Урок 1. Тема. Прислів’я, приказки, загадки. Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Урок 1. Тема. Прислів’я, приказки, загадки. Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Мета: збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри; навчати групувати матеріал і виділяти в ньому головний зміст; розвивати техніку читання, навички виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість; виховувати бажання більше дізнаватися про культурні традиції народів світу.

Обладнання: малюнок скрині; намисто (на одній стороні кожної намистинки — по 1 букві, що складають слово фольклор, на другій — назви жанрів усної народної творчості); підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ 1. Тема. Прислів’я, приказки, загадки. Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні у нас у класі є незвичайний предмет. Що це? (Скриня) Для чого вона призначена? Ще з давніх часів, з покоління в покоління кожен народ передавав свої скарби. Скриня — символ скарбів. Цікаво, які ж це можуть бути скарби? (Учитель виставляє намисто зі словом «фольклор».) Існує й інша назва фольклору — усна народна творчість. Що ж належить до усної народної творчості?

Вікторина «Що це?»

— Я зачитуватиму текст певного жанру фольклору, а ви назвіть, що це.

  • Христя-мистя.
    Вуха — з листя!
    Ніс — цибулька,
    зверху — булька! (Дражнилка)

— Народна дражнилка всім своїм ладом орієнтована на те, щоб поставити на місце кривдника, висловити своє ставлення до неприємних проявів у поведінці, звичках, зовнішньому вигляді. Без дражнилки гра і життя дитини втрачають часом гармонійність, а часом — і справедливість.

  • Котилася торба з високого горба,
    А в тій торбі хліб, паляниця —
    На кого потрапить, той буде жмуриться. (Лічилка)
  • Лежить колода серед болота —
    Хай яке сонце, та не висохне. (Язик) (Загадка)
  • • Ходить котик по горі, носить сон у рукаві,
    Усім дітям продає, Максимкові так дає. (Колискова)
  • — Гуси, гуси, додому!
    — Чого?
    — Вовк за горою!
    — Що він робить?
    — Гуску скубе!
    — Яку?
    — Сіру, білу, волохату, тікайте, гусоньки, у хату! (Гра)
  • Битися — не билися, трохи посварилися,
    Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)

— Мирилки — невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб забути нещодавню сварку, відновити товариські стосунки.

  •  Ой ви, дітоньки, козенятоньки,
    Відімкнітеся, відчинітеся.
    Ваша мати прийшла,
    Молочка принесла. (Казка)
  • В чаплі чорні черевички.
    Чапля чапа до водички. (Скоромовка)
  • Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися. (Прислів’я)
  •  — Ладусі, ладусі, а де були?
    — У бабусі.
    — А що їли?
    — Кашку.
    — А що пили?
    — Бражку.
    Кашку поїли, бражку попили.
    Ізнялися, полетіли на головку сіли. Шу! (Забавлянка)

— Все це і є жанри усної народної творчості.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми детальніше ознайомимось із фольклором народів світу. Будьте уважними, спостережливими, на вас чекає цікава й творча робота.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Розповідь учителя про фольклор (за матеріалом підручника*)

2. Гра «Шифрувальники»

— Із якими жанрами усної народної творчості ми будемо ознайомлюватися, допоможе відгадати гра. Розшифруйте слова!

Казприки сліприв’я кигадза.

3. Робота над прислів’ями та приказками

Учитель перевертає намистинки іншим боком і відкриває назви.

— Що таке прислів’я і приказки?

 Робота за підручником

1) Самостійне читання учнями тексту.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

  • Що таке прислів’я, приказки?
  • Чим вони різняться?

3) Читання прислів’їв і приказок «ланцюжком», тлумачення їхнього змісту.

  • Які найбільше сподобалися? Чим саме?

4) Робота в групах.

  • Доберіть до кожної групи прислів’їв відповідну назву і пригадайте українські прислів’я та приказки цієї тематики.

5) Робота в парах.

  • Запам’ятайте одне прислів’я (за вибором) і поясніть його значення товаришеві по парті.

4. Робота над загадками

1) Вступна бесіда.

— Що таке загадки? Ще невеликі поетичні твори, в основі яких є запитання. Для того щоб на них відповісти, потрібно вміти вирізняти особливі характерні ознаки того чи іншого предмета чи явища, вміти порівнювати їх.)

— У давнину вміння розгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму. Загадки слід читати в повільному темпі, із утаємниченою інтонацією й обов’язково дослухати до кінця.

2) Змагання між командами.

Клас об’єднується у 2 команди. Одна команда читає загадку, інша — відгадує і навпаки.

— Яка загадка сподобалася найбільше? Чому?

3) Робота в групах. «Хто краще?» (виразне читання загадок).

4) Робота в парах.

Творче завдання: придумайте свої загадки.

Зачитування й відгадування власних загадок.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в зошитах**

Відповіді до завдання 1: фольклор; народ; прислів’я; приказки; загадки; жить.

Відповіді до завдання 5: пісня; загадка; приказка; прислів’я; скоромовка; гра; чистомовка; дражнилка; небилиця; лічилка; казка.

2. Гра «Влучний стрілець»

— Доберіть прислів’я чи приказку відповідно до ситуації.

  • Вам зустрілася людина, яка не любить працювати;
  • як треба ставитися до батьків;
  • чи треба вчитися;
  • ви зустріли чуйну, добру людину;
  • що ви скажете про дружбу;
  • як слід ставитися до інших людей;
  • що ви скажете про рідну країну.

VI. Підсумок уроку

  • Із чим ви ознайомились на уроці?
  • Що найбільше сподобалося?
  • Що запам’яталося?

* Мовчун А. І., Харсіка Л. І. Зарубіжна література. 2 клас: Навчальний посібник. — К. : АВДІ, 2010.

** Думська Н. О., Мисловська В. М., Сльота І. С. Зарубіжна література. 2 клас. Робочий зошит-посібник (за програмою А. І. Мовчун). — X.: Вид. група «Основа», 2012. — 80 с.

Урок 1. Тема. Прислів’я, приказки, загадки. Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма

Повернутися на сторінку  Зарубіжна література 2 клас. Конспекти уроків. Нова програма