Урок № 105. Тема. Леся Українка — велика українська поетеса. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Леся Українка — велика українська поетеса. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Лесі Українки; продовжити розвивати навичку читання; виховувати почуття глибокої поваги і любові до славетної дочки українського народу, бажання вивчати її творчість.
Обладнання: портрет Лесі Українки, книги поетеси, видані для дітей: Українка Леся. Мамо, іде вже зима: Вірші для ст. дошк. та мол. шк. віку. — К.: Веселка, 1974; Українка Леся. Плине білий човник: Вірші для ст. дошк. та мол. шк. віку. — К.: Веселка, 1987; книги з казками Лесі Українки.
Хід уроку № 105. Тема. Леся Українка — велика українська поетеса. Конспекти уроків читання, 1 клас
I. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда про життя і творчість Тараса Шевченка й Івана Франка.
— Творчість яких видатних українських поетів ми вже вивчали? Розкажіть про них.
— Які твори писав Тарас Шевченко? Як ще називали його великого поета?
— Що писав Іван Франко для дітей? Які його казки вам відомі? Учні інсценізують уривок із казки «Лисичка і Рак», читають вірші.
2. Словникова робота.
— Прочитайте пари слів. Зверніть увагу на наголос у цих словах.
українець
український
поет
українка
українська
поетеса
— Як ви розумієте значення цих слів?
— Із якої букви написані слова?
— Чи може слово УКРАЇНКА писатися з великої букви? (Так, якщо воно буде означати власну назву.)
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Це слово може писатися з великої букви, якщо воно означає прізвище відомої української поетеси Лесі Українки.
Учитель відкриває дошку, де розміщений портрет поетеси.
— Сьогодні ми дізнаємося про життя і творчість великої української поетеси Лесі Українки, будемо читати її вірші.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда з елементами розповіді.
— Що вам відомо про Лесю Українку?
— Чи доводилося вам слухати її твори або читати самим?
Учитель доповнює відповіді учнів.
Народилася Леся Українка в сім’ї видатних людей. Її мама — відома українська письменниця Олена Пчілка.
Передусім хотілося доповнити ваші знання про дитячі роки Лесі Українки. Що вже вміла робити Леся Українка, коли була трохи молодша за вас, така, як ви, і трішки старша?
Читати майбутня поетеса навчилася в чотири роки, писати — на початку шостого року. У шість років навчилася шити й вишивати. Дівчинка була веселою, любила співати, танцювати, любила також музику і навіть пробувала сама її писати. Свій перший вірш вона написала в дев’ять років. Згодом він був надрукований у журналі і підписаний так: «Леся з України». Від того часу майбутню поетесу стали звати Лесею Українкою. А справжнє ім’я її Лариса Петрівна Косач. Лесею її пестливо називали батьки.
На жаль, у дитинстві Леся тяжко захворіла, але намагалася переборювати труднощі.
Леся дуже любила Україну, знала історію свого краю, вивчила багато іноземних мов, перекладала твори відомих письменників світу. Написала багато творів для дорослих і дітей.
— Сьогодні ми будемо читати текст про Лесю Українку, а також ознайомимося з одним із її віршів. На наступному уроці продовжимо вивчати творчість Лесі Українки.
2. Читання статті «Леся Українка» (с. 146 букваря).
— Розгорніть буквар. Хто зображений на портреті?
— Що вміщено поряд із портретом?
— Це малюнок до одного з творів Лесі Українки. Цей твір ви будете вивчати пізніше на уроках літературного читання.
— А зараз прочитайте статтю про Лесю Українку. Читання статті учнями.
— Отже, хто така Леся Українка?
— Що вона любила? Знайдіть і прочитайте.
— Для кого вона писала свої твори? (Для дітей і дорослих.)
3. Фізкультхвилинка.
4. Робота над віршем «Он ярочки зелененькі» (с. 138 букваря).
— Як ви розумієте слово ЯР? (Глибока довга западина з крутими або прямовисними схилами.)
— Прочитайте слова парами. (Запис на дошці.)
яр — ярочки
стежка — стежечки
зелені — зелененькі
стрічка — стрічечки
малі — маленькі
до ріки — до річечки
— Що означають слова, які в кожній парі подані після тире?
— Як слід вимовляти такі слова?
— А тепер приготуйтеся слухати.
Учитель читає вірш «Он ярочки зелененькі».
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
— Прочитайте вірш напівголосно і скажіть, які з тих слів, що записані на дошці, є в цьому вірші?
— Як ви гадаєте, для чого поетеса використала ці слова у вірші?
— Перечитайте вірш і скажіть, із чим Леся Українка порівнює стежечки?
— Як ви гадаєте, чи можна за цими словами, які ми тільки-но аналізували, говорити про ставлення поетеси до рідної природи?
— Перечитайте вірш самостійно (напівголосно) і подумайте, які б слова ви виділили голосом.
— Прочитайте вірш вголос, виділяйте слова, дотримуйтеся пауз.
— А тепер прочитайте вірш самостійно і підготуйтеся до його виразного читання.
Виразне читання вірша учнями.
— Прочитайте вірш, подумайте, які малюнки можна підготувати до цього вірша.
Словесне малювання учнями за прочитаним віршем. Якщо хтось із дітей у процесі роботи вивчив вірш (запам’ятав), можна запропонувати прочитати його напам’ять.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Творчість якої поетеси ми почали сьогодні вивчати? Яке справжнє ім’я поетеси?
— Що вам запам’яталося про дитячі роки Лесі Українки?
— Який вірш ми вивчали?
— Які ще твори писала Леся Українка?
— Удома погортайте буквар і пригадайте, уривки яких віршів ми з вами вивчали, коли опрацьовували букви.