Урок 11. Про перших людей. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Матеріал уроку. Із книги індіанців кіче «Пополь-Вух».
Мета. Ознайомити учнів із священною книгою індіанців племені майя; розширити знання учнів про те, як люди на різних континентах планети уявляли собі створення світу і людини: розвивати навички читання; виховувати повагу до історичної спадщини.
Обладнання. Мультфільм.
Хід уроку 11. Про перших людей. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Гра «Шифрувальник».
Розшифруйте слова. Чи можете ви пояснити їх значення?
415326 | 2413 | 52314 | 35214 |
БДОЖАГ | ААЛД | НЕРПУ | ИОРЯД |
2. Прочитайте деформоване речення.
Укожногонародубулисвоїоповідкипротвореннясвіту.
(У кожного народу були свої оповідки про творення світу.)
III. Актуалізація опорних знань.
1. Слово вчителя.
У кожного народу були свої оповідки про створення світу, але не всі збереглися до нашого часу. У змісті оповідок різних народів є чимало схожого в них розповідається про богів, духів, створення світу, героїв.
Нащадкам давніх греків пощастило, мабуть, чи не найбільше. Міфи Давньої Греції будь-хто може й сьогодні прочитати в оригіналі. Збереглася досить велика кількість рукописів, які дають нам змогу почути історію, як то кажуть, з перших вуст.
Не дивуйтесь, якщо міфи і легенди Давнього Риму чимось нагадують вам давньогрецьку історію. Адже римляни і греки мають спільне «коріння» — міфологію етрусків: древнього народу, який побудував Рим, а потім нові римляни зруйнували його міста. До того ж, римляни і греки були сусідами, і їхні держави весь час завойовували одна одну. Римляни досить активно засвоювали знання інших народів, захоплюватись їхніми традиціями і мистецтвом. У всякому разі все, що переймали римляни, приносило користь їхній культурі й працювало на розвиток імперії.
Єгипетська міфологія, як і міфологія древніх шумерів, що жили в Месопотамії між двома великими ріками, які й зараз протікають по Аравійському півострову, — Тигром і Євфратом — складається з дев’яти основних богів, що брали участь у створенні земного світу. Кожне божество у древніх народів відображало певну земну стихію: вогонь, воду, вітер, вміння літати у небі, порядкувати на землі, у світі тварин і людей, чи керувати підземним світом. Відповідно їх зображали з тілом людини, а з головою якоїсь тварини, яка в уявленні людей втілювала ці сили.
До появи християнства наші предки мали свою древню релігію, яка, подібно до інших древніх релігій, відображала віру в те, що світом правлять боги, кожен з яких володіє певною силою природи і впливає на людську долю. Верховним божеством наших предків був Сварог — весь зоряний небозвід або Зодіак. Дажбогом давні українці називати сонце, яке дає життя всьому сущому на землі. Бога небесних вітрів звали Стрибогом, матір всього сущого на землі і володаркою людських доль Мокошу, а Дана була богинею річкових вод. Світла Леля, за віруваннями наших предків, колись принесла на землю з неба весь квітучий світ весни, тому на її честь дівчата водили гаївки. Род-Вседержитель приніс у цей світ душі людей і визначив закони співжиття у ньому, а Лад відповідав за світовий порядок. Перун правив небесним вогнем — його блискавиці заряджають землю живильною силою.
Як бачимо, основних богів, то правлять світом, в наших предків теж було дев’ять.
З розширенням знань про світ в уяві наших пращурів виникали все нові й нові боги, з’являлися легенди про богатирів і добрих велетнів.
2. Бесіда.
— Чи відомі вам імена слов’янських богів? (Дажбог, Перун, Чорнобог, Вирій, Ярило, Сварог, Лада.)
— Як ви думаєте, чому їх так називали?
— Чи знаєте ви міфи інших народів?
— Що вам відомо про релігії племені майя?
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
В релігії племені майя не було присутніх християнських концепцій гріха, покарання і спокути вона була призначена підтримувати рівновагу природних стихій і забезпечувати родючість землі. Майя вміли зберігати родючість грунтів і перетворювали малопридатні плантації для сільського господарства в поля, де впрошували кукурудзу, боби, гарбузи, какао. їх астронавти дуже точно вираховували цикл руху Сонця, Місяця. Венерн і деяких сузір’їв (зокрема Чумацького шляху).
V. Опрацювання тексту.
1. Читання тексту вчителем.
— Послухайте уважно.
2. Читання тексту мовчки.
3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Хто персонажі твору?
— Прочитайте, яких перших тварин створили Велика Мати і Великий Батько.
— Знайдіть у тексті і прочитайте звернення творців до створених звірів та птахів.
— Знайдіть і прочитайте п’ятий абзац. Як ви його зрозуміли?
— З чого було створено першу істоту?
— Розкажіть про другу спробу творців.
4. Робота за малюнком до тексту.
— Хто зображений на малюнку?
— Чи схожі вони на індіанців?
— Зіставте малюнок з текстом. Прочитайте уривок з тексту, який би відповідав малюнку.
— Яку назву ви б дібрали до цього малюнка?
5. Робота над акровіршем.
— Спробуйте самостійно дописати акровірш
Над нами воно синенько нависа.
Ех, скільки у ньому тепла!
Бо сонце його з правіку
Огнем своїм зігріва.
6. Робота над прислів’ями.
— Прочитайте прислів’я і поясніть, як ви їх розумієте.
7. Робота над загадками.
— Від якого слова походить слово загадка?
— Які ще загадки про людину ви знаєте?
8. Перегляд мультфільму.
— Що нового ви дізналися після перегляду мультфільму.
VI. Підсумок уроку.
— Чи повірили ви у легенду, яку ми прочитали?
— Як ви думаєте: чому люди вірять у Бога і поклоняються Всевишньому?
— Чи добре, коли людина у щось вірить?
VII. Домашнє завдання.
Скласти фантастичне оповідання про «Подорож до Серця Небес».
Намалювати малюнок.
Урок 11. Про перших людей. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік
Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік