Урок № 100. Тема. Алфавіт. Читання (за бажанням — заучування напам’ять) українського алфавіту. Підготовка до «Свята Букваря». Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Алфавіт. Читання (за бажанням — заучування напам’ять) українського алфавіту. Підготовка до «Свята Букваря». Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: узагальнити знання учнів про звуки і букви української мови; ознайомити з українським алфавітом.
Обладнання: таблиця «Алфавіт», картки для учнів зі словами до «Свята Букваря».
Хід уроку № 100. Тема. Алфавіт. Читання (за бажанням — заучування напам’ять) українського алфавіту. Підготовка до «Свята Букваря». Конспекти уроків читання, 1 клас
I. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда.
— На минулому уроці ми з вами вивчили цікавий знак. Пригадайте, як він називається. (Апостроф.)
— На що вказує апостроф? (На наявність у слові звука [й].)
— Знаком «апостроф» ми закінчили з вами опрацьовувати букви. Давайте погортаємо буквар і пригадаємо, які букви ми вивчили, як читали з ними склади, слова й тексти.
— Знайдіть ту сторінку, де ми почали вивчати букви (с. 22—23).
— Яку першу букву ми з вами вивчили? (Букву А.)
— Яке перше слово зуміли прочитати? (А-а-а-а!)
— Коли змогли прочитати слово МАМА? (Коли ознайомилися з буквою М.)
— Що ще ми змогли прочитати на сторінках із буквою М? (Речення: — О, мама! Мамо, мамо!)
— Гортаємо далі. Яка буква на с. 32? (І.) Що цікавого ми дізналися про букву І? (Вона позначає голосний звук, а також може позначати м’якість приголосного звука, може бути й окремим словом.)
— Гортаємо далі. Подивіться, яку нову букву ми вивчали на с. 38—39? (Букву В.)
— Чи пам’ятаєте ви, хто приходив до нас на урок, коли ми опрацьовували цю букву? (Так, Мудра Сова, вона вручала нам жетони зі своїм зображенням.)
— Згадайте, хто ще приходив до нас на уроки, коли ми вивчали інші букви.
— Розгорніть с. 43—44. На с. 44 ми вперше побачили цікаві завдання для читання: над буквами були позначені цифри. Пригадайте, як називається таке завдання. (Анаграма.)
— Гортаємо далі. Знайдіть сторінку з буквою П (с. 54—55). Про що ми дізналися, читаючи анаграму зі словом ПИЛИП? (Це слово читається в прямому і зворотному порядку однаково.)
— Потім ми ознайомилися з іншими словами, які можуть так читатися.
— Подивіться, читаючи текст на розвороті з буквою П, про яке свято ми дізналися більше? (Про свято Івана Купала.)
— Гортаємо далі. Подивіться, на с. 55 ми вперше прочитали скоромовку. Пригадайте її. Які ще скоромовки, закликаночки, веснянки, пісеньки, вірші ви можете пригадати?
— Гортаємо далі. Скажіть, який великий текст ми з вами змогли прочитати без доповнення слів замість рисочок. (Текст «Парк на пустирі».)
— Після ознайомлення з якою буквою ми змогли його прочитати? (Після ознайомлення з буквою Д.)
— Подивіться на вагончики внизу сторінки. Скільки букв ми вже знали тоді? Назвіть їх.
— Знайдіть с. 76. Яка буква подана на ній? (Буква Ь («м’який знак», або «знак м’якшення»).)
— Що ми дізналися про цю букву? (Позначає м’якість приголосних на письмі.)
— Які ще букви можуть виконувати таку «роботу»? (Букви І, Я, Ю, Є.)
— Букви Я, Ю, Є можуть іще виконувати й іншу «роботу». Яку? (Позначати два звуки.)
— Пригадайте, які букви можуть позначати тільки два звуки. (Букви Ї, Щ.)
— Які звуки на письмі позначаються двома буквами? ([дж], [дз], [дз’].)
— Розгорніть буквар на с. 104. Уривок якої казки тут поданий? («Лисичка і Журавель».) Пригадайте, уривки яких іще казок ми з вами читали, а потім доповнювали?
— Чи доводилось вам читати загадки? Знайдіть їх і відгадайте.
Один учень читає загадку, яку знайшов, інші слухають і відгадують.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Розгляньте ті сторінки букваря, які ми ще не опрацьовували. Що є на них?
— Тепер на уроках ми будемо навчатися правильно і виразно читати, ознайомлюватися з літературними текстами та їхніми авторами, вивчати вірші, а також повторювати вивчене про звуки і букви. І почнемо це робити із сьогоднішнього уроку. А коли все опрацюємо, то влаштуємо свято прощання з букварем.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з українським алфавітом.
— Ми з вами вивчили всі букви українського алфавіту. А чи знаєте ви, що в кожної букви є своє місце. Вони шикуються одна за одною в певному порядку. Цей порядок букв називають АЛФАВІТОМ. Ця назва утворена від перших букв латинського алфавіту АЛЬФА і БЕТА. Алфавіт ще називають АЗБУКОЮ (від давніх назв букв АЗ та БУКИ), а також АБЕТКОЮ (від назв букв А та Б).
Учитель вивішує на дошці плакат (таблицю) з українським алфавітом, показує по черзі букви, учні хором їх називають.
— Скільки букв є в українському алфавіті? Полічіть.
— В українському алфавіті 33 букви. Порядок їх розміщення людині слід знати для того, щоб швидко орієнтуватися в різноманітних словниках, знаходити книгу в бібліотеці тощо. Давайте ще раз хором вимовимо букви алфавіту, правильно називаючи кожну.
2. Ознайомлення з віршами, які допомагають запам’ятати алфавіт.
— Для того щоб легше було вивчити алфавіт, деякі письменники, поети написали спеціальні вірші.
— Послухайте вірш Ігоря Січовика, який називається «Абетка-добавлянка». Останнє слово у кожному рядку вірша ви будете доповнювати всі хором.
АБВ — мишка у норі … (живе);
ГҐД — по дорозі пес … (іде);
ЕЄЖ — коник весело … (ірже);
ЗИІ — повзе ящірка в . (траві);
ЇЙК — ворон каркнув на … (жука);
ЛМН — серед жаб і я . (спортсмен);
ОПР — вгору кіт хвоста . (задер);
СТУ — щохвилини я . (росту);
ФХЦ — посадив я … (деревце);
Ь (м’який знак) — рак вщипне, то буде . (знак);
ЮЯ — абетка вся від А до . (Я).
— Є про абетку й такі вірші, у яких зазначена і загальна кількість букв, і порядок їх розміщення. Ось один із таких віршів.
Абетка
Літера до літери
В’яжуться у слові,
А всього їх — тридцять три
В українській мові.
А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е —
Ось вже перша сімка є.
Є — не сім, а вісім!
Сперечались Ж, З, И —
Далі пісеньку вели.
І — мирило Їх, а Й
В шапочці прийшов новій.
К, Л, М, Н, О, П, Р
Разом ходять відтепер.
С — свистіло, Т — товкалось,
У, Ф Х, Ц, Ч здалось:
Ш і Щ в товпі зівак
Загубили Ь.
Ю і Я не вийшли з гри:
— Всі ми тут,
Нас — тридцять три.
Один із наведених віршів учитель може запропонувати вивчити напам’ять.
3. Друкування окремих букв алфавіту (с. 46 зошита).
— Розгорніть зошити з читання на с. 46.
— Що ви бачите на сторінці? (Алфавіт.)
— Чи всі букви в ньому надруковані? (Ні.)
— Ваше завдання — надрукувати пропущені букви (великі та малі).
— Якщо хтось ще не запам’ятав порядок букв, може подивитися на таблицю «Алфавіт», яка висить на дошці.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із чим ми сьогодні ознайомилися? (З алфавітом.)
— Навіщо людині треба знати алфавіт?
— Давайте хором ще раз його вимовимо.
— Який із віршів про алфавіт вам найбільше сподобався?
До «Свята Букваря» залишилося небагато часу, тому готуватися до нього почнемо вже зараз. Ви сьогодні отримаєте картки зі словами до свята. Ці слова треба вивчити напам’ять. Ви вже самі можете їх прочитати й завчити.
Учитель роздає картки зі словами до «Свята Букваря».