Урок 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Матеріал уроку. Калмицька народна казка «Казка про рідний край». Прислів’я.

Мета. Розширити та поглибити знання учнів про калмицьку народну казку; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

Обладнання. Ілюстрації до казки.

Хід уроку 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

I. Організаційний момент.

II. Мовна розминка.

1. Абетка народних казок.

— А зараз ми перевіримо, як ви знаєте народні казки світу. Спробуйте на кожну букву алфавіту назвати народні казки.

А — азербайджанськіН — німецькі
Б — білоруськіО — орокські
В — вірменськіП — польські
Г — грузинськіР — румунські
Д — датськіС — словацькі
Е — естонськіТ — туркменські
Є — єврейськіУ — українські
3 — зулуськіФ — фінські
И — ительменськіX — хакаські
І — індійськіЧ — чорногорські
К — калмицькіШ — шведські
Л — латиськіЮ — юкагирські
М — молдавськіЯ — японські
  • На які букви ми не назвали народи? («Ж». «Ц», «Щ»)

2. Утворіть прислів’я та приказки.

Народ скаже, •• своя сторона.
В чужім краю •• серце болить.
Кожному мила •• як зав’яже.
За своїм краєм •• і солов’ї не цвірінькають.
  • Які з утворених прислів’їв можна дібрати до калмицької казки?

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Читання та переказування казки.

2. Добір прислів’їв.

— Прочитайте, які прислів’я ви дібрали вдома до змісту калмицької казки. (Учні зачитують.)

3. Перегляд ілюстрацій.

Учні переглядають ілюстрації та розказують, який саме епізод зобразили на малюнку.

4. Давайте пофантазуємо.

— Спробуйте продовжити цю казку, а потім ми звіримо з оригіналом.

IV. Опрацювання калмицької «Казки про рідний край» (продовження).

1. Читання казки вчителем.

  • Хто з учнів передбачив події казки?

2. Читання продовження казки учнями мовчки.

  • Чому пташка не співала в неволі?

3. Гра «Так чи ні» (складають учні і зачитують один одному).

  • Пташка проспівала сто пісень печалі? (Так)
  • Чи двісті пташок злетілися з усіх боків і підхопили її пісню? (Ні)
  • Людям здалося, що не птахи співають, а їхні душі? (Так)
  • Імператор не був на своїй батьківщині чотири роки? (Ні)
  • Чи випустив імператор з клітки пташку? (Так)
  • Чи тисячу і одну пісню хвали рідному краю заспівали птахи? (Ні)
  • Чи всього дві тисячі й одну пісню хвали заспівали птахи рідному краю і свободі? (Так)

4. Вправи на розвиток читацьких навичок.

Гра «Знайди і прочитай початок речення за його кінцем».

  • «… повелів він».
  •  «… підхопили її пісню».
  • «… не був три роки».
  • «… а співають їхні душі».
  • «… пісню хвали свободі».

Читання «ланцюжком».

5. Визначення зачину, основної частини і кінцівки казки.

6. Робота над образними засобами казки.

Поясніть, як ви розумієте вислови:

  • сонце сповільнювало свій хід
  • годували її з імператорської кухні
  • задушно в палаці
  • жовті піски пустелі
  • зажевріла на небі ясна вранішня зоря
  • прийшов у це життя

7. Складання плану казки.

Орієнтовний план казки

  1. Подарунок імператорові.
  2. Золота клітка.
  3. Мовчання пташки.
  4. Трирічна подорож країною.
  5. Пташка на волі.

V. Робота над ілюстрацією.

  • Розгляньте малюнок. Розкажіть, що зображено на малюнку. Зверніть увагу на кольорову гаму малюнка.
  • Який епізод казки на ньому зображено?
  • Розкажіть, якою зображено пташку.

VI. Робота над прислів’ями.

— Прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.

VII. Підсумок уроку.

  • Як ви гадаєте, у чому полягає основна думка казки?
  • Чого навчає нас ця казка?

VIII. Домашнє завдання.

Читати та переказувати казку. Відповідати на запитання в кінці казки. Повторити вивчене про творчість Ліни Костенко.

Урок 112. Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік