УРОК № 8. Тема. Практичне ознайомлення учнів зі складом. Поділ слів на склади. Бесіда на тему «Свійські тварини. Птахи». Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Практичне ознайомлення учнів зі складом. Поділ слів на склади. Бесіда на тему «Свійські тварини. Птахи».
Мета: ознайомити учнів зі складом як вимовною (артикуляційною) одиницею; навчати ділити слова на склади, закріплювати вміння ставити питання до слів, будувати схеми речень; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки (джміль, оса, бджола, жук, хрущ, муха, комар, метелик, мурашка), сигнальні картки-схеми одно-, дво-, трискладового слова для кожного учня.
Хід уроку № 8. Тема. Практичне ознайомлення учнів зі складом. Поділ слів на склади. Бесіда на тему «Свійські тварини. Птахи». Конспекти уроків читання, 1 клас
І. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Гра «Підкажи слово».
— Я буду читати вірш, але в ньому не вистачає деяких слів. Слухайте уважно і доповнюйте рядки вірша.
Сійся, жито і пшениця, —
буде дітям… (паляниця).
Для веселої малечі
бублик вигляне із… (печі).
Виросте всього доволі
на широкім житнім… (полі).
В. Крищенко
— На яке питання відповідають слова, якими ви доповнювали рядки вірша?
2. Словниково-логічна робота.
— Послухайте ще один незвичайний вірш.
Лічилка
Джміль,
Оса
Та бджілка,
От і вся Лічилка.
А. Камінчук
— Про кого йдеться в цьому вірші? (Про джмеля, осу, бджілку.)
— Як можна назвати їх одним словом? (Комахи.)
— А тепер поставте питання до кожного слова, що означає назву комахи.
— Пригадайте, до яких назв ми також ставимо питання хто? (До назв людей, птахів, звірів.)
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Чим же незвичайний цей вірш? (Це лічилка.)
— Коли використовуються лічилки?
— Які лічилки ви знаєте?
— Як вимовляються слова в лічилках? (Частинами.)
— Вимовимо ще раз лічилку, але так, як у грі (частинами).
Джміль,
О-са
Та бджіл-ка —
Ось і вся
Лі-чил-ка.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми дізнаємося, як називаються ці частини. Також ми будемо навчатися визначати кількість таких частин у слові.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з поняттям «склад».
Кожне слово можна вимовити злито, а можна — частинами:
ОСА і О-СА,
БДЖІЛКА і БДЖІЛ-КА,
ЛІЧИЛКА і ЛІ-ЧИЛ-КА.
Такі частини слова називаються складами. Склад — це частина слова, яку можна вимовити за один видих. Коли ми вимовляємо слово не злито, а ділимо його на частини — це означає, що ми ділимо його на склади.
2. Поділ слів на склади.
— Визначимо кількість складів у словах, що означають назви комах, згаданих у лічилці. Вимову слова будемо супроводжувати постукуванням олівця:
ДЖМІЛЬ — 1 склад,
О-СА — 2 склади,
БДЖІЛ-КА — 2 склади.
— А тепер спробуємо визначити кількість складів у назвах інших комах. Під час вимови ми ознайомимося з тим, як іще можна перевірити кількість складів у слові.
— Поставте руку на лікоть. Долоню руки розмістіть під підборіддям на невеликій відстані. (Учитель демонструє положення руки.) Під час вимови необхідно полічити, скільки разів підборіддя торкнеться руки. Отже, вимовляємо слово й лічимо. Скільки разів підборіддя торкнулося руки — стільки складів у слові ЖУК. Скільки разів підборіддя торкнулося руки під час вимови цього слова? (Один.) Отже, у слові ЖУК скільки складів? (Один.)
Подібна робота проводиться зі словами ХРУЩ, МУХА, КОМАР, МЕТЕЛИК, МУРАШКА.
3. Ознайомлення зі складовою схемою слова.
— Ми з вами вже вміємо будувати графічні схеми речень. А сьогодні дізнаємося, як позначати склади слова у схемі. Слово позначатимемо прямокутником. Його будемо ділити на стільки частин, скільки у слові складів. Якщо у слові один склад, позначаємо його так:
Двоскладові слова будемо позначати так:
Трискладові так:
— У вас на партах лежать складові моделі. Покажіть картку, яка означає, що в слові 1 склад
— А тепер я вимовляю слово, а ви карткою показуєте, скільки в ньому складів: САД, СЛИВИ, МАГАЗИН, СІК, ГОРОД, КАРТОПЛЯ, АҐРУС, КАПУСТА.
4. Фізкультхвилинка (з використанням лічилки).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Хто швидше?» (за ілюстраціями букваря, с. 14).
— Розгорніть сторінку букваря, де зображені свійські тварини. Ми з вами повправляємося добирати слова з певною кількістю складів. Я кажу, з якою кількістю складів має бути слово, а ви його називаєте. Наприклад: назва тварини, 2 склади (КО-ЗА). Виграє той, хто швидше назве потрібне слово.
За малюнками в букварі та складовими схемами під ними діти з’ясовують, що 1 склад у словах КІНЬ, КІТ; а 2 склади в словах КОЗА, КУРИ, ГУСИ, ПІВЕНЬ.
2. Складання речень за малюнком (с. 14 букваря). Поширення речень.
— Подивіться на малюнок, на якому зображений кіт. Складіть про нього речення за схемою.
— Що робить кіт? (Кіт дрімає.)
— Побудуйте схему цього речення. Як спить кіт?
— Назвіть найкоротше слово. (На.)
— Скільки складів у слові ДРІМАЄ? (Три.)
Аналогічно можна складати речення про інших тварин, зображених на с. 14 букваря.
3. Розвиток мовлення учнів.
Послухайте вірш Любові Голоти. Про яких свійських тварин і птахів у ньому згадується?
Не просплю ранкову пору —
мукає теля в оборі.
Для нього й для ягнички
я накошу травички.
Скличу на пшінце курчат,
напою усіх малят:
гусенят, каченят,
індичат і поросят!
Такі мої канікули —
сидіти сиднем ніколи!
Обора — відгороджена частина подвір’я з приміщеннями для худоби.
— Чому дитині ніколи сидити сиднем?
— Для кого треба накосити травички?
— Кого треба нагодувати пшоном, напоїти водою?
Після бесіди за змістом вірша учні розповідають про власний досвід догляду за свійськими тваринами і птахами.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового ви дізналися про слово?
— Що таке склад?
— Скільки складів може бути у слові?
— Як перевірити кількість складів?
— Коли найчастіше слова вимовляються не злито, а складами?
Послухайте лічилку, яку написала Юлія Турчина. Про кого в ній розповідається?
Гуска з дітками гуляє,
Їм лічилку промовляє:
— Раз і два — в саду трава,
Три — це просто ГА-ГА-ГА,
А чотири, п’ять і шість
Мої лапи, дзьоб і хвіст.
Учні вимовляють лічилку хором по складах, називають слова, що мають усього один склад.