Урок 110. Люби і знай свій рідний край. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Валерій Шевчук «Дорога історії». Микола Чернявський «Рідний край».
Мета. Розширити та узагальнити знання учнів про Україну; прищеплювати любов до державних символів України; розширити знання учнів про цінності українців; виховувати почуття патріотизму, національної гордості та любові до Батьківщини.
Обладнання. Карта України, Державні символи України.
Хіт уроку 110. Люби і знай свій рідний край. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Відгадайте загадку.
Красивий, щедрий рідний край і мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай усе, що зветься … (Україна).
— Поясніть, як ви зрозуміли загадку.
2. Роз’єднайте слова та відновіть вірш.
Уріднегніздечкоздалекихкраїв
Колисьповернетьсямаленькапташина,
Розбившивсідалісвоїмигрудьми…
Аяповернусьвріднийдім — Україну,
їйщировіддамсвогосерцятепло,
Надіюлюбовсвітлувірувдобро,
Ащесвоюмріюпрокращугодину.
— Яке слово «заховалось» у вірші? (Україна)
— Що воно для вас означає?
3. Утворіть прислів’я.
Всюди на світі добре, • | • та вдома миліше. |
Та земля мила, • | • не так світить сонце. |
У чужій сторонці • | • а вдома найкраще. |
За морем тепліше, • | • де мати родила. |
— Прочитайте прислів’я, які ви утворили. Поясніть їх значення.
ІII. Перевірка домашнього завдання.
1. Кросворд.
— Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово («Україна»).
- Українська письменниця, яка народилась на Волині (Леся Українка)
- Рідний край, місце народження тієї чи іншої людини. (Батьківщина)
- Море, яке омиває береги України. (Чорне)
- Святиня народу. До нього ставляться з повагою, захищають від недругів. (Прапор)
- Столиця нашої держави. (Київ)
- Найголовніша урочиста пісня чи мелодія держави, що виконується в особливо важливих випадках. (Гімн)
- Народний символ нашої батьківщини. (Калина)
2. Читання статті М. Чумарної «З Україною в серці».
Учні читають, переказують та відповідають на питання після статті.
3. Конкурс читців віршів про Україну.
Учні читають та розказують напам’ять вірші, які підготували вдома.
IV. Повідомлення теми та мети уроку.
Є багато країн на землі,
в них — озера, річки і долини…
Є країни великі й малі,
та найкраща завжди Батьківщина!
Є багато квіток запашних,
кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них ті,
що квітнуть у рідному краю.
Є багато пташок голосних,
любі-милі нам співи пташині.
Та завжди наймилішими з них будуть ті,
що лунають у рідній країні!
І тому найдорожчою нам
є і буде у кожну хвилину
серед інших країв лиш одна —
дорога нам усім Україна!
— Сьогодні на уроці ми продовжуємо говорити про нашу славну Україну.
- Чи відомо вам, звідки з’явилася назва Україна?
Слово вчителя.
Найдавнішою назвою українців за часів Київської Русі була «руси», русичі», «русини». Пізніше північно-східна група слов’янських та інших племен, що платили податки Київській Русі, стала називатися «русскіє» — у значенні підлеглі Русі. Московське князівство, що виникло після занепаду Київської Русі, згодом стало могутньою державою Московією, яка пізніше називалася Росією. А нам історія подарувала таку гарну й милозвучну назву — українці, тому що країна наша стала називатися Руссю-Україною, а згодом — просто Україною.
За однією з версій, назва Україна походить від слова «окраїна». Проте, багато українських істориків та мовознавців, зокрема. Борис Грінченко, дослідили, що Україна, найімовірніше, походить від слова «країна», в значенні «наша земля». Слово Україна, як назва певної місцевості, згадується в одному давньому літописі. Розповідаючи про смерть переяславського князя, а це було 1087 року, літописець записав: «За ним Украйна много постала», тобто сумує.
В офіційних документах XV-XVI століть вживається географічна назва «Україна». Наприклад, гетьман Сагайдачний у листі до польського короля в 1622 році писав про «Україну власну, предковічну вітчизну нашу».
V. Опрацювання оповідання Валерія Шевчука «Дорога історії».
1. Читання оповідання вчителем. Перевірка первинного сприйняття.
- Що нового ви дізналися про історію українського народу?
- Кожна людина має свою історію. Розкажіть цікаву історію про себе.
2. Словникова робота.
Обри — лише в літописі є згадка про цей народ.
Вибивати до ноги — повністю знищувати.
Сагайдак — сумка для стріл.
3. Читання оповідання учнями мовчки.
4. Гра «Хто швидше?». Знайдіть у тексті і прочитайте.
— Причини, внаслідок яких народи гинули.
— До яких народів належить наш народ.
— Про дивовижний світ, який створив народ.
— Про загибель та приниження.
— Про батьків, дідів та прадідів.
— Про таємниці, що чекають на нас.
5. Складання плану для переказу.
План
- Історичний шлях.
- Пропав, як обри.
- Не згубив свою дорогу.
- Він був тут завжди.
- Чужого научайся, але й свого не забувай.
VI. Робота над віршем Миколи Чернявського «Рідний край».
1. Читання вірша вчителем.
- Хто є автором твору?
- Які ще вірші М. Чернявського ви читали?
- Як називається такий вірш? (Акровірш)
- Яке слово-відгадка? (Україна)
2. Самостійне читання вірша учнями.
3. Доберіть риму.
Святиня — (пустиня).
Спитай — (рай, край).
Батьківщини — (рослини).
4. Пошукова робота.
- Скільки у вірші речень? (3)
- Знайдіть і прочитайте речення про «землю», про «корінь».
VII. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Який твір вивчали? Хто його автор?
- Чого навчив вас цей твір?
- Якими новими словами збагатився ваш словник?
VIII. Домашнє завдання.
Виразно читати та переказувати оповідання «Дорога історії». Вірш «Рідний край» за бажанням вивчити напам’ять. Пригадати казки, які ви читали у підручнику.
Урок 110. Люби і знай свій рідний край. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік