Урок № 26. Тема. Звуки [л], [л’]; буква Л. Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Звуки [л], [л’]; буква Л. Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: закріпити артикуляцію звуків [л], [л’]; вивчити букву Л; сприяти усвідомленню дітьми різниці між поняттями «звук», «буква», «злиття», «склад»; виробляти вміння читати складами з орієнтацією на злиття; виховувати повагу до хліба, праці хліборобів.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Л; предметні малюнки із зображенням ластівки; складові таблиці; ілюстрації до казки «Колосок».
Хід уроку № 26. Тема. Звуки [л], [л’]; буква Л. Конспекти уроків читання, 1 клас
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Повторення вивчених букв.
— Подивіться на дошку. Тут зображені букви, які ви вже вивчали на попередніх уроках читання. Тільки вони наполовину заховалися. Спробуйте впізнати і назвати літери.
— Назвіть букви, що позначають голосні звуки. Які з цих літер указують на твердість приголосного звука, а які — на м’якість?
— Назвіть букви на позначення приголосних звуків. Слідкуйте за правильною алфавітною назвою. Скільки звуків позначає кожна з них?
— Прочитайте склади в таблиці. Яких складів не вистачає?
ма | ми | му | ||
на | но | ні |
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми познайомимося з новою буквою, яка позначає два звуки, будемо навчатися читати з нею слова і речення. А ще поговоримо про зліб і людей, які його вирощують і пекуть.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виокремлення і характеристика звуків [л], [л’].
Послухайте вірш. Про яких птахів у ньому говориться?
Літом ластівка літає,
Ластів’ят малих навчає:
«Не лінуйтесь, ластів’ята,
Вчіться літечком літати,
Бо як літо відлітує,
Ми за море помандруєм».
Учитель вивішує малюнок із зображенням ластівки.
— Ще раз вимовте назву цієї пташки хором. Назвіть перший звук у слові. Як він вимовляється?
Учні кілька разів повторюють окремо твердий приголосний звук [л], слідкують за «роботою» язика.
— Коли ластівка навчала літати своїх пташенят? (Літом.) Повторіть слово ЛІТО кілька разів хором. Назвіть перший звук цього слова. Чим вимова м’якого звука [л’] відрізняється від вимови твердого приголосного звука [л]?
Учні вимовляють звуки парами, слідкуючи за зміною положення язика. Після цього роблять висновок, що обидва звуки приголосні. Звук [л] — твердий, а звук [л’] — м’який.
2. Упізнавання звуків [л], [л’] у мовленні.
— Послухайте вірш про ластівку ще раз. Запам’ятайте слова, у яких чуються звуки [л] або [л’]. ([л] — ластівка, ластів’ят, малих; [л’] — літом, літає, не лінуйтесь, літечком, літати, літо, відлітує.)
— Як ви розумієте вислів ЛІТО ВІДЛІТУЄ? Як сказати інакше? (Літо закінчиться, пройде.)
Учитель вивішує на дошці зображення лелеки.
— Подивіться на ще одного птаха. Як він називається? (Чорногуз, бусол, лелека.)
— У яких назвах птаха чується твердий приголосний звук [л]? Де він стоїть у словах?
— Пригадайте інших птахів, у назвах яких є звук [л] або [л’]. (Голуб, зозуля, альбатрос, дятел, іволга, соловей, малинівка, орел тощо.)
3. Ознайомлення з буквою Л.
Учитель повідомляє, що два приголосні звуки, твердий [л] і м’який [л’] позначаються однією буквою Л.
— Розгляньте малу і велику букви Л. Порівняйте їхню форму і розмір. Чим ці літери відрізняються?
4. Читання складів із буквою Л (с. 36 букваря).
— Подивіться на плакат. Що зображено під стріхою хати? (Гнізда ластівок.) Які букви надруковані на цих гніздечках? (Букви на позначення голосних: А, О, У, И, І.)
— Яку букву ластівка тримає у дзьобі? (Букву Л.) Зараз вона буде підлітати до гнізд, шукаючи своє, а ви — хором читати склади.
Учитель пересуває ластівку по черзі до кожного гнізда, завершуючи складом ЛА. Учні з’ясовують, що ластівка знайшла своє гніздо, тому що назва пташки починається із цього складу.
— Розгорніть букварі. Прочитайте склади в будиночках.
— Назвіть слова з цими складами. (Лапа, лоша, луна, липа, літо тощо.)
5. Фізкультхвилинка.
6. Утворення й читання слів із розрізнених складів (с. 36 букваря).
Учні розглядають малюнки із зображенням малини й лимона. За поданими під малюнками схемами характеризують звуки цих слів.
— Прочитайте склади, подані в табличках. Які слова з них можна утворити? (Малина, лимони.) Назвіть спільний, однаковий склад цих слів.
— Що таке малина? Який у неї смак?
— А який смак у лимона?
— Складіть зі словами речення.
7. Читання слів із буквою Л (с. 36 букваря).
Відгадайте загадку.
На тоненькій ніжці стоїть хатка, а в ній — золоті зернятка.
(Колосок.)
— Хто намальований в букварі поряд із колоском? (Баба з колобком у руках.)
— До якого слова, КОЛОБОК чи КОЛОСОК, підходить схема, накреслена поряд? (До обох слів.)
— Пригадайте з казки, із чого і як спекла баба колобок.
Для того щоб першокласники уявили, як випікають хліб, учитель пропонує пригадати казку «Колосок» за ілюстраціями до неї. Діти уточнюють, що спочатку колосок обмолотили (вибили зерно з колоска), потім із зерна борошна намололи, після цього замісили тісто, з якого спекли пироги.
— Із борошна можна спекти різні хлібні вироби. Подивіться на малюнки внизу сторінки і спробуйте прочитати слова, надруковані поряд. Ми ще не вивчили всіх літер, тому в словах є пропущені букви. Замість них у клітинках стоять крапки. (Колосок, хліб, калач, оладки, млинці, бублики, булочки.)
8. Опрацювання тексту (с. 37 букваря).
— Роздивіться малюнок у букварі на с. 37. Хто на ньому зображений?
— Що побачили діти?
— Підготуємося до читання тексту, прочитаємо окремі слова з нього, надруковані у стовпчиках.
Під час читання з’ясовується значення окремих слів:
ЛАН — поле, нива;
ЛИН — прісноводна риба із товстим слизьким тілом;
МЛИН — споруда, обладнана спеціальними машинами для розмелювання зерна на борошно або крупи; буває вітряний або водяний млин.
Читаючи текст, учні додають слова в реченнях за малюнками і за змістом. Після читання вчитель проводить бесіду, спрямовану на виховання в дітей поваги до праці хліборобів.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву ми вивчали на уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Назвіть слова, у яких є звуки [л] або [л’].