Урок № 1. Тема. Здрастуй, школо! Знайомство з букварем. Бесіда на тему «Батьківщина». Конспекти уроків читання, 1 клас
Тема. Здрастуй, школо! Знайомство з букварем. Бесіда на тему «Батьківщина». Конспекти уроків читання, 1 клас
Мета: познайомитися з дітьми, особливостями їхнього мовлення; ознайомити учнів із першою шкільною книгою — букварем; опрацювати правила поведінки на уроці, користування шкільним приладдям; виховувати бережливе ставлення до підручників.
Обладнання: портфель зі шкільними речами та іграшками; підручники для 1 класу; плакати із зображенням українських пейзажів; костюм букваря для інсценізації.
Хід уроку № 1. Тема. Здрастуй, школо! Знайомство з букварем. Бесіда на тему «Батьківщина». Конспекти уроків читання, 1 клас
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Дорогі учні! Ще вчора ви були просто дітьми. А сьогодні ви переступили поріг школи, стали школярами, учнями 1 класу, першокласниками.
У школі ви будете займатися дуже важливою справою — навчатися. І я вам у цьому допоможу.
Жовтіє листя на тополі,
Летять у синяві хмарки.
Відкрито навстіж двері в школі, —
Ідуть до школи первачки.
Заходьте дружно і сміливо,
Маленькі учні, в світлий клас:
Життя цікаве та щасливе
Розпочинається для вас.
Н. Забіла
II. ЗНАЙОМСТВО З УЧНЯМИ
1. Бесіда.
Учитель представляється, розповідає, як до нього звертатися: «Ірино
Вікторівно, дозвольте, будь ласка…», «Миколо Петровичу, можна мені…».
Потім кожен учень називає своє ім’я: «Мене звуть Наталка Мартиненко», «Мене звуть Максим Бондаренко».
Давайте познайомимось, Погляньте, скільки нас: Сашко, Катруся, Танечка, Світланка і Тарас. Учитель пропонує дітям, що разом сидять за партою, познайомитися одне з одним за такими питаннями:
— Мене звати … , а як звати тебе?
— Кого з однокласників ти вже знаєш?
2. Практичне ознайомлення зі звертанням.
Учитель ознайомлює дітей з особливими формами звертання, характерними для української мови. Діти називають свої імена, а вчитель звертається до них: Ганно, Ганнусю; Богдане, Богданчику; Миколо, Миколко; Наталю, Наталочко та ін.
— Поспілкуйтеся в парах. Запитайте в сусіда чи сусідки по парті, де він (вона) живе, що полюбляє робити.
— Не забувайте правильно звертатися одне до одного.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда «Здрастуй, школо!».
Учитель вітає дітей із першим днем навчання в школі, говорить про важливість навчання в житті людини, описує майбутнє життя першокласників (уроки, екскурсії, святкові ранки.
Діти заучують вірш зі слів учителя.
В житті зробив ти свій перший крок,
Сьогодні в школу йдеш на урок.
А що ідеш ти, то робиш кроки,
Отак і вийдеш у світ широкий.
Д. Білоус
2. Ознайомлення зі шкільним приладдям.
Учитель викладає на стіл портфель, у якому лежать шкільні речі та іграшки.
— Один мій знайомий хлопчик, який ще ходить до дитсадка, збирав до школи портфель старшого брата — першокласника. Давайте подивимося, чи все, що потрібно для навчання, поклав малюк. Назвіть те, що я виймаю з портфеля.
Учитель дістає буквар, пенал, молоток, мотузку, ручку, кольорові олівці, іграшкового ведмедя, зошит.
— Що тут «зайве»? Чому?
— Давайте покладемо до портфеля тільки потрібні для навчання речі.
Учитель показує предмет. Якщо він належить до навчальних речей, то діти плескають у долоні. Потім учні називають цю річ, пояснюють, для чого вона потрібна на уроці.
Наприкінці вправи учні ще раз перераховують усе, що поклали до портфеля. Учитель дає всім цим предметам загальну назву — шкільні речі — говорить про дбайливе, акуратне ставлення до них.
3. Ознайомлення з букварем.
Діти розглядають виставку підручників для 1 класу. Учитель запитує, чи може хто-небудь із дітей прочитати назви навчальних книжок, пояснює, що називаються вони підручниками, оскільки мають бути завжди поряд, під рукою на уроках під час навчання.
— Який із цих підручників нам потрібен, щоб вивчити всі букви й навчитися читати?
До класу заходить учень, одягнений у костюм букваря.
— Здрастуйте, діти! Я — Буквар. Ваш перший підручник. Я допоможу вам дізнатися багато нового й цікавого, стану вашим другом і надійним помічником. Для того щоб зробити мене, працювало дуже багато людей: автори, художники, друкарі. Тому дуже прошу вас не ображати мене: не загинати аркуші, не малювати на сторінках, не брати мене брудними руками. Обгорніть мене і зробіть закладку. І щасливої вам подорожі країною Букварія!
4. Фізкультхвилинка.
5. Робота з малюнком на обкладинці букваря.
— Покладіть перед собою буквар. Розгляньте малюнок на обкладинці. Хто тут зображений?
— Що написано вгорі? Хто може прочитати?
— Погортайте сторінки букваря, роздивіться малюнки і букви, різні позначення. На кожному уроці, день за днем ми будемо навчатися за допомогою цієї яскравої, цікавої книжки — букваря.
6. Бесіда про Батьківщину з опорою на буквар.
Учитель пропонує дітям розгорнути буквар (с. 5) і роздивитися малюнок.
— Хто зображений на малюнку? Як одягнені дівчинка і хлопчик?
— Що тримають вони в руках? (Прапор України.) Якого він кольору?
— У куті прапора розміщено герб України, роздивіться його уважно.
— Що намальовано поряд із дітьми? (Українська хата, лелека, калина — символи України.)
— Отже, жовто-блакитний прапор, герб-тризуб і гімн — це символи нашої Батьківщини — України.
— А що таке Батьківщина для вас?
Наша Батьківщина — Україна, одна з найбільших і найкрасивіших держав Європи. У кожної людини є і власна мала батьківщина — місце, де вона народилася. У кожного батьківщина одна — як батько, як мати. Сьогодні для вас батьківщина — це батьківський дім, у якому ви живете, двір, де так весело і цікаво грати з друзями, улюблений куточок природи… Із цього і складається наша загальна Батьківщина — Україна.
7. Заучування вірша зі слів учителя.
Учитель вивішує на дошці плакати із зображенням українських пейзажів.
Україна — це сині води і ясні зорі, яблуневі сади і золоті лани. Україна — то прекрасний вінок із барвінку, волошок, маків і калини. Люди України — великі трударі, мудрі й добрі сини та доньки своєї Вітчизни. Україна — це твій рідний край.
— Послухайте вірш Ганни Чубач, надрукований у букварі під малюнком. Що в ньому говориться про Україну?
Учитель виразно читає вірш.
— Із ким порівнюється Батьківщина? (З матусею.) Тому дуже часто говорять Батьківщина-мати. І люблять Батьківщину, як рідну мати.
Зачування вірша відбувається прийомом нарощування рядків.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якою книжкою ознайомилися на уроці?
— Чому вона називається «Буквар»?
— Як треба користуватися книжками й іншими навчальними речами?
— Розкажіть удома про перший урок, прочитайте напам’ять дорослим вірші, які ви запам’ятали.