Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: дати учням поняття про персонаж твору, вчити виділяти головні та другорядні персонажі у прочитаному творі; проводити роботу над виразністю мовлення при читанні та інсценуванні діалогів; розвивати мовлення, формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне, учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій; виховувати бережливе ставлення до часу, формувати вміння планувати свій вільний час.

Обладнання: ілюстрації до казок чи відомих дітям оповідань, малюнки овочів, годинник, картки для індивідуальної роботи.

ХІД УРОКУ 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

I. Організаційний момент

II. Активізація знань

1 Гра «Слова у клітинках»
— Знайдіть у кожному рядку по 3 слова.

870

— Назвіть назви овочів серед знайдених слів.
— Де ростуть овочі?

2. Виразне читання дітьми вірша О. Журливої «На зеленому городі» та відповіді на запитання за змістом
— Де заблукали Петрусь з хлопчиком?
— Хто їх там знайшов?
— Які овочі вони там побачили?
— Знайдіть та зачитайте опис моркви.
— Як автор описав цибулю?
— Згадайте загадку про капусту, яку використала у своєму віршику О. Журлива.

3. Опис помідора, гарбуза, огірка за запитаннями підручника

4. Робота в парах
— За малюнками знайдіть назви овочів.

871
— Назва якого овоча в перекладі з латини означає «голова»?
— Чи можна сказати, що часник — родич пахучій лілії? Доведіть.
— Який овоч називають «золотим яблуком» та «синьйором»?
— Чим корисні капуста, морква?

5. Читання «буксирчиком» оповідання «Нашому організмові потрібні вітаміни»
— У яких стравах використовують моркву, капусту?

6. Гра «Обід кота»
— Визначте перші звуки у назвах малюнків. Пригадайте, якими буквами вони позначаються.
Ці слова означають назви страв. Саме цим хоче пообідати котик Мурчик.

872

7. Проблемна ситуація
— Чи описувалися в останньому оповіданні якісь події? (Ні, в оповіданні поданий опис корисних властивостей капусти і моркви.)
— Як ви гадаєте, чи є дійові особи в цьому оповіданні? (Ні)

8. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми прочитаємо цікаве оповідання та казку за дійовими особами, з’ясуємо значення поняття «персонаж твору». Поміркуємо, чи потрібно берегти час і як це зробити.

III. Робота над матеріалом уроку

1. Слухання оповідання М. Герасименка «Хоробрий Степанко»
— Хто є дійовими особами оповідання? (Степанко і Ганнуся)

2. Читання оповідання сильними учнями
— Які події відбувалися в оповіданні?

3. Самостійне читання учнями твору

4. Обговорення прочитаного
— Назвіть персонажів твору.
Уточнення поняття персонаж твору.
— Кого боявся Степанко?
— З яких слів ви про це довідались?
— Чи був Степанко справді хоробрим?
— Чому ж автор так назвав своє оповідання?
— Яке прислів’я можна використати замість заголовка?

• У страху очі великі.
• Вовків боятися — в ліс не ходити.

5. Робота в парах
— Розіграйте діалог. Промовляйте слова Ганнусі здивовано, слова Степанка — злякано.

6. Заслуховування декількох пар

Фізкультхвилинка

Нумо із-за парти встанем,
У віконечко заглянем.
В небі хмароньки біленькі.
Ось поставим руки в боки
Й пострибаємо навскоки.
Вліво, вправо нахиліться
І навшпиньки підніміться,
Руки вгору, руки вниз,
Кругом себе повернись.
Крок вперед зроби швиденько
І за парту сядь тихенько.
(Діти імітують описані рухи.)

IV. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час»

1. Гра «Годинник»
Учитель називає час, діти, дивлячись на годинник, визначають букву.
— Якщо ви правильно будете визначати час за годинником, то зможете прочитати ім’я персонажа казки, яку ми сьогодні читатимемо.

873

• Полудень (М)
• Друга година (И)
• Четверта година (Ш)
• Шоста година (Е)
• Восьма година (Н)
• Десята година (Я)

2. Читання вчителем та сильними учнями казки «Як мишеня зупиняло час» (за І. Полагутою)
— Чи вдалося мишеняті зупинити час?

3. Розглядування книжки (обкладинка, назва, автор, ілюстрації)

4. Тренувальна вправа з читання слів

874

 

Пояснення незрозумілих слів.
• Осоння — місце, добре освітлене сонцем.
• Досхочу — скільки забажається.
• Аніруш — не рухається.
• Бракувало — не вистачало.
• Промайнуло — швидко пройшло; пролетіло.

5. Читання казки учнями

6. Обговорення прочитаного
— Чому Мишенятко вирішило зупинити час?
— Як воно це зробило?
— Як йому мама пояснила, в чому різниця між годинником і часом?
— Прочитайте останній абзац казки і спробуйте визначити головну думку твору. (Час ніхто й ніколи зупинити не може.)

7. Бесіда про бережливе ставлення до часу, раціональне планування своїх вільних годин

8. Робота над прислів’ями

875

V. Підсумок уроку
— Кого називають персонажем твору?
— Що б ви порадили маленькому Мишеняті?
— Як слід берегти час?

Урок 227 (читання). Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.