Урок 64-65. Найдавніші мандрівники — герої казок. Позакласне читання. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 64-65. Найдавніші мандрівники — герої казок. Позакласне читання. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Матеріал уроку. Українська народна казка «Як Іван до Сонця ходив» (продовження).

Мета. Продовжити роботу над казкою. Розвивати читацькі навички. Вчити передавати в інтонації характери дійових персонажів. Стимулювати розвиток літературних творчих здібностей. Виховувати кращі людські якості.

Обладнання. Картки з частинами прислів’їв.

Хід уроку 64-65. Найдавніші мандрівники — герої казок. Позакласне читання. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Організаційний момент.

Подивіться мені в очі. В ваших очах я побачила зацікавленість, радість, а в деяких — хвилювання. Я пропоную з’єднати руки, через тепло своїх долонь передати тепло своїх сердець іншим. Дякую.

Виберіть одну із букв на парті та доберіть на цю букву слово: «Яким я хочу бути на уроці, в житті».

А — акуратним, авторитетним.

Б — благородним, бережливим, безкорисливим.

В — ввічливим, вихованим, веселим.

Г — героїчним, гордим, гуманним.

Д — добрим, дружелюбним.

П — привітним, правдивим, працьовитим.

Л — ласкавим, люблячим.

У — уважним.

Н — найрозумнішим, найшвидшим.

Мовна розминка.

— З’єднайте і поясніть прислів’я.

Коли сонечко пригріє, •• місяць — вітчим.
Сонце встане, •• вся природа воскресає
Сонце гріє, сонце сяє — •• то й трава позеленіє.
Сонце — батько, •• то й ранок настане.
  • Чому Сонце всі люблять і поважають?

III. Актуалізація знань.

Вправа «Інтерв’ю».

Робота в парах.

— Поставте одне одному по п’ять запитань за змістом казки.

Літературний диктант.

  • Головний герой казки… (Іван).
  • Вірний його побратим… (кінь).
  • Два берести — це два… (брати).
  • Коли вони перестануть битися? (Ніколи.)
  • Каченята, яких виганяла жінка, це… (її діти).
  • Звідки виганяла жінка каченят? (З терну.)
  • Хто тримав міст на своїх плечах? (Риба.)
  • З чого був зроблений палац Сонця? (З кришталю.)
  • Чому Іван не захотів більше служити в пана? (Захотів женитися.)
  • Хто поблагословив молодят? (Сонце.)

Робота над темою уроку.
Вправи на розвиток читацьких навичок.

  • Прочитайте речення, яке закінчується словом: доглядати, ледацюгою, бабу, не повернеться, сиплеться, заходить, палацу, попелу, красуня, на небі, собі, жити, за мотузку, благословить, проводжають.
  • Прочитайте тільки питальні речення. (Один учень зачитує питання, інший відповідає, не дивлячись а книжку. І так кожне питальне речення.)

Відшукайте речення, виправте помилку.

  • Прийшов він до стайні, сів біля свого коника та й засумував.
  • Відріж жмут волосся з мого хвоста, зроби щіточку та почисти нею коней.
  • Купіть мені червоні черевички — то я вам допоможу, — каже баба.
  • Він піде куди очі дивляться і не повернеться.
  • Побачили хлопця і питають, куди він іде.
  • До них вибігла жінка в рожевій хустині — то була Сонцева мати.
  • Я весело сходжу, бо все бачу.
  • Б’ються вони вже сто років і ніколи не перестануть битися.
  • Поснідало Сонце, поцілувало матір і рушило далі.
  • Тут Іван збудував такий палац, що в ньому і цар не посоромився б жити. Одружилися вони і живуть щасливо.

(Речення можна читати в хаотичному порядку, відповідати учні можуть спочатку не дивлячись в книжку, а потім перевірити свою думку.)

Читання за особами.
Аналіз персонажів казки.

Робота в групах.

І група. Яким ви уявляєте Івана? Намалюйте його словесний портрет. Зобразіть на папері образ Івана.

ІІ група. Як би ви зобразили Сонце? У вигляді небесного світила чи живої істоти? Якими рисами характеру ви б його наділили? Зобразіть на папері образ Сонця — героя цієї казки.

ІІІ група. Якою ви уявили матір Сонця? Які людські почуття притаманні їй? Зобразіть на папері Сонцеву матір.

Представлення робіт.

Підсумок уроку.

Вправа «Закінчи речення».

  • Ми працювали над казкою, яка називається…
  • В цій казці розповідається …
  • Ця казка відноситься до …
  • Чарівним в цій казці є …
  • Мандрівка до Сонця для Івана була…
  • На прикладі цієї казки ми бачимо, що Сонце…
  • Кінь в казках виступав…

Творче завдання.

  • Що корисного приносить кожна мандрівка?
  • Що б ти хотів запитати у Сонця?

Домашнє завдання.

Написати вірш або казочку про свою мандрівку до Сонця.

УРОК 65 Позакласне читання

Урок 64-65. Найдавніші мандрівники — герої казок. Позакласне читання. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік