Урок 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Матеріал уроку. Іван Франко «Лисичка і Рак».

Мета. Розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях Івана Франка; розвивати навички виразного читання, логічне мислення; вчити аналізувати зміст казки; на прикладі героїв виховувати повагу одне до одного.

Обладнання. Портрети І. Франка, збірка «Коли ще звірі говорили», казка «Ріпка». Ілюстрації лисиці та рака.

Хід уроку 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

I. Організаційний момент.

II. Мовна розминка.

Прочитайте деформований текст.

Нетимцікавабайкащоговоритьнеправдуатиміцопідлушпиноютоїнеправдикриєвеликуправду.
(Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє велику правду.)

  • Хто автор цих слів? У якому творі ви їх зустрічали? (І. Франко «Байка про байку».)

III. Про письменника.

Послухайте, як про І. Франка говорили інші поети.

«Іван Франко — це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття щастя України. України і людськості».
Максим Рильський

«Іван Франко — трибун народний,
пророк-ватаг, ратай-співець
і громадянин благородний…».
Микола Вороний

«…Без сумніву — найбільший у світі трудівник пера».
Дмитро Павличко

Літературна гра «Так чи ні».

  1. І. Франко народився у сім’ї кріпака? (Ні)
  2. Він ріс серед розкішної карпатської природи? (Так)
  3. Чи вмів він у гірській річці спіймати рибу руками? (Так)
  4. Любов до пісні йому прищепила бабуся? (Ні)
  5. Його батько працював у кузні? (Так)
  6. Він був найкращим учнем класу? (Так)
  7. Чи закінчив він гімназію з відзнакою? (Так)
  8. І. Франко працював директором школи? (Ні) (Редактором журналів «Дзвіночок» та «Зоря»)
  9. Його збірка казок називається «Коли ще звірі мовили»? (Ні)
  10. Чи навчався він за кордоном? (Так) (У Відні)

Слово вчителя.

У шість років він пішов до школи, бо великою мрією неписьменних батьків було дати освіту своїй дитині.
Хлопець виявляв неабияку кмітливість і допитливість, відзначався бурхливою уявою і схильністю до фантазування, особливо любив природу й переймався «містикою» батькової кузні. «На дні моїх споминів і досі горить тон маленький, але міцний вогонь… Це вогонь у кузні мого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя…», — писав той, хто висвітив цим вогнем найтемніші куточки життя народу, змалював їх перед цілим світом. Якщо батькова кузня була для майбутнього письменника школою життя і праці, то школою краси й духовності стала мамина пісня.
Коли Франкові було майже одинадцять років, помер його батько Яків Іванович. Але саме він, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна, де викладали польську й німецьку мов», початкову арифметику. Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, що походила із «шляхти», розповідала малому про польське повстання 1863 р.
Саме про смерть батька Франко написав свій перший вірш. В шістнадцять років, йдучи до шостого класу гімназії, Іван Франко, як і його брати Захарій і Онуфрій та маленька сестричка Юлія, був круглим сиротою.

На дошці — напис.

Хто у світлі ходить — той літати вміє.
Хто себе знаходить — той скарби відкриє.
Хто відчинить двері золотої казки,
той зуміє в світі жити без підказки!
М. Чумарна

  • Як ви зрозуміли дані слова? Чи стосуються ці слова І. Франка?
  • Чи знаєте ви, скільки казок написав І. Франко? (50 казок.) Лише 20 казок увійшло до збірки «Коли ще звірі говорили».
  • Яку казку ви найчастіше чули у дитинстві? Чи знаєте ви, хто автор казки « Ріпка»? (Стару народну казку І. Франко переказав нам по-новому, ритмізованою мовою, наситив елементами українського народного побуту.)
  • Хто хоче переказати казку?
  • Порівняйте казку «Ріпка», написану І. Франком, з народною. (Відмінність: всім надає імена (дід Андрушка, баба Марушка, донечка Мінка); докладність розповіді, чітка ритміка («гуп-гуп, сорочку, торочку…)
  • Чого навчає ця казка? (Вчить жити, працювати гуртом, дружно.)

IV. Опрацювання казки «Лисичка і Рак».

1. Бесіда.

— Сьогодні ми побуваємо в гостях у казки Івана Франка. А хто буде її героями, дізнаємося, якщо відгадаємо загадки.

• Я руда, низького зросту,
хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
в них таке смачненьке м’ясо…
Вовку-брату я сестриця,
а зовуть мене… (Лисиця)

• На дні річному проживаю,
я безпечні клешні маю,
довгі вуса, чорні очі,
а вперед іти не хочу! (Рак)

— Як ви думаєте, хто головні герої цієї казки? (Лисиця та Рак.)

— Розгляньте ілюстрації.

— Що ви можете сказати про лисичку? Опишіть її.

Якщо запитати, хто із звірів найхитріший, ви, звичайно, назвете лисицю. У казках лисиця завжди хитра, кмітлива та підступна. Вона може не тільки когось ошукати, а просто вдатися до обману та різних витівок. Існує багато казок, головним персонажем яких є лисичка.

— Пригадайте, у яких казках Івана Франка героїнею є Лисичка. («Лисичка та Журавель», «Лисичка кума».)

— Чи у всіх казках вона хитра?

— Що вам відомо про рака?

Рак — досить охайна істота, тому він не водиться в брудних водоймах. Голова в рака вузька, на ній дуже добре виділяються ного опуклі очки-намистинки. Рот має дуже сильні щелепи, якими він міцно захоплює корм. Пересувається рак за допомогою чотирьох пар нижніх кінцівок, дуже незвично — «задом наперед». Тулуб захищений міцним панциром і закінчується віялоподібним хвостом. Раки віддають перевагу самоті. Живуть у річковому грунті.

2. Читання казки вчителем.

— Хто з героїв — позитивний персонаж?

3. Словникова робота.

Неборак — людина, становище або вчинки, дії якої викликають співчуття.

Насеред — уживається на позначення місця, куди спрямована дія.

4. Вибіркове читання.

  • Прочитайте питальні речення (слона лисиці). Полічіть, скільки їх.
  • Чого навчає ця казка?
  • Що засуджує? (Пихатість, хитрість, хвалькуватість, намагання покепкувати зі слабшого.)

V. Підсумок уроку.

  • Про якого автора ми розповідали на уроці?
  • Яку казку читали?
  • Що нового ви довідались про І. Франка?

VI. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати та переказувати казку. Словесно описувати Лисичку та Рака.

Урок 91. Маленька казка, а розуму навчає. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік