Урок № 81. Тема. Закріплення букви Ц. Читання казки в особах. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Закріплення букви Ц. Читання казки в особах. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: закріпити вміння учнів читати з буквою Ц, артикуляцію звуків [ц], [ц’]; формувати уміння читати текст в особах; виховувати шанобливе ставлення до праці акторів, інтересу до театру.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; предметні малюнки із зображенням клоуна, цуценяти; маски для інсценізації казки «Родичі».
Хід уроку № 81. Тема. Закріплення букви Ц. Читання казки в особах. Конспекти уроків читання, 1 клас
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Чи подобається вам цирк? Коли ви в останній раз бачили циркову виставу? Що вас здивувало, захопило, розвеселило?
— Сьогодні на урок до нас завітали клоун Цаца та його собачка Цуцик. Вони запрошують нас на незвичайну циркову виставу. Для того щоб побачити роботу циркових артистів, треба вміти робити звуко-буквений аналіз слів, чітко вимовляти звуки, правильно читати і «вмикати» свою уяву, фантазію.
II. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Звуко-буквений аналіз слова.
— Щоб потрапити на будь-яку виставу, треба спочатку придбати квиток. Для цього ми маємо зробити повний аналіз слова ЦИРК.
— Назвіть перший звук цього слова, схарактеризуйте його. Якою буквою ви його позначили?
2. Упізнавання звуків [ц], [ц’] у мовленні.
— Клоун Цаца дуже любить свого маленького собачку. Він просить послухати скоромовку про Цуцика і повторити її без помилок.
Усім хлопцям подобає[ц:’а] це куцохвосте цуценя.
— У яких словах чуються звуки [ц], [ц’]? ([ц].’ це, куцохвосте, цуценя; [ц’] — хлопцям, подобае[ц:’а].)
Учитель звертає увагу дітей на те, що в слові ПОДОБАЄТЬСЯ м’який приголосний звук [ц’] вимовляється подовжено. Діти повторюють це слово кілька разів хором, відпрацьовують його орфоепічну вимову.
3. Читання складів із буквою Ц.
— Ось і починається циркова вистава. Свій номер показує Цуцик. Він може без помилок упізнати склади з літерою Ц.
— А ви можете без помилок їх прочитати?
— Пригадайте і назвіть слова з цими складами.
— Відгадайте ребус. Який склад із буквою Ц у ньому використовується?
4. Читання слів із буквою Ц.
— А клоун Цаца приготував для Цуцика таке завдання. Цікаво, чи впорається собачка? Давайте йому допоможемо. Треба прочитати склади в м’ячиках і поєднати їх у слова.
— Хто знає, як називається сцена в цирку? (Арена.)
5. Фізкультхвилинка.
6. Підготовка до читання казки «Родичі» (с. 114 букваря).
— Клоун Цаца запрошує нас на незвичайну виставу казки, у якій ви самі візьмете участь. Але спочатку треба підготуватися до неї.
— Відгадайте, хто буде героями казки.
В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю.
(Буряк)
Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте.
(Цибуля)
— Які властивості овочів допомогли вам відгадати загадки? Що сказано в загадках про буряк, цибулю?
— Послухайте ще одну загадку Лесі Вознюк, щоб назвати третього героя казки.
В розмальованій хустині,
солоденька всередині.
Коли нею почастують,
діти тішаться, ласують.
(Цукерка)
— Що в загадці про цукерку названо розмальованою хустиною? (Яскраву обгортку.) Якою є цукерка всередині? (Солоденькою.) Чи любите ви ласувати цукерками?
7. Читання казки «Родичі» вчителем.
— Як ви вважаєте, чи є що-небудь спільне між цукеркою та названими раніше овочами?
— Послухайте казку. Кого в ній названо родичами?
Учитель виразно читає казку, обговорює з дітьми її загальний зміст.
8. Читання казки учнями (с. 114 букваря).
— Розгорніть буквар на с.114, роздивіться малюнок до казки.
— Якими тут зображені герої? Який вигляд має Буряк? А Цукерка? Опишіть їх.
— Прочитайте перше речення тексту. Про що запитав Буряк? Як він назвав цукерку? (Лагідно — сестрицею.) На що поскаржився Буряк? (Цукерка непривітна.) Яким голосом треба читати слова Буряка?
— Прочитайте, що відповіла Цукерка. Як вона описала себе? А Буряка?
— Цукерка ЗАКОПИЛИЛА ГУБУ. Як сказати інакше? (Копилити губу — пишатися, зазнаватися.)
— Як треба читати слова Цукерки, коли вона говорить про себе? (Зверхньо, вихвалятися.) А коли вона говорить про Буряка? (Зневажливо.)
— Прочитайте, якими словами озвалася тітка Цибулина. Що вона пояснила Цукерці?
— Яким тоном треба читати слова цієї героїні казки? (Повчально.)
— Чого навчає казка? Прочитайте останнє речення хором.
9. Інсценування казки «Родичі»
Клоун Цаца говорить, що вистава в цирку чи театрі — нелегка праця. Актори повинні багато тренуватися, репетирувати. У кожного актора є своя може й маленька, але дуже відповідальна роль. Вистава виходить цікавою тоді, коли старається кожен її учасник.
Учні перечитують казку кілька разів, тренуючись у виразному інтонуванні реплік персонажів. Після цього вчитель пропонує трьом дітям одягнути маски, встати біля дошки так, як намальовано на ілюстрації в букварі, і розіграти діалог без слів автора.
III. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими звуками ми працювали сьогодні на уроці?
— Якою буквою вони позначаються?
— Чого ви навчалися на уроці?
— Що вам сподобалося, а що викликало здивування?
— Клоун Цаца і собачка Цуцик прощаються з вами. Вони сподіваються, що вам сподобалася вистава і запрошують вас у справжній цирк або театр.