Урок № 37. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Р. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Р. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: удосконалювати вимову звуків [р], [р’], навичку читання; продовжувати навчати дітей робити мовний аналіз; відпрацьовувати з учнями аналітико-синтетичні вміння на складах і словах із буквою Р; виховувати любов до природи.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця для читання складів; малюнки із зображенням.
Хід уроку № 37. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Р. Конспекти уроків читання, 1 клас
І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання складів із буквою Р.
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці читання? Які звуки вона позначає?
— Прочитайте склади, надруковані на дошці.
ра ру ро ри рі
— Як ви здогадалися, коли треба було вимовляти твердий приголосний звук [р], а коли — м’який [р’]?
2. Звуко-буквений аналіз слова.
— Послухайте вірш. Про що в ньому йдеться?
Ранній ранок росами
Трави посріблив,
Ніженьками босими
Я росинки збив.
Де не збив — промінчики
У росі горять,
І ромашок вінчики
Радісно бринять.
Л. Біленька
Один учень на дошці, а решта — фішками на парті складають звукову схему слова РАНОК. Потім підписують звуки відповідними буквами.
— Чи доводилося вам влітку гуляти рано і бачити росу, на якій виблискують промінчики сонця? Розкажіть.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо читати і говорити про ранок біля ріки, про красу рідного краю. А для цього треба правильно виконати багато завдань. Отже, налаштуйтесь на плідну й сумлінну працю.
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Читання й мовний аналіз слів (с. 54 букваря).
Учитель пояснює, що до читання тексту треба ретельно підготуватися. А для цього спочатку можна прочитати окремі слова і з’ясувати їхнє значення.
— Прочитайте перші чотири слова у стовпчику. Що їх об’єднує? (Усі слова за смислом пов’язані зі словом рано.)
— Що означає слово РАНО? Яка пора доби називається РАНКОМ? Про що можна сказати РАНКОВІ? (Ранкові промені сонця. Ранкові роси.)
— Прочитайте у стовпчику наступні чотири слова. Хто такі РАКИ і КАРАСІ?
2. Аналітико-синтетична вправа.
— Прочитайте слово, надруковане посередині сторінки. Що таке СКОРОМОВКА?
— Скільки букв у цьому слові? Чи зустрічаються в ньому однакові літери? (Тричі — буква О, двічі — К.)
— Подивіться, скільки різних слів можна утворити з літер слова СКОРОМОВКА. Прочитайте їх. Чи всі слова вам відомі?
— Чи можете ви додати своє слово? Спробуйте.
3. Фізкультхвилинка.
4. Читання скоромовки (с. 54 букваря).
— Роздивіться малюнок на с. 54. Що робить дівчинка?
— Чи знаєте ви назву квітів, зображених на малюнку? (Іриси.)
Діти читають і розучують скоромовку, вправляються у швидкому вимовлянні.
5. Опрацювання тексту «Ранок коло ріки».
Учні розглядають малюнок на с. 55, описують побачене своїми словами.
— Де знаходяться хлопчики? Чим вони займаються?
— Яка природа оточує дітей? Чим вони можуть милуватися?
— Який настрій викликає у вас малюнок до тексту? Учитель читає текст. Учні відповідають на запитання:
— Як описується краса ранку?
— Що роблять біля ріки Роман і Руслан?
— Яких риб ловив Романко? А кого виловив Руслан?
— Хто пригостив Мурку рибою?
Після аналізу учні напівголосно самостійно читають текст. Окремі діти виразно читають текст уголос. Учитель слідкує за інтонуванням останнього окличного речення.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву ми продовжували вивчати? Які звуки вона позначає?
— Чого навчилися на уроці?
— Про що ми читали на уроці?
Спробуйте намалювати свою ілюстрацію до тексту, покажіть у малюнку красу літнього ранку.