Урок № 51. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою З. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою З. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: відпрацьовувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи зі звуками [з], [з’]; удосконалювати навичку читання слів і тексту з буквою З; виховувати інтерес і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця для читання складів; предметні малюнки із зображенням зайця, лева, вовка, слона, поні, мавпи, ведмедів, крокодила, леопарда.
Хід уроку № 51. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою З. Конспекти уроків читання, 1 клас
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення вивченої букви, її звукового позначення.
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці? Які звуки вона позначає?
— Послухайте віршик. Запам’ятайте слова зі звуками [з] або [з’].
Зіронько, зійди, З неба нам світи, Золотом засяй, Землю звеселяй! ([з]: з неба, золотом, засяй, землю, звеселяй; [з’]: зіронько, зійди.)
2. Звуко-буквений аналіз слова.
— Поділіть слово ЗІРКА на склади. Визначте наголошений склад.
— Схарактеризуйте звуки слова, заповніть схему.
— Позначте звуки відповідними буквами.
3. Читання складів із вивченими буквами.
Учитель вивішує таблицю складів на дошці. Учні читають склади рядами, стовпчиками, вибірково.
за | зо | зу | зи | зе | зі |
са | со | су | си | се | сі |
ас | ос | ус | ис | ес | іс |
аз | оз | уз | из | ез | із |
— Чим відрізняється вимова звуків [з] — [с]?
— Як вимовляється звук [з] у кінці складу?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати слова і тексти з буквою З, попрацюємо над правильною звуковимовою, побуваємо на красивому озері.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Звуковий аналіз слів.
— Розгорніть зошити з читання на с. 26, роздивіться малюнки. Які тварини тут зображені?
— Чи живуть зубр і зебра в нашій місцевості? А звідки ви знаєте про цих тварин?
— Заповніть звукові схеми під малюнками. Звук [з] позначте буквою.
2. Друкування букви З (с. 26 зошита).
Учні друкують у клітинках малу та велику букви З, на наступному рядку дописують елементи букв, яких не вистачає.
3. Синтетичні вправи зі складами (с. 26 зошита).
— Прочитайте склади, надруковані в зошиті після рядків у клітинку.
— Утворіть за стрілочками слова, надрукуйте їх у зошиті.
Учні записують слова ЛОЗА, ЗАЛІЗО, ЗОЗУЛІ. Учитель звертає увагу дітей на однакові склади, якими закінчується одне слово і починається наступне.
4. Читання і запис скоромовки.
— На останньому рядку в зошиті записана скоромовка. Щоб її прочитати, треба закреслити всі букви М.
Учні читають і друкують скоромовку.
Коза в лузі — лоза в тузі.
— Як ви вважаєте, чому тужить лоза? Чому вона не любить козу? (Коза може обгризти все листя і гілочки.) Як можна врятувати рослину? (Прогнати козу.)
— Послухайте завершення цієї скоромовки.
Бери лозу, жени козу!
Учні заучують скоромовку, тренуються в чіткому вимовлянні звуків у словах.
5. Фізкультхвилинка.
6. Підготовка до читання тексту «Ранок на озері» (с. 74—75 букваря).
— Сьогодні на уроці ми за допомогою текту уявно помандруємо до красивого озера. А хто знає, що таке озеро? (Природна велика водойма, оточена з усіх сторін сушею.)
— Чи бували ви на озерах? У яку пору року? Що цікаве побачили там?
— Що зазвичай росте біля озера? Які тварини живуть в озері та біля нього?
7. Читання окремих слів.
Учитель пропонує прочитати з дошки слова з тексту, уточнити їхнє значення, потренуватися в правильній звуковимові. лоза зараз завтра дрімати озеро ремез зрадів простувати
ЛОЗА — народна назва кущів верби а також довгого тонкого стебла цих кущів, з яких плетуть кошики, корзинки тощо;
РЕМЕЗ — маленька пташка, подібна до горобця;
ПРОСТУВАТИ — пересуватися пішки, іти куди-небудь навпростець, скорочуючи шлях.
8. Читання тексту вчителем (с. 74—75 букваря).
Учитель виразно читає текст, а діти уявляють подорож до красивого озера.
— Хто ходив на красиве озеро? (Тато і Назарко.)
— Що вони робили на озері? (Зрізали прутики лози.)
— Що побачив Назарко коло озера?
9. Читання й аналіз тексту учнями.
Учні читають текст самостійно напівголосно, відповідають на запитання до нього, вибірково зачитуючи окремі речення.
— До знаходиться озеро, яке воно?
— З яких слів видно, що Назарко дуже хотів піти з татом на озеро? (Відразу вимкнув телевізор і пішов спити, відразу підвівся рано, швидко застелив ліжко.)
— Знайдіть найкрасивіше речення, у якому описується озеро. Як ви уявили собі озеро, яке немов би дрімає в сизому тумані?
— Кого і що побачив Назарко на озері. Знайдіть речення й зачитайте.
— Роздивіться ілюстрацію до тексту (с. 75). Хто на ній зображений?
— Знайдіть на малюнку ремеза, равлика. Чи є на ньому зозуля і дика качка?
— Чому Назарчику було весело на озері?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву ми повторювали на уроці? Які звуки вона позначає?
— Пригадайте слова, у назвах яких чується звук [з] або [з’].
— Чи сподобалася вам наша прогулянка до красивого озера? Спробуйте намалювати власну ілюстрацію до тексту.