Урок 86. Шевченкові твори сяють, мов зорі. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Тарас Шевченко «Що воно там, за горою?» (уривок з повісті «Княгиня»).
Мета. Ознайомити учнів з деякими відомостями про раннє дитинство Т. Шевченка; розвивати навички виразного читання; вчити давати характеристику дійовим особам, робити висновки з прочитаного; виховувати бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.
Обладнання. Портрет Т. Шевченка, автопортрет, ілюстрації з життя і творчості поета.
Хід уроку 86. Шевченкові твори сяють, мов зорі. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми уроку.
1. Бесіда.
- Хто впізнав людину, яка дивиться на нас із глибини часу?
- Хто такий Тарас Шевченко?
- Що означає слово «автопортрет»?
- Де і коли народився Тарас?
- Хто його батьки?
- Що ви знаєте про його дитинство?
2. Вірш Лесі Хрипливої про Т. Шевченка.
До мене сьогодні всміхнувся Шевченко
з картини, що там на стіні.
Читає пісні його залюбки ненька.
Розказував батько мені,
як вівці він пас — ще малий був хлопчина,
а виріс великий дав дар:
для всіх поколінь, для всієї Вкраїни, цю книгу,
що зветься «Кобзар».
Як книгу святу берегли ми завзято,
з собою забрали у світ,
як слово Тараса завжди зберігати,
великий усім заповіт.
Буду й я любити Вкраїну рідненьку,
то може й мені ще не раз
з картини ласкаво всміхнеться Шевченко —
наш Батько, великий Тарас.
Леся Храплива
3. Мовна розминка (відтворити вірш Т. Шевченка).
Унашімраїназемлі
нічогокращогонемає,
яктаяматимолодая
зсвоїмдитяточкоммалим…
(У нашім раї на землі
нічого кращого немає,
як тая мати молодая
з своїм дитяточком малим…)
III. Сторінками дитинства Тараса Шевченка.
1. Слово вчителя.
Щороку, в березні, Україна відзначає дні, які в народі називають «шевченківськими».
9 і 10 березня день народження і день смерті поета. А між ними — ціле людське життя. Недовге життя — лишень 47 років. Саме стільки було відміряно Шевченку долею:
24 рок» — у кріпацтві
10 років — на засланні
13 років — вільна праця.
Народився Тарас Григорович Шевченко 1814 року в селі Моринці на прадавній українській землі Черкащини, в бічній хатині кріпака Григорія Шевченка. Це село належало багатому поміщику Енгельгардту.
В той час, коли народився Тарас, в Україні панувало кріпацтво. Кріпаки були такою ж власністю пана, як будинки, земля, майно. Пан міг продати кріпака, обміняти його на коня чи будинок, розлучити батьків з дітьми. Кріпаки не мали права кудись виїхати чи самі вирішувати якісь свої справи — усе вирішував поміщик.
За велінням пана Енгельгардта, Шевченки переселилися в село Керелівку, де і минуло дитинство Тараса.
2. Читання уривка з повісті «Княгиня».
— Послухайте, як Тарас Шевченко у своїй повісті «Княгиня» описав своє село, хату, квітник, сад.
(Вчитель читає до слів «такого саду нема на цілому світі».)
Причілок — бокова стіна будинку.
Клуня — будівля для зберігання снопів, сіна, полови тощо, а також для молотьби, віяння й т. ін.; стодола.
3. Слово вчителя.
«Квітник — улюбленець моєї незабутньої сестри, моєї ніжної няньки». Цією ніжною нянькою була сестра Катруся, яку Тарас дуже любив і яка замінила йому маму, що пропадала цілими днями на панщині. В родині були ще сестри Ярина і Марія (померла рано) та брати Йосип і Микита.
Тарас ріс допитливим хлопцем. Він любив слухати бувальщини, розповіді старших про старовину. Батьки з ранку до ночі працювали на панщині, а малий Тарас залишався вдома з дідом Іваном і захоплено слухав його розповіді про ті часи, коли не було кріпацтва, про козаків, про Січ. У хлоп’ячій уяві поставали героїчні картини минулого, про які він згодом напише у своїх творах.
Коли Тарасові виповнилося вісім років, батьки послали його до школи.
Важким було життя селянської дитини. Але ввечері приходила добра ласкава мама, хоча й стомлена важкою працею, голубила свого малого Тараса, співала колискову, розказувала казку. Мами не стало, коли хлопчикові було всього дев’ять років. Батько одружився вдруге. В хату прийшла мачуха, в якої було троє своїх дітей. Мачуха відразу незлюбила малих Шевченків, а особливо Тараса, який був чутливим до всякої несправедливості. Одного разу, коли мачушин син Степан вкрав у москаля три срібних монети, підозра, звісно, впала на Тараса, і його сікли різками цілих три дні. Лише згодом з’ясувалося, хто справжній злодій. Пізніше Шевченко напише: «Хто хоч раз бачив мачуху і зведених дітей, той бачив пекло».
Коли Тарасу виповнилося 12 років, помер і батько.
Там батько, плачучи, з дітьми
(а ми малі були і голі),
не витерпів лихої долі,
умер на панщині…
Помираючи, батько сказав: «Синові моєму, Тарасу, з мого хазяйства нічого не треба: з нього буде або великий чоловік, або велике ледащо…».
Після смерті батька почалися справжні поневіряння. Тарас пасе громадську череду, наймитує в дяка, носить воду школярам. «Ходив я постійно в латаній-перелатаній сорочці, а про чоботи й шапку і мови не було ні влітку, ні взимку», — так згадував він своє дитинство.
IV. Образ поета у повісті «Княгиня» (продовження).
1. Читання вчителем до слів «білою бляхою вкрита».
- Чи зустрічались вам слова, значення яких потрібно пояснити?
2. Словникова робота.
Левада — присадибна ділянка землі з сінокосом, городом та плодовим садом або іншими деревами.
Царина — околиця, край села.
3. Читання уривка учнями мовчки.
4. Вибіркове читання.
- Прочитати опис саду.
- Що сказано про струмок? Знайти і прочитати.
- Про що мріяв хлопчик? Прочитайте.
- Чи любите ви мандрувати?
- Розкажіть цікавий випадок, який трапився з вами під час мандрів.
V. Пошукова робота.
ненька (ніжна)
стріха (солом’яна)
сестра (незабутня)
бляха (біла)
хата (стара)
церква (трибанна)
VI. Підсумок уроку.
- Хто такий Т. Шевченко?
- Що нового ви дізнались про поета?
VII. Домашнє завдання.
Читати та переказувати уривок з повісті «Княгиня». Розповідати про дитинство Т. Шевченка.
Урок 86. Шевченкові твори сяють, мов зорі. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік