний край». Прислів’я.
Мета. Розширити та поглибити знання учнів про калмицьку народну казку; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання. Ілюстрації до казки.
Хід уроку 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Абетка народних казок.
— А зараз ми перевіримо, як ви знаєте народні казки світу. Спробуйте на кожну букву алфавіту назвати народні казки.
А — азербайджанські | Н — німецькі |
Б — білоруські | О — орокські |
В — вірменські | П — польські |
Г — грузинські | Р — румунські |
Д — датські | С — словацькі |
Е — естонські | Т — туркменські |
Є — єврейські | У — українські |
3 — зулуські | Ф — фінські |
И — ительменські | X — хакаські |
І — індійські | Ч — чорногорські |
К — калмицькі | Ш — шведські |
Л — латиські | Ю — юкагирські |
М — молдавські | Я — японські |
- На які букви ми не назвали народи? («Ж». «Ц», «Щ»)
2. Утворіть прислів’я та приказки.
Народ скаже, • | • своя сторона. |
В чужім краю • | • серце болить. |
Кожному мила • | • як зав’яже. |
За своїм краєм • | • і солов’ї не цвірінькають. |
- Які з утворених прислів’їв можна дібрати до калмицької казки?
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Читання та переказування казки.
2. Добір прислів’їв.
— Прочитайте, які прислів’я ви дібрали вдома до змісту калмицької казки. (Учні зачитують.)
3. Перегляд ілюстрацій.
Учні переглядають ілюстрації та розказують, який саме епізод зобразили на малюнку.
4. Давайте пофантазуємо.
— Спробуйте продовжити цю казку, а потім ми звіримо з оригіналом.
IV. Опрацювання калмицької «Казки про рідний край» (продовження).
1. Читання казки вчителем.
- Хто з учнів передбачив події казки?
2. Читання продовження казки учнями мовчки.
- Чому пташка не співала в неволі?
3. Гра «Так чи ні» (складають учні і зачитують один одному).
- Пташка проспівала сто пісень печалі? (Так)
- Чи двісті пташок злетілися з усіх боків і підхопили її пісню? (Ні)
- Людям здалося, що не птахи співають, а їхні душі? (Так)
- Імператор не був на своїй батьківщині чотири роки? (Ні)
- Чи випустив імператор з клітки пташку? (Так)
- Чи тисячу і одну пісню хвали рідному краю заспівали птахи? (Ні)
- Чи всього дві тисячі й одну пісню хвали заспівали птахи рідному краю і свободі? (Так)
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
Гра «Знайди і прочитай початок речення за його кінцем».
- «… повелів він».
- «… підхопили її пісню».
- «… не був три роки».
- «… а співають їхні душі».
- «… пісню хвали свободі».
Читання «ланцюжком».
5. Визначення зачину, основної частини і кінцівки казки.
6. Робота над образними засобами казки.
Поясніть, як ви розумієте вислови:
- сонце сповільнювало свій хід
- годували її з імператорської кухні
- задушно в палаці
- жовті піски пустелі
- зажевріла на небі ясна вранішня зоря
- прийшов у це життя
7. Складання плану казки.
Орієнтовний план казки
- Подарунок імператорові.
- Золота клітка.
- Мовчання пташки.
- Трирічна подорож країною.
- Пташка на волі.
V. Робота над ілюстрацією.
- Розгляньте малюнок. Розкажіть, що зображено на малюнку. Зверніть увагу на кольорову гаму малюнка.
- Який епізод казки на ньому зображено?
- Розкажіть, якою зображено пташку.
VI. Робота над прислів’ями.
— Прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.
VII. Підсумок уроку.
- Як ви гадаєте, у чому полягає основна думка казки?
- Чого навчає нас ця казка?
VIII. Домашнє завдання.
Читати та переказувати казку. Відповідати на запитання в кінці казки. Повторити вивчене про творчість Ліни Костенко.
Урок 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік