Урок № 88. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Є в різних позиціях. Київське метро. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Є в різних позиціях. Київське метро. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: закріпити уявлення учнів про звукове значення букви Є; вправляти у звуко-буквеному аналізі слів; формувати навичку виразного читання; розвивати мовлення дітей; виховувати інтерес до техніки, транспорту.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; складова таблиця; предметні малюнки із зображенням метро.
Хід уроку № 88. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Є в різних позиціях. Київське метро. Конспекти уроків читання, 1 клас
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Звуко-буквений аналіз слів (с. 40 зошита).
— Розгорніть зошити з читання. Роздивіться малюнки. Як називаються ці тварини?
— Зробіть звуковий аналіз слів ЄНОТ, ЄХИДНА. Позначте буквами перші склади.
Учні самостійно заповнюють схеми слів, позначають звукосполучення [й’е] буквами Є.
2. Друкування букв і слів (с. 40 зошита).
— Роздивіться зразки букв, подані в клітинках. Надрукуйте малі і великі букви Є.
— Знайдіть і обведіть літери Є серед букв О, С. Чим вони схожі і чим відрізняються?
— Зберіть за стрілочками і надрукуйте слова з буквою Є.
— Чому слова в першому стовпчику пишуться з великої літери? Яке нове ім’я, що починає писатися з букви Є, ви прочитали? (Єгор.)
3. Порівняння букв Є, Е.
— Який голосний звук позначають обидві букви? (Звук [е].)
— Чим відрізняється «робота» букв Є, Е? (Буква Е позначає твердість приголосного звука, а буква Є — м’якість.)
— Прочитайте речення внизу сторінки. Вставте у слова букву Е або Є.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з буквою Є слова,
речення і тексти, поговоримо про підземний вид транспорту.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Читання складів із буквою Є.
— Прочитайте пари складів за променеподібною схемою.
— Що позначає буква Є в кожній парі? Читання слів із буквою Є.
— Прочитайте стовпчики слів. Що в них є спільне і чим вони відрізняються?
Євген | немає | будується |
Євгенко | заважає | розбудовується |
— Усі ці слова нам зустрінуться в тексті, який ви зараз будете слухати, а потім читати. Чи всі слова вам зрозумілі?
3. Фізкультхвилинка.
4. Читання-відгадування загадок (с. 126 букваря).
— Розгорніть буквар на с.126—127. Роздивіться фото. Що тут зображено?
— Як ви здогадалися, що сфотографовано метро? Доведіть свою думку. Учні пояснюють, що на фото видно підземні тунелі з електричками, ескалатори, красиві платформи з людьми, які чекають транспорт.
— Прочитайте загадку Анатолія Костецького. Назвіть відгадку, доведіть свою думку.
Діти уточнюють, що механічні рухомі сходи для переміщення людей з одного рівня на інший — це ескалатор. Особливість цих сходів у тому, що вони їдуть самі, а люди не рухаються. Тому в загадці такі сходи названі чарівними.
— Послухайте загадку Бориса Вовка, підкажіть останнє слово. (Метро.)
— Прочитайте загадку про метро. Де знаходиться незвичайна залізниця? (Під землею.) Чому в загадці сказано, що поїзди пробігають? (Дуже швидко рухаються.) Яка станція метро названа в загадці? («Дніпро».)
5. Розвиток аудіативних умінь учнів (с. 127 букваря).
Учитель читає текст «Київське метро». Перевірка розуміння перевіряється за запитаннями.
— Що розбудовується разом із Києвом?
— Де мчать блакитні поєзди?
— Чому поїздам ніхто не заважає?
6. Читання тексту учнями (с. 127 букваря).
Учні спочатку читають текст самостійно пошепки, а потім уголос за частинами.
Вибіркове читання речень відбувається за завданнями вчителя.
Прочитайте речення, в якому говориться про:
а) столицю України;
б) блакитні поєзди;
в) швидкість метро;
г) вільний шлях.
7. Вибірковий переказ тексту.
Учитель пропонує розказати, чому в метро поїзди мають можливість так швидко їздити. Для цього колективно формулюється початок переказу: Поїзди в метро дуже швидко мчать від станції до станції. Це тому, що… Далі діти переказують своїми словами другу частину тексту.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими звуками і буквами продовжували працювати на уроці?
— Знайдіть і прочитайте слова з буквою Є у тексті про київське метро.
— Відгадайте ще одну загадку, яку написав Валентин Кириленко. Відгадку назвіть хором.
У вагоні світло, чисто,
За вагоном — темнота…
Довго їдемо під містом,
Раптом поїзд виліта
З підземелля на Дніпро.
Гарне в Києві… (метро)!