Заняття 3 Тема. Хто діло робить, а хто ґави ловить. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: формувати уміння переказувати оповідання близько до тексту, використовуючи діалогічну мову;
• граматика: формувати уміння утворювати іменники — назви людей за характерною ознакою;
• звукова культура: виробляти інтонаційну виразність, темп мовлення; вчити говорити чітко і виразно; виховувати уміння активно співпрацювати одне з одним і вихователем.
Словник: поповнювати словниковий запас дітей словами, які передають характерні ознаки: сплюха, хвалько, лінюх та ін.
Матеріал: оповідання Б. Вовк «Лінива Оленка»; прислів’я; малюнки із зображенням трьох хлопців із різним виразом обличчя; предметні картинки із зображенням іграшок.
Попередня робота
Ознайомлення з поняттям комплімент.
Хід заняття 3 Тема. Хто діло робить, а хто ґави ловить. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
Вихователь загадує загадку:
Що це за будинок,
Де вранці стрічають кожну дитину,
Де дзвенять голосочки,
Як весняні струмочки? (Дитячий садок.)
Вихователь. Наш садочок відвідують дуже гарні діти. Погляньте одне на одного, посміхніться і зробіть своїм друзям комплімент.
Дидактична вправа «Компліменти»
Діти обирають собі пару й обмінюються компліментами.
Вихователь. Чи всі діти приходять до дитячого садка охайними і чепурними?
(Відповіді дітей.)
Вихователь. А я з вами не погоджуся, і прочитаю вам оповідання, яке називається «Лінива Оленка», а ви послухайте уважно і скажіть, може, хтось із вас схожий на цю дівчинку.
(Вихователь читає оповідання.)
ЛІНИВА ОЛЕНКА
Прийшла вранці Оленка в дитячий садок.
— Чого це ти не зачесана? — питає вихователька.
— Бабуня не встигла причесати,— каже Оленка.
— А черевички чого брудні?
— Дідусь не почистив.
— А ґудзика чого біля комірця немає?
— То вже я винна, сказала Оленка,— забула нагадати мамі, щоб пришила.
Запитання за змістом оповідання
— Як звали дівчинку?
— Куди Оленка прийшла вранці?
— Що запитала вихователька?
— Якою була відповідь дівчинки?
— Якою була провина дідуся?
— Що ще запитала вихователька в Оленки?
— Що відповіла дівчинка?
— Хто повинен доглядати за волоссям дівчинки?
— Чи згодні ви, що дідусь мусить доглядати за взуттям дівчинки?
— Якою б була ваша відповідь, якщо б ви прийшли без ґудзика?
— Як би ви діяли, якщо б отримали зауваження за брудне взуття?
Вихователь.
Послухайте оповідання ще раз і зверніть увагу на те, як запитувала вихователька дівчинку, і як дівчинка їй відповідала.
(Повторне читання оповідання.)
Вихователь. А чи вмієте ви запитувати? Давайте спробуємо у дівчинки запитати: чому вона брудна, не причесана. Запитання слід ставити чітко, виразно, не поспішаючи.
Дидактична вправа «запитай!»
Діти з питальною інтонацією повторюють запитання:
— Чого це ти не причесана?
— А черевички чого брудні?
— А ґудзика чого біля комірця немає?
Вихователь пропонує дітям переказати оповідання, працюючи в парах: одна дитина — вихователь, друга — Оленка.
Вихователь. Чи хотіли б ви бути схожими на Оленку? Чому?
Фізкультхвилинка
Наші дітоньки малі люблять працювати.
Загадали раз вони в хаті замітати.
Віника до рук взяли і все чисто замели.
Наші дітоньки малі люблять працювати.
Загадали раз вони квіти поливати.
Лієчки до рук взяли і всі квіти полили.
Наші дітоньки малі люблять працювати.
Загадали раз вони горішки збирати.
Всі відерця брали, горішки збирали.
Разом працювали, потім танцювали.
Вихователь. Яке з цих прислів’їв відповідає змісту оповідання «Лінива Оленка»:
• «Без охоти нема роботи».
• «Бджола мала, а й та працює»
• «Хотів зробити спішно, а вийшло смішно»?
(Діти пояснюють зміст прислів’їв.)
Вихователь. Як назвати Оленку з оповідання? (Ледарка.)
— А як назвати людину, яка часто забуває? (Забудько.)
— А того, хто часто каже неправду? (Брехун.)
Вихователь. Можна також вигадувати жартівливі імена, поглянувши на обличчя людини.
(Вихователь пропонує дітям розглянути малюнки із зображенням хлопчиків (похмурого, веселого, плаксивого) і вигадати для них жартівливі імена.)
Діти. Плаксунчик, веселун, хмурунчик, посміхайко. (Якщо діти цих слів не назвали, вихователь ставить запитання: «Як називають того, хто увесь час плаче?» тощо.)
Підсумок
— Чи поділилися ви б своїми іграшками з дівчинкою Оленкою з оповідання? Що б ви порадили Оленці?
Заняття 3 Тема. Хто діло робить, а хто ґави ловить. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі