Урок 119 (читання). Тема. Закріплення знань про букви Й, й («йот»), звук [й]. Формування навичок читання на основі діалогу. Робота з дитячою книжкою. О. Кізим «Маленька читаночка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
Мета: закріпити знання учнів про букви Й, й («йот»), звук [й]; розвивати фонематичний слух, логічне мислення та увагу учнів; виховувати повагу до старших, наполегливість, бажання пізнавати нове.
Обладнання: картки (читалочки-розширялочки, старт — фініш); дитяча книжка (Кізим О. Маленька читаночка); фішки для побудови звукових моделей, розрізна азбука.
ХІД УРОКУ 119 (читання). Тема. Закріплення знань про букви Й, й («йот»), звук [й]. Формування навичок читання на основі діалогу. Робота з дитячою книжкою. О. Кізим «Маленька читаночка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці закріпимо знання про букву й («йот») та її звукове значення.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Впіймай звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують звук [й].
Йди до мене, котенятко,
Йод на ранку — все в порядку.
Йод пекучий — пострибай.
Йорж колючий — не чіпай.
2. Вправа «Читалочки-розширялочки»
3. Колективне складання звукових схем слів. Звуковий аналіз цих слів. Друкування слів у зошитах
— Послухайте вірш і назвіть слова, у яких є звук [й].
Йорж поранився об ніж,
Йод несіть йому скоріш!
— Які слова зі звуком [й] ви почули? (Йод, йорж)
— Складіть звукові моделі цих слів.
— Що спільного у моделях цих слів? (Один голосний звук і один м’який приголосний звук)
— Чим вони відрізняються? (У першому слові один твердий приголосний звук, а у другому — два.)
4. Добір слів зі звуком [й]
— Назвіть інші слова, у яких є звук [й].
5. Вправа «Старт — Фініш» (для нарощування темпу читання)
— Прочитайте чітко, правильно і швидко пари слів.
Гай — гайок | чай — качай |
рай — райдуга | рій — нагрій |
син — синій | чай — ручай |
чай — чайка | край — небокрай |
Фізкультхвилинка
Мій дідусь живе в селі,
В нього сиві вуса.
Я сокирою рубати
В дідуся навчуся.
Я навчусь траву косити
І в сарай її носити.
Дідусю бракує рук —
Допоможе йому внук.
IV. Робота за Букварем
1. Вступна бесіда за темою тексту з використанням ілюстрації в Букварі
2. Словникова робота
Поруч — дуже близько, на невеликій відстані, поблизу, поряд.
Гречаний — з гречки (медоносної рослини).
Лан — безліса рівнина, рівний широкий простір; поле.
Рій — сім’я бджіл або інших подібних комах, які утворюють окрему групу.
Зберемо — складемо докупи, в одне місце.
Поселимо — розмістимо в певному місці на постійне проживання.
3. Читання тексту вчителем і бесіда за змістом
4. Читання «ланцюжком»
5. Самостійне напівголосне читання
6. Вибіркове читання
7. Читання діалогу в парах
Фізкультхвилинка
З братом ми були у лісі,
Гриби збирали на узліссі,
Дві корзини чималі
Ми додому притягли!
V. Робота з дитячою книжкою
1. Читання вірша вчителем
— Послухайте вірш і скажіть, чи знає Сашко, як необхідно поводитись у транспорті? (Учитель читає вірш.)
2. Бесіда за змістом
— Хто їхав у трамваї?
— У чому звинувачували Сашка? (У невихованості)
— Чи вважав Сашко свій вчинок неправильним?
— Яке виправдання знайшов хлопчик?
— Але чи мають діти забувати те, чому їх учать у школі на канікулах?
— Як повинен був учинити Сашко?
— Що б ви зробили на місці Сашка?
— За що ви поважаєте старших?
— Прочитайте слово, у якому є буква й («йот»). (Старий).
— Складіть звукову модель слова старий.
— Доберіть до цього слова протилежне за значенням. (Молодий)
VI. Підсумок уроку
— Знання про яку літеру українського алфавіту закріпили?
— З якою новою книжкою познайомилися?
— Чим вона вас вразила?