Урок № 41. Тема. Звуки [т], [т’]; буква Т. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 41. Тема. Звуки [т], [т’]; буква Т. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [т], [т’]; буква Т. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [т], [т’]; ознайомити з буквою Т; розширити практичне уявлення про значення слів, які вимовляються і пишуться однаково; продовжити формувати вміння читати скоромовки в необхідному темпі.

Обладнання: демонстраційні картки з великою і малою буквами Т; предметні малюнки із зображенням морських котиків, вербових котиків, китів; кіт (м’яка іграшка).

Хід уроку № 41. Тема. Звуки [т], [т’]; буква Т. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого.
— Яку букву вивчали на минулих уроках? (Букву П.)
— Які звуки вона може позначати?
— Наведіть приклади слів зі звуком [п], а потім зі звуком [п’].

2. Конкурс на краще читання скоромовок.
— Пригадайте, які скоромовки ми вивчали на минулому уроці.
— Зараз проведемо конкурс скоромовців. Скоромовку спочатку треба вимовляти в уповільненому темпі, потім щоразу пришвидшувати темп.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
— Сьогодні до нас на урок завітав незвичайний гість. Він є в багатьох казках, мультфільмах. Хто ж саме завітав, дізнаємося, коли відгадаємо таку загадку.

І вусата, і хвостата
Ця тварина волохата.
Любить рибу, любить м’ясо
І облизується ласо.
(Кіт.)
А. Свашенко

— До нас завітав Кіт. (Учитель виставляє м’яку іграшку.) Ви знаєте, що і в казках, і в мультфільмах Кота вважають розумним. Сьогодні він буде нам пропонувати цікаві завдання. Ось перше з них. Кіт нас запитує, як назвати одним словом місце, куди звозять зерно з полів, щоб його очистити і просушити. (Тік.)
— Кіт просить нас скласти (або надрукувати) обидва слова з букв розрізної азбуки, адже потрібні для цього будуть одні й ті самі букви.
— Вимовте ще раз слово КІТ. Назвіть послідовно всі його звуки. ([к’], [і], [т].) Чи всі звуки в цьому слові ми можемо позначити на письмі буквами? (Ні, звук [т] ми ще не можемо позначити, букви на його позначення ще не вивчали.)
— Вимовте ще раз слово ТІК. Назвіть у ньому послідовно звуки. ([т’], [і], [к].)
— Який звук ми ще не вміємо позначати на письмі? (Звук [т’].)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми дізнаємося, якою буквою позначаються на письмі звуки [т], [т’].

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за артикуляцією звуків [т], [т’].
— Вимовте звук [т]. Як працюють язик, зуби і губи?
— Отже, звук [т] який? (Приголосний.)
— Вимовте звук [т’]. А тепер вимовте почергово [т] — [т’]. Що спільного у вимові цих звуків? Чим відрізняються звуки [т], [т’]? (Під час вимови звука [т’] середня частина язика піднімається до твердого піднебіння.)
— Отже, звук [т’] теж приголосний. Але звук [т] — приголосний твердий, а звук [т’] — приголосний м’який.

2. Упізнавання звуків [т], [т’] у словах.
— Послухайте скоромовку і скажіть, про кого в ній говориться.

Котик
Котив
Коток
По току,
Коток
Накотився ,
На лапку
Котик
Злякався
І з току
Утік.
Не потикайся,
Котусю
На тік! Котку.
О. Орач

— Отже, про кого йдеться в скоромовці?
— Що котив котик?
— Що означає слово КОТОК? (Машина для вирівнювання ґрунту, шляхового покриття.)
— Що трапилося з котком?
— Кого ще названо в скоромовці КОТКОМ? (Котика.)
— Що зробив котик?
— Послухайте скоромовку ще раз і спочатку назвіть слова зі звуком [т], потім — зі звуком [т’].
— Наведіть свої приклади слів зі звуком [т]; зі звуком [т’]. Визначте місце звука в слові.

3. Ознайомлення з буквою Т.
— Два приголосні, твердий [т] і м’який [т’], позначаються буквою Т.
— Розгляньте велику та малу букви. Чим вони відрізняються?
— Зі скількох елементів складається буква Т?
— На що схожа буква Т? (На антену, швабру, молоток тощо.)
— Ось як про це говориться у віршах.

Тук-тук-тук, ток-ток-ток —
Вибиває молоток.
Ним ви цвяхи заб’єте,
Схожий він на букву «т».
В. Гринько

Т — підставка в терезів
На одній стоїть нозі.
Т. Коломієць

4. Друкування букви Т (с. 23 зошита).
— Розгорніть зошити з читання. Зараз Кіт нам пропонує спочатку надрукувати букву Т, а потім доповнити нижній рядок тими елементами, які знищив Жук-буквоїд.

5. Читання складів і слів (с. 60 букваря).
— Кіт хоче дізнатися, чи впораємося ми з тими завданнями, які є на сторінці букваря.
— Прочитайте склади, записані в будиночках хором.
— У якому складі буква Т позначає м’який приголосний звук [т’]?
— Утворіть і прочитайте слова, що закінчуються буквосполученням ИТИ.
— Спробуйте прочитати речення, у якому всі слова написані разом. Що зробив кіт?
— Прочитайте слова в нижніх стовпчиках.
— Які з прочитаних слів мають три склади? (Листівка, ластівка, татусик.) У яких зі складів є звук [т]?

6. Фізкультхвилинка.

7. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково (с. 61 букваря).
— Роздивіться малюнки вгорі.
— Прочитайте слово під ними. (Котики.)
— Що може означати це слово? (Маленькі тваринки, кошенята.)
— А що ще називають цим словом? (Бруньки на гілках верболозу.)
— А ще є морські котики — це тварини із цінним хутром, які мешкають у північній частині Тихого океану.
(Демонстрація предметного малюнка.)
— Послухайте оповідання і скажіть, про яких котиків у ньому йдеться. Учитель читає оповідання «Котики» з «Букварятка» (с. 36).
— Що було в Наталки? (Вербові котики.)
— А кого тримав Тимко? (Котика-муркотика, тваринку, або ще можна сказати — кошеня.)
— Послухайте вірш Грицька Бойка «Подряпаний» (с. 36 «Букварятка») і скажіть, про яких котиків у ньому йдеться.

8. Робота над звуковимовою учнів (с. 61 букваря).
— А зараз Кіт пропонує нам позмагатися. Хто зуміє прочитати скоромовку про трьох сорок швидко і без помилок?

Учні читають спочатку в помірному темпі, потім поступово читання пришвидшується, далі можна запропонувати прочитати скоромовку учням першого ряду, потім другого, третього; почитати її самостійно напівголосно, і нарешті — уголос окремими учнями.

9. Читання слів з однаковими складами.
— Назвіть хором склади, надруковані великими буквами. (ТА, ТО, ТУ.)
— Прочитайте слова під складом ТА. Чи всі вони вам зрозумілі? Що таке ТАКСІ?
— Де знаходиться склад ТА у прочитаних словах?
— Усно доберіть слова для цього стовпчика.
Аналогічно опрацьовуються слова зі складами ТО і ТУ.

V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які звуки ми сьогодні опрацьовували?
— Чим різняться велика та мала букви Т?
— Значення яких слів ми сьогодні з’ясовували?
— Наведіть приклади слів, які вимовляються і пишуться однаково.

Урок № 41. Тема. Звуки [т], [т’]; буква Т. Спостереження за значенням слів, які вимовляються і пишуться однаково. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас