Урок 17. Коли казка мудрість сіє, тоді народжуються мрії… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 17. Коли казка мудрість сіє, тоді народжуються мрії… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Вступ до теми «Я світу у пригоді стану»

Матеріал уроку. Акровірш «Казка». Марія Чумарна «В казковім світі».

Мета. Зацікавити дітей новим розділом; підтримувати стійкий інтерес до казки як до художнього твору повчального та розважального характеру; розвивати творчі здібності учнів; формувати розуміння добра і зла, красивого і потворного: виховувати позитивні риси вдачі, бажання творити добро.

Обладнання. Збірки українських народних казок, ілюстрації до них.

Хід уроку 17. Коли казка мудрість сіє, тоді народжуються мрії… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

I. Організаційний момент.

II. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері у своїй філософсько-алегоричній притчі-казці «Маленький принц» зауважив: «Усі ми з берега дитинства, хоча часто забуваємо про це». І кожен із нас прийшов з такої країни. А казка теж звідти з дитинства людства і з дитинства нашого народу.

Урок почнемо з давньої африканської притчі, що має назву «Як з’явилися у людей казки».
Жила собі колись миша. Бігаючи скрізь, проникала вона в будь-які будинки, у найпотаємніші сховища, а її очі ставали свідками багатьох подій. Одного разу миша вирішила сплести собі казки з усього того, що побачила на своєму віку. Кожну казку одягла в яскраве плаття — чорне чи біле, червоне чи синє. Так з’явилися казки в мишачій хаті. Вони замінили миші дітей. Та якось по тому полю, де була мишача хатка, проходила отара овець, і якась вівця вибила ногою двері. Казки вибралися з хати і розбіглися по всій землі.
Тому й немає на землі народів, які б не знали казок, як немає, мабуть, і людей, які б їх не любили.

2. Літературна вікторина.

Гра «З якого це твору?»
Вчитель демонструє ілюстрації, на яких зображено дійових осіб народних казок, і пропонує назвати казки, в яких діють зображені персонажі.

Вікторина «Що ми знаємо про казку?»
— Якими словами здебільшого розпочинаються казки? (Жили-були…, Десь-колись…)
— Де найчастіше відбувається дія казки? (За тридев’ять земель; у тридесятому царстві…)
— Які числа часто повторюються в казках? (3, 7, 9…)
— Окрім дійових осіб, у казках часто діють ще й чарівні предмети. Назвіть їх. (Летючий корабель, чарівне дзеркальце, скатертина-самобранка, килим-літак…)
— Кого з фантастичних героїв ви могли б назвати? (Баба Яга, джин, Ох…)
— Як зазвичай закінчуються казки? (Перемогою добра над злом; здійсненням бажань головного героя…)
— Які слова ми часто читаємо в кінці казки? («І стали вони жити-поживати та добра наживати»; «От і казочці кінець, а хто слухав — молодець»…)

Літературна гра «Весела подорож казками».

Відгадайте казку за жартівливими питаннями.
— У якій казці розповідається про дуже незалежного героя, який від усіх утік? («Колобок».)
— У якій казці йдеться про дуже лінивого героя, який їздив на печі? («По щучому велінню».)
— Який незвичайний літаючий пристрій мала одна казкова бабуся? (Ступу мала Баба Яга.)
— У якій казці розповідається про незвичайних музикантів? На чому вони грали? («Бременські музиканти».)

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Щойно ми з вами побували у чарівному світі казок, пригадали деякі з них. А зараз розпочинаємо новин розділ, який має назву «Я світу у пригоді стану». У цьому розділі ми ближче ознайомимося з казкою як жанром народної творчості; дізнаємося, які бувають казки; прочитаємо декілька з них. А також ознайомимося з ознаками притчі, прочитаємо кілька притч.

IV. Робота над ілюстрацією до розділу. Акровірш «Казка».

— Прочитайте назву розділу. Як ви його розумієте?
— Розгляньте ілюстрацію в підручнику.
— Яку назву можна придумати до цього малюнка? («Дідусева казка». «Берег дитинства»…)
— Як можна поєднати назву розділу із малюнком, поданим нижче?
— Прочитайте акровірш «Казка».
— Поетапний аналіз кожного рядочка вірша.
— Чому автор порівнює казкові царства з Яйцем-райцем?
— Виразне читання вірша учнями.

V. Опрацювання вірша Марії Чумарної «В казковім світі».

1. Виразне читання вірша учителем.

2. Словникова робота.

— Які незрозумілі слова вам трапилися?
— Поясніть імена героїв казок.
Морозко, Крутивус, Вернидуб, Вернигора, Побиван.

3. Читання мовчки. Бесіда за змістом прочитаного.

— Де в казковому світі живуть богатирі? (На Скляній горі.)
— Чим займаються богатирі? Зачитайте. (То змія-лиходія побивають…)
— Хто є вірним побратимом богатирів? (Це кінь, що попід хмарами літає.)
— Яких друзів мають герої? Зачитайте. (А ще Морозко побратиму служить…)
— Чому вони мають так багато друзів? (Бо вони здобувають Правду.)
— Від чого сила у Іллі Муромця? (Від рідної землі.)
— Що потрібно для того, щоб стати богатирем? Зачитайте. (Навчися у героя Гарасимка…)
— Куди вас запрошує автор вірша? (У казку.)
— З чим порівнюється найбільша таємниця життя? (З Жар-птицею.) Чому?

4. Вправи на розвиток читацьких навичок.

Гра «Дочитай рядок».
— Дочитайте рядок, який починається словами: «Це кінь…»; «Що не дає…»; «Ви запитайте…»; «Котрим…» і т. д.

Читання «ланцюжком».

5. Робота над ілюстрацією.

— Розгляньте малюнок, зіставте його з текстом вірша.
— Якими словами з вірша можна назвати цю ілюстрацію? («Кінь, що попід хмарами літає»; «Вірний побратим»; «Якщо захочеш, коня здобудеш».)
— Яким зображено коня?
— Як виглядає вершник?

VI. Підсумок уроку.

— Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення.

Я люблю казку за те, що…
Я зрозумів, що…
На наступних уроках мені хотілося б…

VII. Домашнє завдання.

— Навчитися виразно читати вірш, відповідати на запитання в кінці тексту, намалювати свій малюнок до вірша.

Урок 17. Коли казка мудрість сіє, тоді народжуються мрії… Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік