Урок 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Матеріал уроку. Марійка Підгірянка «Сипле, сипле, сипле сніг». Загадка.

Мета. Розширювати читацький світогляд учнів. Розвивати вміння читати поетичні рядки, уявляти прочитане. Сприяти творчому мисленню. Формувати морально-етичні якості учнів. Виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Портрет Марійки Підгірянки; виставка збірок для дітей; зимові пейзажні ілюстрації; предметні малюнки із зображенням птахів і звірів взимку; «загадковий» мішечок зі словами.

Хід уроку 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

I. Представлення домашнього завдання.

II. Мовна розминка.

Дихальні вправи.

— На долоньку впала сніжинка, зігріємо її подихом.

Подуємо на неї, щоб вона полетіла високо-високо.

Чистомовка.

— Придумайте закінчення.

МА-МА-МА — … (прийшла до пас зима).
ІГ-ІГ-ІГ — … (випав білий сніг).
03-03-03 — … (вдарив сильний мороз).
ИЖІ-ИЖІ-ИЖІ … (взяли в руки лижі).

III. Створення психологічного настрою.

Сядьте тихесенько, діти, будь ласка!
Сьогодні ми підем в засніжену казку.
Сонце яскраве і віхолу люту
треба вміти побачити, треба вміти почути!

Звучить мелодія з циклу П. І. Чайковського «Пори року».

IV. Робота з віршем «Сипле, сипле, сипле сніг».

1. Слово про автора.

Справжнє ім’я поетеси Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська. Народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави на Івано-Франківщині. А ще її життєвий шлях проходив в тридцяти селах і містечках Прикарпаття, Закарпаття, Львівщини й Австрії, які для неї також стали рідними, адже в цих місцях вона жила, ростила своїх дітей, вчила місцеву дітвору, черпала наснагу до творчості. Коли їй було 59 років, у містечку Нижнів на базарі на поетесу налетів сполоханий кінь. Після цього випадку Марійка Підгірянка була прикута до ліжка. Вдома вишивала, писала вірші для своїх онуків. Доживала свій вік у дочки Дарії. Померла 18 травня 1963 року. Похована на Личаківському кладовищі у Львові. Могила поетеси неподалік від могили Великого Каменяра.

  • Прослухавши розповідь, чи можете сказати, чому Марійка Підгірянка вибрала собі такий псевдонім?
  • Що надихало поетесу на написання віршів?

2. Читання і обговорення твору.

  • Що ми побачили за рядками вірша?
  • А що змогли почути?
  • Який настрій викликав цей вірш?
  • Чому в поезії декілька разів повторюється один рядок?
  • Чи хочеться проспівати цей вірш?

3. Словникова робота.

  • Знайдіть у вірші порівняння.
  • Значення яких слів незрозумілі?

Спроквола — не поспішаючи, не кваплячись, повільно.

4. Вправляння в правильному інтонуванні поетичних рядків.

  • Віднайдіть риму до слова «сніг». (До ніг, доріг.)
  • Які ще слова римуються у вірші?
  • Чому в кінці деяких речень стоїть «три крапки»? Як потрібно читати такі рядки?

5. Конкурс на кращого читця.

V. Робота над загадками.

  • Сама з води, а на воді плаває. (Крига)
  • Він у бурю, хуртовину виростає біля тину. (Замет)
  • Хто це лютою зимою у дворі стоїть з мітлою? (Снігова баба)
  • Сипле снігом в очі й вуха.
    Це, звичайно… (завірюха).
  • Сіє, віє, посіває снігом звідусіль —
    землю білим покривалом вкрила… (заметив).

А зараз прочитайте загадку з підручника. Відгадайте її.

  • Які слова допомогли відгадати загадку?
  • А чи знаєте ви, як зимує ведмідь?

В деяких районах звірі риють глибокі барлоги в землі, а в горах займають печери та розщелини скель. Згори барліг заносить снігом, і залишається лише невеличкий отвір для вентиляції — так зване «чоло». Для барлогу ведмідь вибирає найбільш надійні місця, наприклад, на острівці посеред болота. Залежно від кліматичних умов, ведмеді перебувають у барлозі 5—6 місяців. Всупереч розповсюдженій думці, ведмеді в сплячку не впадають. Їхній стан можна назвати зимовим сном, тому що вони зберігають повну життєздатність, чутливість, в разі небезпеки покидають барліг.

  • А як зимують зайчик, білочка, лисичка?

Зараз ви спробуєте самі придумати загадку про тварину взимку, або про зимові явища в природі.

Робота в парах.

Кожна пара витягує із «загадкового» мішечка слово, яке має бути відгадкою до придуманої загадки. Слова можуть повторюватися 2-3 рази. Потім діти в парі придумують свою загадку. Через 3—4 хвилини проводять парад загадок.

VI. Робота з приказками та прикметами.

— Закінчіть речення, поясніть їх значення.

Взимку сонце світить… (та не гріє).
Грудень рік кінчає, а… (зиму починає).
Січень не так січе, як у вуха… (пече).
Лютий лютує, та весні… (дорогу готує).

VII. Підсумок уроку.

— А зараз переглянемо, які збірки для .дітей Марійки Підгірянки були опубліковані: «Казка про Діда Мороза і Бабу Завірюху», «Ростіть великі», «Ранкові зустрічі», «Безкінечні казочки» та інші.

  • Чи зацікавилися ви творчістю Марійки Підгірянки?

VIII. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати вірш, скласти дві загадки про природу взимку.

Урок 52. Краса зими мовою віршів. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік