Урок 5. Тема. «Чабанський пес» (молдовська народна казка). Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Урок 5. Тема. «Чабанський пес» (молдовська народна казка). Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Мета: вчити визначати жанрові особливості народної казки, зачин, основну частину, кінцівку, персонажів твору; розвивати вміння висловлювати оцінні судження: гарний — поганий, добрий — лихий; виховувати любов до національних особливостей інших народів Європи, дбайливе ставлення до чотириногих друзів.

Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Молдови; «уявна клавіатура»; таблиця слів для миттєвого читання; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ 5. Тема. «Чабанський пес» (молдовська народна казка). Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

I. Організаційний момент

Пролунав для нас дзвінок,
Починаємо урок.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці.

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Вступне слово вчителя

— Діти, ви любите подорожувати?

Сьогодні ми вирушимо у подорож незвичайною країною. Як називається ця країна, ви дізнаєтеся, скориставшись уявною клавіатурою.

2. Вправа «Набери слова» (робота в зошиті)

— Наберіть слова: казки, Європи, народів.

III. Повідомлення теми й мети уроку

1. Повідомлення вчителя

Мабуть, чи не найбільше діти всього світу люблять читати казки. Так, казка — це той твір, що веде їх у дивовижний світ. В її основі лежить захоплива розповідь про вигадані події чи явища, які сприймаються як правдиві, реальні.
Казки відомі з найдавніших часів у всіх народів світу. У казках народів світу є чимало спільного: у них цікавий зміст, сміливий і добрий герой, щаслива кінцівка — добро завжди перемагає зло.
Водночас казки кожного народу мають свої національні особливості. Вони відображають спосіб життя, працю й побут того чи іншого народу.
За змістом казки різних народів поділяються на казки про тварин, фантастичні та побутові.
Дуже-дуже давніми вважають казки про тварин. Головними героями в них є звірі, які думають, розмовляють і діють як люди. У фантастичних казках відбуваються чарівні перетворення. Герої фантастичних казок наділені надзвичайною силою та мужністю. Вони користуються чарівними предметами (шапкою-невидимкою, цілющою водою та ін.). Про повсякденне життя людей та їх взаємини можна дізнатися з побутових казок.
Казки, які ви зараз читатимете, дивовижні. Вони допоможуть вам дізнатися про те, як живуть різні народи Європи.

2. Робота за мапою Європи (зошит, с. 78-79)

Сьогодні ми ознайомимося з казкою, яку склав молдавський народ. Цей народ проживає у Молдові. Молдова — це держава, яка на північному сході межує з Україною. Її населяє понад 4 млн. осіб. Більшість молдаван розмовляють румунською мовою, оскільки на заході Молдова межує з Румунією. Тут є багато річок і ярів. Як і кожен народ, молдавани мають національні символи: прапор, гімн та герб. Ось такий вигляд має Державний Прапор Молдови. (Учитель прикріплює його на мапі.)

3. Робота в парах (робота в зошиті)

— Ваше завдання — визначити, про що чи про кого йдеться у прислів’ї, пояснити зміст одного з них.

  • Без честі — як пес без хвоста. (Чеське)
  • Бійся собаки спереду, коня ззаду, а поганої людини з усіх боків. (Литовське)
  • За три роки і шкільний собака віршами загавкає. (Корейське)
  • Всякий песик береже свій хвостик. (Кубинське)
  • Тягне роботу, як собака пісню. (Латвійське)
  • Як собака на ярмарку: і тут, і там, і всюди. (Англійське)
  • Пес гавка на місяць, а тому й байдуже. (Англійське)
  • Любий йому, як собаці камінь. (Болгарське)

4. Повідомлення учнів

  • Про кого всі ці прислів’я?
  • Як ще по-іншому можна називати собаку? (Пес, цуценя, песик)
  • Що ви знаєте про собаку? (Учні виступають з повідомленнями, підготовленими заздалегідь.)

Учні висловлюються по черзі.

1-й учень. Вірним товаришем людини є собака. Цю тварину люди приручили однією з перших. Тисячу років тому собак використовували чабани для захисту своїх отар від диких звірів.

2-й учень. Цікаво, що пастухи віддавали перевагу білим вівчаркам, оскільки їх легко відрізнити від вовків. Адже існувала небезпека вбити свого собаку, сплутавши його з вовком, який нападав на отару. Навіть тепер, коли вовки майже зникли, більшість мисливських собак, яких виводять у всіх країнах світу, все ще мають коричнювате або світле, білясте забарвлення.

3-й учень. Собаки — надійні помічники чабанів. Так, наприклад, австралійський келпі не оббігає овець, а біжить по їхніх спинах, щоб дістатися голови отари. Добре видресируваний собака цієї породи може виконувати роботу шести пастухів і за один день долати до 65 км.

IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Ситуація успіху «Плутанинка»

— Спробуйте почитати переплутані букви і дізнайтеся, з яким твором ми працюватимемо на уроці.

— Перша казка у розділі «Казки народів Європи» називається:

(Чабанський пес)

2. Підготовка до сприймання тексту. Гра «На одному подиху» (робота в зошиті)

 Миттєве читання слів із казки

Вікчабан
рікотара
песцуценя
вінвовк
очіголова
злодобро
гарнопогано

3. Читання тексту вчителем і підготовленими учнями

— Слухайте і запам’ятовуйте зміст прочитаного.

Зачин — читає вчитель; основну частину — за особами — учні; кінцівку — учні.

4. Фізкультхвилинка

5. Аналіз й обговорення прочитаного (робота в зошиті)

  • Як служив чабанові його пес?
  • 3 якою метою чабан узяв цуценя?
  • Чи сподобалося вам цуценя? Чому? Яка вдача в нього?
  • Чому старому псові вдалося перехитрити вовка? Який у вовка був характер?
  • Чи зрозумів чабан, що він дарма образив свого вірного пса?
  • Як називають людей, які ніколи не забувають про зроблене їм добро?

6. Творче завдання «Юні дослідники»

— Поміркуйте і скажіть, на яку українську народну казку схожа ця. Чим саме. (Казка «Сірко»)

7. Продовження роботи в зошиті

V. Рефлексивно-оцінювальний етап

  • Поміркуйте і скажіть, яке з прочитаних прислів’їв підходить до нашої казки? (Відповіді учнів.)
  • Що корисного взяли з уроку?

— Пам’ятайте, що до чотириногих друзів потрібно ставитися з любов’ю, чуйністю. Піклуйтеся про них, не завдавайте їм прикрощів.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати казку «Чабанський пес». Розповідати казку так, ніби це трапилося із вами.

Намалювати головного героя казки в зошиті.

Додаткове читання

  • «Лисичка-сестричка і сірий вовк» (російська народна казка);
  • «Лисиця і яструб» (шотландська народна казка).

Урок 5. Тема. «Чабанський пес» (молдовська народна казка). Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Повернутися на сторінку  Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма