Урок 85. Ні, я жива, я вічно буду жити… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Леся Українка «Хотіла б я піснею стати…», «Вже сонечко в море сіла…».
Мета. Викликати інтерес до проблематики творів поетеси; розвивати поетичні смаки; збагачувати мову дітей образними висловами; вчити аналізувати зміст віршів; на прикладі Лесі Українки виховувати в учнів працелюбність, відчуття художньою слова.
Обладнання. Портрет письменниці, ілюстрації до її поезій.
Хід уроку 85. Ні, я жива, я вічно буду жити… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
І. Організаційним момент.
ІІ. Мовна розминка.
Прочитайте уривок із вірша Лесі Українки. Поясніть його.
(На шлях я вишила ранньою весною,
і тихий спів несмілий заспівала…)
Гра «Так чи ні».
- Повне ім’я Лесі — Олеся? (Ні)
- Вона зростала у великій дружній родині? (Так)
- Вона знала 8 іноземних мов? (Ні)
- Леся писала лише вірші? (Ні)
- Леся найбільше товаришувала з братом Михайлом? (Так)
- Вона була відомою піаністкою? (Ні)
- Чи любила вона малювати? (Так)
- Вірш «Надія» присвячений мамі? (Ні)
- Леся навчалася вдома? (Так)
- Прожила письменниця 43 роки? (Ні)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс на найкращого читця вірша «Тішся, дитино, поки ще маленька».
— Виразне, вдумливе, красиве читання завжди справляє приємне враження, краше сприймається та запам’ятовується. Таке читання потребує дотримання відповідних інтонацій, пауз, темпу, логічних наголосів.
— Виберемо журі з учнів кожного ряду.
Учні, хто виявив бажання, читають вірші. Члени журі оголошують результати конкурсу. Учитель виставляє бали учасникам конкурсу.
Пам’ятні місця.
- Учні розказують та зачитують про пам’ятні місця, пов’язані з ім’ям Лесі Українки.
- Музеї Лесі Українки в м. Новограді-Волинському, с. Колодяжному, м. Києві, м. Ялті.
- Пам’ятники.
- На грошовій одиниці номіналом 200 гривень.
- Премія імені Лесі Українки.
Вірші про море (читають учні).
Пливе білий човник, хвилечка колише,
хвилечка гойдає.
Пливе білий човник, вітер ледве дише,
ледве повіває…
Геть далеко в морі кораблі видніють.
Бачу здалеченька,
як виразно щогли тонкії чорніють
проти місяченька.
Опрацювання вірша «Хотіла б я піснею стати».
Читання вірша вчителем.
- Що таке пісня? Які бувають пісні? (Веселі, сумні, жартівливі, обрядові.)
- У чому їх призначення?
- Як пісня впливає на людину? (Пісня допомагає мріяти про радість, щастя, долати життєві труднощі.)
- Розкажіть про ставлення Лесі Українки до музики, пісні.
Вибіркове читання
- Чому лірична героїня вірша Лесі Українки виявила бажання стати піснею? (Бажання стати піснею, яка б була відома в усьому світі.)
- Про яку ясну хвилину говорить поетеса?
- Які враження на вас справив цей твір?
- Чи можна цей вірш пов’язати із життям поетеси?
Опрацювання вірша « Вже сонечко в море сіла».
Відгадування загадок.
Поле синє, вівці білі
на полі пасуться,
до берега несуться. (Море)
Воно безкрає, синє,
і вітри його стережуть,
а кораблі красиві,
по водній гладі йдуть. (Море)
Виразне читання вірша вчителем.
- Що поетеса описала у своєму вірші?
- Зверніть увагу, як у вірші змальовано захід сонця на морі.
- Знайдіть і прочитайте, що сказано у вірші про воду (прозора, глибока, немов оксамит, зеленіє), про хвилі, про дорогу, про край.
- З яким почуттям ви читатимете вірш?
- Знайдіть у тексті порівняння.
- З якою метою їх ужито?
Опис моря.
- Опишіть море, використовуючи слова з вірша (хвилі прозорі, море глибоке, гучне).
- Чи бували ви на морі? Опишіть море, яке ви бачили.
Пошукова робота.
- До поданих іменників доберіть прикметники з вірша.
промінь… (останній)
хвилі… (зелені)
сонечко… (ясне)
вода… (глибока, прозора)
туча… (темна)
дорога… (довга й широка)
море… (тихе)
іскри… (блискучі, червоні)
вогонь… (ясний)
край… (пінистий)
- З чим порівнює дорогу автор у вірші? (З мармуром.) Чому?
IV. Підсумок уроку.
У своїх творах Леся Українка закликає боротися за кращу долю, палко любити свій народ і батьківщину. Вона навчає нас, що треба бути працьовитими, відважними, сміливими й завзятими. «Сором хилитися, долі коритися», говорила Леся Українка.
Учні пояснюють, за що вони люблять і цінують життя.
- Що вас найбільше вразило із життя та творчості Лесі Українки?
- Тож вчіться терпінню, віри, любові й надії у Лесі Українки.
V. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати вірші та аналізувати їх. За бажанням, до цих віршів намалювати ілюстрації.
Підібрати інші вірші про море Лесі Українки (уривки) з циклу «Кримські спогади».
Урок 85. Ні, я жива, я вічно буду жити… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік