Урок № 80. Тема. Звуки [ц], [ц’]; буква Ц. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Звуки [ц], [ц’]; буква Ц. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: закріпити артикуляцію звуків [ц], [ц’]; вивчити букву Ц; формувати навичку читання з новою буквою; виховувати дбайливе ставлення до свійських тварин.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Ц; предметні малюнки із зображенням цапа, киці, цуценяти.
Хід уроку № 80. Тема. Звуки [ц], [ц’]; буква Ц. Конспекти уроків читання, 1 клас
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Повторення вивчених букв.
— Подивіться на букви, надруковані на дошці. Назвіть їх, слідкуйте за правильною назвою букв приголосних звуків.
А Б В Г Г Д Е Ж З И І Й К Л М Н О П Р С Т У Х Ч Ш Ь Я
— Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
— Яка буква позначає один приголосний м’який звук?
— Назвіть букви, що позначають м’якість приголосного звука.
— Яка буква не позначає звука, а вказує на м’якість приголосного?
2. Читання з вивченими буквами.
Учні читають слова, надруковані на дошці. З окремими словами, за вибором учителя, діти складають речення.
вухо — вушко
пішки — трішки
муха — мушка
дошка — чашка
— Прочитайте речення, надруковані на дошці. Чи можна це назвати скоромовкою?
Мчить машина за машинами,
Шелестить машина шинами.
Учні вивчають скоромовку й промовляють її у швидкому темпі хором та індивідуально.
3. Звуко-буквений аналіз слова.
— Що робить машина, про яку йдеться у скоромовці?
— Зробіть звуковий аналіз слова МЧИТЬ. Скільки в ньому складів? Назвіть послідовно звуки слова, схарактеризуйте їх, викладіть звукову схему слова фішками на парті.
— Позначте звуки буквами. Скільки букв вам знадобиться для позначення м’якого приголосного звука [т’]?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нові звуки і букву, що їх позначає. А допоможуть нам у цьому домашні улюбленці.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виділення звуків [ц], [ц’] зі слів.
— Послухайте вірш. Про яких тваринок у ньому розповідається?
Цуценятко на танок
Кицю запросило —
Жвавий вийшов гопачок
Глядачам на диво.
— Хто влаштував танок? Кого запросило цуценя? Учитель вивішує на дошці зображення цуценяти та киці.
— Зробіть звуковий аналіз слів ЦУЦЕНЯ, КИЦЯ. Яким звуком починається другий склад у кожному слові?
— Вимовте парами звуки [ц] — [ц’]. Схарактеризуйте їх.
Учні встановлюють, що ці звуки приголосні, звук [ц] — твердий, а звук [ц’] — м’який.
2. Упізнавання звуків [ц], [ц’] у мовленні.
— Послухайте, яка пригода трапилася одного разу з цуценятком. Хто налякав малого?
Цап забрів у двір рогатий —
Цуценя втекло до хати.
Цілу ніч йому не спалось.
Цапа цуценя боялось.
О. Кононенко
Учитель вивішує на дошці зображення цапа.
— Чому цап для цуценятка виявився таким страшним? Який вигляд має ця свійська тварина?
— Послухайте вірш ще раз. Запам’ятайте слова зі звуками [ц], [ц’]. ([ц]: цап, цуценя; [ц’] — цілу.)
3. Розвиток звуковимовних умінь учнів.
Учитель називає слова, учні тричі повторюють хором останній склад кожного слова. Учитель слідкує за чіткою вимовою твердого і м’якого звуків [ц], [ц’].
сонце — це-це-це
криниця — ця-ця-ця
горобці — ці-ці-ці
віконце — це-це-це
водиця — ця-ця-ця
4. Ознайомлення з буквою Ц.
Учитель повідомляє, що приголосні звуки [ц], [ц’] на письмі позначаються великою і малою буквами Ц. Учні розглядають літери, порівнюють їхню форму і розмір, зіставляють із друкованими буквами П, Д, Ш.
У зошитах із читання (с. 38) учні самостійно заповнюють звукові схеми слів під малюнками, друкують малі і великі букви Ц, дописують їхні елементи.
5. Читання складів із буквою Ц.
— Цуценя і киця хочуть дістатися до миски зі смачними сосисками. Допоможіть їм: прочитайте склади на доріжці.
6. Фізкультхвилинка.
7. Читання складів із вивченими буквами (с. 112 букваря).
— Розгорніть буквар. Роздивіться малюнки.
— Що зображено у верхній частині сторінки? (Цукерка, цибуля, олівець.) Чи відповідають звукові схеми цим словам?
— Прочитайте склади в двох будиночках. Яку букву ви ще не вивчали? Хто може прочитати склад із літерою Ю?
— У яких випадках буква Ц позначає м’який приголосний звук? (Коли після неї надруковані букви Ю, Я, І, Ь.)
8. Читання слів із буквою Ц (с. 112 букваря).
Учні читають слова у стовпчиках, вибірково перечитують їх за завданням учителя.
— Знайдіть і прочитайте слова зі злиттям ЦА. Який звук у них позначає буква Ц?
— Прочитайте ще слова з твердим приголосним звуком [ц], назвіть злиття з буквою Ц.
— Які букви вказують, що літера Ц позначає м’який приголосний звук [ц’]? Зачитайте слова з цим звуком.
9. Опрацювання вірша про цапка
Учні роздивляються малюнок унизу с. 112 і з’ясовують, що на ньому зображено казкового цапа, який одягнений у сорочку та шаровари.
Учитель пропонує послухати вірш про цапка й запам’ятати слова з м’яким приголосним звуком [ц’]. (Копитця, криниці, працьовитим, водиці.)
Спочатку діти хором тренуються правильно вимовляти слова з м’яким приголосним звуком [ц’], а потім читають вірш та відповідають на запитання до нього.
— Куди йде цапок? Що таке криниця? (Викопана й захищена від обвалу яма для добування води; колодязь.)
— Кому цап принесе водиці? Чому цапенята названі працьовитими?
10. Опрацювання тексту «Циркова залізниця».
— Послухайте текст про циркову виставу. «Увімкніть» свою фантазію, уявіть, що ви зараз у цирку.
Учитель читає текст «Циркова залізниця».
— Роздивіться малюнок над текстом. Хто на ньому зображений? Що роблять білочки, лисичка, цап і зайчик?
— Хто працює машиністом на цирковому поїзді?
— Яких тваринок художник намалював у вагончиках?
— Чи всіх учасників циркової вистави тут намальовано?
— Уважно перечитайте весь текст, щоб уточнити всі його деталі.
Учні читають текст самостійно пошепки, а потім — уголос «ланцюжком».
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Складання і читання слів із буквою Ц (с. 38 зошита).
— Розгорніть зошити з читання. Прочитайте склади в рамочках.
— Зберіть і надрукуйте слова зі складів. Який склад в усіх трьох словах однаковий?
Учні друкують і читають слова РЕМІНЕЦЬ, ГРЕБІНЕЦЬ, КАМІНЕЦЬ.
— Порівняйте слова: РЕМІНЬ — РЕМІНЕЦЬ, ГРЕБІНЬ — ГРЕБІНЕЦЬ, КАМІНЬ — КАМІНЕЦЬ. Чим відрізняється їхній смисл? Що додає до значення слів частинка -ЕЦЬ?
2. Опрацювання скоромовки (с. 38 зошита).
Учні закреслюють у записі в зошиті зайві літери Ш, прочитують і друкують скоромовку.
Очиці у вовчиці наче блискавиці.
Після запису діти вправляються в чіткому вимовлянні слів цієї скоромовки.
3. Розвиток аудіативних умінь учнів (с. 79 «Букварятка»).
— Сьогодні на уроці цуценя вже поділилося з вами розповіддю про свої пригоди з цапом. А тепер послухайте, що трапилося з кицею.
Учитель читає текст народної забавлянки «Пішла киця по водицю». Після прослуховування діти відповідають на запитання під малюнками до тексту. Учні розглядають у посібнику малюнки і пронумеровують їх відповідно до послідовності подій у вірші.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими звуками ми працювали на уроці?
— Якими буквами вони позначаються?
— Пригадайте і назвіть слова зі звуками [ц], [ц’] в різних позиціях.
— А кумедне цуценя ще просить вивчити і швидко вимовити скоромовку про нього.
КУЦЕ ЦУЦЕНЯ ПОЦУПИЛО ЦУКЕРКУ.