Урок 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Іван Франко «Лисичка і Рак».
Мета. Розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях Івана Франка; розвивати навички виразного читання, логічне мислення; вчити аналізувати зміст казки; на прикладі героїв виховувати повагу одне до одного.
Обладнання. Портрети І. Франка, збірка «Коли ще звірі говорили», казка «Ріпка». Ілюстрації лисиці та рака.
Хід уроку 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
Прочитайте деформований текст.
Нетимцікавабайкащоговоритьнеправдуатиміцопідлушпиноютоїнеправдикриєвеликуправду.
(Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє велику правду.)
- Хто автор цих слів? У якому творі ви їх зустрічали? (І. Франко «Байка про байку».)
III. Про письменника.
Послухайте, як про І. Франка говорили інші поети.
«Іван Франко — це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття щастя України. України і людськості».
Максим Рильський
«Іван Франко — трибун народний,
пророк-ватаг, ратай-співець
і громадянин благородний…».
Микола Вороний
«…Без сумніву — найбільший у світі трудівник пера».
Дмитро Павличко
Літературна гра «Так чи ні».
- І. Франко народився у сім’ї кріпака? (Ні)
- Він ріс серед розкішної карпатської природи? (Так)
- Чи вмів він у гірській річці спіймати рибу руками? (Так)
- Любов до пісні йому прищепила бабуся? (Ні)
- Його батько працював у кузні? (Так)
- Він був найкращим учнем класу? (Так)
- Чи закінчив він гімназію з відзнакою? (Так)
- І. Франко працював директором школи? (Ні) (Редактором журналів «Дзвіночок» та «Зоря»)
- Його збірка казок називається «Коли ще звірі мовили»? (Ні)
- Чи навчався він за кордоном? (Так) (У Відні)
Слово вчителя.
У шість років він пішов до школи, бо великою мрією неписьменних батьків було дати освіту своїй дитині.
Хлопець виявляв неабияку кмітливість і допитливість, відзначався бурхливою уявою і схильністю до фантазування, особливо любив природу й переймався «містикою» батькової кузні. «На дні моїх споминів і досі горить тон маленький, але міцний вогонь… Це вогонь у кузні мого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя…», — писав той, хто висвітив цим вогнем найтемніші куточки життя народу, змалював їх перед цілим світом. Якщо батькова кузня була для майбутнього письменника школою життя і праці, то школою краси й духовності стала мамина пісня.
Коли Франкові було майже одинадцять років, помер його батько Яків Іванович. Але саме він, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна, де викладали польську й німецьку мов», початкову арифметику. Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, що походила із «шляхти», розповідала малому про польське повстання 1863 р.
Саме про смерть батька Франко написав свій перший вірш. В шістнадцять років, йдучи до шостого класу гімназії, Іван Франко, як і його брати Захарій і Онуфрій та маленька сестричка Юлія, був круглим сиротою.
На дошці — напис.
Хто у світлі ходить — той літати вміє.
Хто себе знаходить — той скарби відкриє.
Хто відчинить двері золотої казки,
той зуміє в світі жити без підказки!
М. Чумарна
- Як ви зрозуміли дані слова? Чи стосуються ці слова І. Франка?
- Чи знаєте ви, скільки казок написав І. Франко? (50 казок.) Лише 20 казок увійшло до збірки «Коли ще звірі говорили».
- Яку казку ви найчастіше чули у дитинстві? Чи знаєте ви, хто автор казки « Ріпка»? (Стару народну казку І. Франко переказав нам по-новому, ритмізованою мовою, наситив елементами українського народного побуту.)
- Хто хоче переказати казку?
- Порівняйте казку «Ріпка», написану І. Франком, з народною. (Відмінність: всім надає імена (дід Андрушка, баба Марушка, донечка Мінка); докладність розповіді, чітка ритміка («гуп-гуп, сорочку, торочку…)
- Чого навчає ця казка? (Вчить жити, працювати гуртом, дружно.)
IV. Опрацювання казки «Лисичка і Рак».
1. Бесіда.
— Сьогодні ми побуваємо в гостях у казки Івана Франка. А хто буде її героями, дізнаємося, якщо відгадаємо загадки.
• Я руда, низького зросту,
хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
в них таке смачненьке м’ясо…
Вовку-брату я сестриця,
а зовуть мене… (Лисиця)
• На дні річному проживаю,
я безпечні клешні маю,
довгі вуса, чорні очі,
а вперед іти не хочу! (Рак)
— Як ви думаєте, хто головні герої цієї казки? (Лисиця та Рак.)
— Розгляньте ілюстрації.
— Що ви можете сказати про лисичку? Опишіть її.
Якщо запитати, хто із звірів найхитріший, ви, звичайно, назвете лисицю. У казках лисиця завжди хитра, кмітлива та підступна. Вона може не тільки когось ошукати, а просто вдатися до обману та різних витівок. Існує багато казок, головним персонажем яких є лисичка.
— Пригадайте, у яких казках Івана Франка героїнею є Лисичка. («Лисичка та Журавель», «Лисичка кума».)
— Чи у всіх казках вона хитра?
— Що вам відомо про рака?
Рак — досить охайна істота, тому він не водиться в брудних водоймах. Голова в рака вузька, на ній дуже добре виділяються ного опуклі очки-намистинки. Рот має дуже сильні щелепи, якими він міцно захоплює корм. Пересувається рак за допомогою чотирьох пар нижніх кінцівок, дуже незвично — «задом наперед». Тулуб захищений міцним панциром і закінчується віялоподібним хвостом. Раки віддають перевагу самоті. Живуть у річковому грунті.
2. Читання казки вчителем.
— Хто з героїв — позитивний персонаж?
3. Словникова робота.
Неборак — людина, становище або вчинки, дії якої викликають співчуття.
Насеред — уживається на позначення місця, куди спрямована дія.
4. Вибіркове читання.
- Прочитайте питальні речення (слона лисиці). Полічіть, скільки їх.
- Чого навчає ця казка?
- Що засуджує? (Пихатість, хитрість, хвалькуватість, намагання покепкувати зі слабшого.)
V. Підсумок уроку.
- Про якого автора ми розповідали на уроці?
- Яку казку читали?
- Що нового ви довідались про І. Франка?
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати та переказувати казку. Словесно описувати Лисичку та Рака.
Урок 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік