Урок 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Марійка Підгірянка «Сипле, сипле, сипле сніг». Загадка.
Мета. Розширювати читацький світогляд учнів. Розвивати вміння читати поетичні рядки, уявляти прочитане. Сприяти творчому мисленню. Формувати морально-етичні якості учнів. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання. Портрет Марійки Підгірянки; виставка збірок для дітей; зимові пейзажні ілюстрації; предметні малюнки із зображенням птахів і звірів взимку; «загадковий» мішечок зі словами.
Хід уроку 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Представлення домашнього завдання.
II. Мовна розминка.
Дихальні вправи.
— На долоньку впала сніжинка, зігріємо її подихом.
Подуємо на неї, щоб вона полетіла високо-високо.
Чистомовка.
— Придумайте закінчення.
МА-МА-МА — … (прийшла до пас зима).
ІГ-ІГ-ІГ — … (випав білий сніг).
03-03-03 — … (вдарив сильний мороз).
ИЖІ-ИЖІ-ИЖІ … (взяли в руки лижі).
III. Створення психологічного настрою.
Сядьте тихесенько, діти, будь ласка!
Сьогодні ми підем в засніжену казку.
Сонце яскраве і віхолу люту
треба вміти побачити, треба вміти почути!
Звучить мелодія з циклу П. І. Чайковського «Пори року».
IV. Робота з віршем «Сипле, сипле, сипле сніг».
1. Слово про автора.
Справжнє ім’я поетеси Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська. Народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави на Івано-Франківщині. А ще її життєвий шлях проходив в тридцяти селах і містечках Прикарпаття, Закарпаття, Львівщини й Австрії, які для неї також стали рідними, адже в цих місцях вона жила, ростила своїх дітей, вчила місцеву дітвору, черпала наснагу до творчості. Коли їй було 59 років, у містечку Нижнів на базарі на поетесу налетів сполоханий кінь. Після цього випадку Марійка Підгірянка була прикута до ліжка. Вдома вишивала, писала вірші для своїх онуків. Доживала свій вік у дочки Дарії. Померла 18 травня 1963 року. Похована на Личаківському кладовищі у Львові. Могила поетеси неподалік від могили Великого Каменяра.
- Прослухавши розповідь, чи можете сказати, чому Марійка Підгірянка вибрала собі такий псевдонім?
- Що надихало поетесу на написання віршів?
2. Читання і обговорення твору.
- Що ми побачили за рядками вірша?
- А що змогли почути?
- Який настрій викликав цей вірш?
- Чому в поезії декілька разів повторюється один рядок?
- Чи хочеться проспівати цей вірш?
3. Словникова робота.
- Знайдіть у вірші порівняння.
- Значення яких слів незрозумілі?
Спроквола — не поспішаючи, не кваплячись, повільно.
4. Вправляння в правильному інтонуванні поетичних рядків.
- Віднайдіть риму до слова «сніг». (До ніг, доріг.)
- Які ще слова римуються у вірші?
- Чому в кінці деяких речень стоїть «три крапки»? Як потрібно читати такі рядки?
5. Конкурс на кращого читця.
V. Робота над загадками.
- Сама з води, а на воді плаває. (Крига)
- Він у бурю, хуртовину виростає біля тину. (Замет)
- Хто це лютою зимою у дворі стоїть з мітлою? (Снігова баба)
- Сипле снігом в очі й вуха.
Це, звичайно… (завірюха). - Сіє, віє, посіває снігом звідусіль —
землю білим покривалом вкрила… (заметив).
А зараз прочитайте загадку з підручника. Відгадайте її.
- Які слова допомогли відгадати загадку?
- А чи знаєте ви, як зимує ведмідь?
В деяких районах звірі риють глибокі барлоги в землі, а в горах займають печери та розщелини скель. Згори барліг заносить снігом, і залишається лише невеличкий отвір для вентиляції — так зване «чоло». Для барлогу ведмідь вибирає найбільш надійні місця, наприклад, на острівці посеред болота. Залежно від кліматичних умов, ведмеді перебувають у барлозі 5—6 місяців. Всупереч розповсюдженій думці, ведмеді в сплячку не впадають. Їхній стан можна назвати зимовим сном, тому що вони зберігають повну життєздатність, чутливість, в разі небезпеки покидають барліг.
- А як зимують зайчик, білочка, лисичка?
Зараз ви спробуєте самі придумати загадку про тварину взимку, або про зимові явища в природі.
Робота в парах.
Кожна пара витягує із «загадкового» мішечка слово, яке має бути відгадкою до придуманої загадки. Слова можуть повторюватися 2-3 рази. Потім діти в парі придумують свою загадку. Через 3—4 хвилини проводять парад загадок.
VI. Робота з приказками та прикметами.
— Закінчіть речення, поясніть їх значення.
Взимку сонце світить… (та не гріє).
Грудень рік кінчає, а… (зиму починає).
Січень не так січе, як у вуха… (пече).
Лютий лютує, та весні… (дорогу готує).
VII. Підсумок уроку.
— А зараз переглянемо, які збірки для .дітей Марійки Підгірянки були опубліковані: «Казка про Діда Мороза і Бабу Завірюху», «Ростіть великі», «Ранкові зустрічі», «Безкінечні казочки» та інші.
- Чи зацікавилися ви творчістю Марійки Підгірянки?
VIII. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати вірш, скласти дві загадки про природу взимку.
Урок 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік