Урок 99. У світлому храмі природи. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Ліна Костенко «Природа мудра».
Мета. Розширити й узагальнити знання учнів про поетичну творчість Ліни Костенко; вчити аналізувати вірші; розвивати пам’ять, творчу уяву, логічне мислення, зв’язне мовлення, викликати інтерес до творчості поетеси.
Обладнання. Портрет Ліни Костенко, збірка «Бузиновий цар», ілюстрації до віршів.
Хід уроку 99. У світлому храмі природи. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Відновіть вірш.
Вночізавовчимиярами
зайцідавалителеграми.
Іпрочиталатаксосна:
«Чекайтеквітамивесна».
- Як називається цей вірш? («Телеграма-блискавка».)
- Який зміст телеграми? Як ви його зрозуміли?
2. Гра «Шифрувальник».
- З якого вірша ці слова?
(Візьму я пензель і паперу клапоть і намалюю всю цю акварель.) - З якого вірша ці рядки? («Дід Ревило».)
III. Конкурс.
Проведення конкурсу на кращого читця віршів Ліни Костенко із збірки «Бузиновий цар».
Вірші: «Берізки по коліна у воді», «Польові дзвіночки», «Сунички», «Соловейко застудився», «Горобець із білою бородою», «Вже брами літа замикає осінь…», «Дід Ревило», «Білочка восени», «Мурашки думають про зиму», «Баба Віхола», «Заячий карнавал», «Вербові сережки».
IV. Вікторина.
- Що осінь замикала вночі, погубивши у небі журавлині ключі? (Браму.)
- З чим порівнювала дощ бджілка, яка спала вночі у дзвіночку? (З кулеметом.)
- Які дерева стояли по коліна у воді? (Берізки.)
- Що сховалось під маленькими яличками у смарагдовій траві? (Сунички.)
- Що влаштували зайці на Повий рік? (Карнавал.)
- Що за сива баба на метлі приїхала,
в двері стукала, селом вешталась? (Віхола.) - Як звали діда, який ходив без торбини? (Ревило.)
- Що одягла верба біля яру, біля стежки? (Сережки.)
- Хто з птахів застудився? (Соловейко.)
- У якої пташки була біла борода? (У горобця.)
- Хто на гілочках, на тоненьких, поки день ще не погас, сироїжки та опеньки сушить про запас? (Білка.)
- Хто, знайшовши гарну бадилину, везе-везе…везе-везе?.. (Мурашка.)
V. Робота над віршем «Природа мудра».
1. Читання вірша вчителем.
— Поміркуйте над сполученням слів «природа мудра».
2. Словникова робота.
Гаплички — металеві зачіпки, що пришиваються проти петлі до одягу і служать застібками.
Краснолюдки — польською гноми.
Куманці — керамічні фігурні посудини.
Крилас — підвищене місце у церкві.
3. Доберіть риму.
на брові… (на траві)
ковпачки… (гаплички)
бубонцями… (куманцями)
пташок… (дашок)
обома… (нема)
Гра «Відтвори вірш». (Вчитель читає вірш, пропускаючи деякі слова. Підручники закриті.)
А на грибку, під криласом (пташок),
з великим (пензлем), у зелених (капцях)
фарбує (гном) оранжевий (дашок).
Йому злізати високо і (круто).
Він (пензель) той тримає обома.
Як гарно все! І все така (отрута).
І сіє (дощ)… І (гномиків) нема…
Бесіда.
- З яких слів видно, що природа, створюючи красу, втомилася? (Росинку поту втерла на брові.)
- З чим порівнює поетеса мухоморчиків? (Із ляльковим театром.)
- Який можна зробити висновок? Зачитайте словами з вірша. («Як гарно все! І все така отрута».)
VI. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися про Ліну Костенко?
- Який вірш поетеси вам найбільше запам’ятався? Чому?
- Які з прочитаних віршів Л. Костенко веселі, а які — повчальні? Чого вони нас вчать?
Цікаво знати.
- Вислови Ліни Костенко стали крилатими. Ось послухайте деякі з них.
«Поразка — це наука. Ніяка перемога так не вчить».
«Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини ніхто».
«Дитина — дзеркало родини; як у краплині води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька».
«Душа летить в дитинство, як у впрій, бо їй на світі тепло тільки там».
VII. Домашнє завдання.
Вивчити вірш «Природа мудра» напам’ять.
Урок 99. У світлому храмі природи. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік