Урок 230 (письмо). Тема. Слова — назви предметів, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період
Мета: ознайомити учнів зі словами, що називають предмети та явища; вчити розрізняти їх за питаннями хто? що?; логічно і послідовно висловлювати свої думки; дати поняття істоти — неістоти; вчити розрізняти слова-предмети за родами та за поняпям один — багато; удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, вміння ставити наголос, добирати слова-родичі, відгадувати загадки, кросворди; сприяти збагаченню та активізації словникового запасу першокласників; розвивати мовну культуру, творчу уяву, зв’язне мовлення учнів, вміння узагальнювати, працювати в парах змінного складу, самостійно, колективно; виховувати охайність під час письма, любов до рідної мови.
Обладнання: кросворд, схеми-будиночки для виконання вправ «Істота — неістота», «Роди предметів»; картки для роботи у парах змінного складу; м’яч; м’яка іграшка лисичка; музичний супровід, магнітофон; зошит.
ХІД УРОКУ 230 (письмо). Тема. Слова — назви предметів, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
— У школі на уроках, під час прогулянки у лісі, на відпочинку ми зустрічаємося з цією твариною. Розгадавши кросворд, ви дізнаєтеся, що ж це за звір.
1. Словникова робота
Діти записують у зошит словникові слова-відгадки.
1) Дженджик, дженджик, дженджуристий
Жевчик каро-золотистий,
Між робочих бджіл джеркоче,
Із джерельця пити хоче —
Льотчик, що квітки лоскоче. (Джміль)
2) Я ніколи не сиджу
А ходжу, ходжу, ходжу.
І хоч з місця не зійду —
Все про час вам докладу. (Годинник)
3) Мама матусі, хто вона? (Бабуся)
4) Балерина закружляла
На підлозі край стола,
Притомилася, упала
І в коробку спать лягла. (Дзиґа)
5) У носатого Івана
Одежина дерев’яна.
Він у чистім полі ходить
І по ньому носом водить.
Нестрижений, нечесаний,
Гострим ножем затесаний. (Олівець)
6) А відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина. (Ім’я)
— Кому ж буде присвячений наш урок? (Лисиці)
Під горою хвойний ліс,
За горою хижий лис.
Вкрита травами гора.
Збоку — лисяча нора.
В ній хитрюга непроста
Від собак хова хвоста.
Як навідалась в курник,
То відразу ж півень зник!
В. Гринько
2. Фонетична робота зі словниковими словами
— У слові джміль визначте кількість букв та звуків. (6 букв, 4 звуки)
— Яка буква не позначає звука? Для чого вона вживається?
— Слово годинник поділіть на склади, поставте наголос. (Го дин-ник)
— До слова бабуся:
1) доберіть слова-родичі: 1 — ніжне слово (бабусенька); 2 — хустина (чия?)… (бабусина); 3 — у казці «Колобок» хто спік головного героя? (Баба); 4 — як ще можна назвати бабусю? (Бабця,
бабусечка, бабуня);
2) визначте глухі та дзвінкі приголосні звуки.
— Чим цікаве слово дзиґа з фонетичної точки зору? (У слові букв більше, ніж звуків, тому що буквосполучення дз позначає на письмі один звук [дз])
— У слові олівець визначте тверді і м’які приголосні, схематично їх позначте під словом.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова ім’я. Чим цікаве це слово з фонетичної точки зору? Що таке апостроф? Коли він пишеться?
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Діти, все, що оточує нас,— це предмети. Предметів дуже багато, і кожен з них має свою назву. Сьогодні на уроці ми ще раз попрацюємо зі словами, що є назвами предметів. Бо чим більше ми знаємо назв предметів, тим більше вживаємо їх у своєму мовленні, тим багатшим воно стає.
— На які запитання відповідають слова — назви предметів? (Хто? що?)
— А допоможе нам цікавіше попрацювати над темою уроку наша стара знайома — рудохвоста Лисичка.
IV. Робота над темою уроку
Звучить музика, учитель показує Лисичку — м’яку іграшку, малюнок.
— Лисичка принесла нам різні завдання і просить, щоб ми допомогли їй їх виконати.
1. Допишіть назви предметів за зразком
(Хто?) Голуб, ластівка, горобець — птахи.
(Хто?) Жук, метелик, коник, сороконіжка, комар — комахи.
(Що?) Тополя, клен, ялинка, сосна, береза — дерева.
(Що?) Конвалія, тюльпан, ромашка, троянда — квіти.
Бесіда
• Свійські тварини: корова, коза,…
• Дикі тварини: заєць, ведмідь,…
— На яке питання відповідають ці слова? (Хто?)
• Овочеві рослини: помідор, картопля,…
— На яке питання відповідають ці слова? (Що?)
Фізкультхвилинка
2. Вправа «істота — неістота»
— Розмістіть у два будиночки слова.
Учитель читає слова на картках.
Песик, стілець, книжка, ведмедик, котик, білченя, парта, хліб, м’яч, папуга.
Хто? | Що? |
Слова, що означають людей, птахів, звірів, риб, тварин — ІСТОТИ | Слова, що означають інші предмети — НЕІСТОТИ |
— Я знаю, що слова необхідно поділити на дві групи. Але за якою ознакою ми будемо їх розміщувати? (Якщо діти не знайшли «ключа», учитель може підказати алгоритм виконання логічного завдання.)
— Пропоную перше слово записати у перший будиночок (записує слово «песик» до першого будиночка, бере картку зі словом «стілець» і порівнює це слово зі словом «песик».) Песик — він (хто?) тварина, стілець — він (що?) предмет. Якщо напишу їх у різні стовпчики, то куди буду писати слово книжка!? Вона (що?) — предмет. У слів стілець і книжка спільне питання (що?) Отже, наші будиночки розрізнятимуться за питаннями: хто? — 1-й, що? — 2-й стовпчик.
Висновок. На питання хто? відповідають слова, що називають людей, тварин, птахів, риб — живих істот. Всі інші слова відповідають на питання що?. Це неживі предмети — неістоти.
3. Вправа «Роди предметів (чоловічий, жіночий, середній)»
— Діти, пригадайте, як ми тільки-но розділили слова на дві групи, і подумайте, як розділити подані слова на три групи.
Сорока, гусак, черешня, дерево, радість, сонце, бик, метелик, море.
Чоловічий рід | Жіночий рід | Середній рід |
він, мій | вона, моя | воно, моє |
Учитель підписує будиночки після того, як діти дійдуть висновку після міркувань.
— Міркуємо так: сорока — (хто?) — вона; гусак — (хто?) він; дерево — (що?) — воно.
Пальчикова гімнастика
4. Робота у парах змінного складу
— У кожного з вас є картка зі словами. Розселіть їх самостійно у два будиночки (І — істота — неістота); а також у три будиночки (II — чоловічий, жіночий, середній).
Картка 1
I. Килим, село, ворона, хлопець.
II. Крокодил, чайка, джерело
Картка 2
I. Теля, троянда, олень, каштан.
II. Жираф, слово, сестра
Картка 3
I. Риба, конвалія, вовк, ніч.
II. Травинка, вогнище, мед
Картка 4
I. Ромашка, степ, індик, осел.
II. Замок, долина, поле
Картка 5
I. Човен, пісня, орел, артист.
II. Кіно, вишня, шлях
Картка 6
I. Картопля, піаніно, сестра, мавпа.
II. Автобус, річка, болото
5. Гра «Один — багато»
Учитель кидає м’яч, називає слово в однині, учень повертає м’яч учителеві, ставлячи це слово у множині.
V. Підсумок уроку