Урок 3. Ця мудрість пройшла крізь віки. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 3. Ця мудрість пройшла крізь віки. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Матеріал уроку. «Казки, міфи і легенди про творення світу» (стаття в підручнику). Українська стародавня колядка «Коли не було з нащада світа». Давньоукраїнський міф «Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог».

Мета. Розширити знання дітей про різні форми усної народної творчості. Ознайомити з міфами і легендами українців, розвивати вміння тлумачити їх зміст. Формувати першооснови самостійної читацької діяльності школярів шляхом використання літературної спадщини українського народу. Виховувати інтерес і шанобливе ставлення до світоглядних уявлень наших предків.

Обладнання. Аудіозапис колядки у виконанні Ніни Матвієнко, книга С. Плачинди «Міфи і легенди давньої України», «Тлумачний словник української мови».

Хід уроку 3. Ця мудрість пройшла крізь віки. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

I. Обговорення вивченою на попередньому уроці.

Представлення домашнього завдання.
Учні розповідають складену казку, демонструють малюнок до неї.

II. Ознайомлення з новим розділом.

Мовна розминка.

Читання слів-анаграм.

ГАДЗАКА(ЗАГАДКА)ГЕНЛЕАД(ЛЕГЕНДА)
АЗКАК(КАЗКА)КАЙАБ(БАЙКА)
ФІМ(МІФ)ТИРЧАП(ПРИТЧА)

Бесіда.

— Які ще форми усної народної творчості ви знаєте? (Прислів’я, приказки, скоромовки…)
— Чому люди складали казки, легенди, байки?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, як виникли міфи. Ознайомитеся з давньоукраїнським міфом «Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог». Послухаєте українську стародавню колядку у виконанні народної артистки України Ніни Матвієнко.

Робота над змістом уроку.
Слово вчителя. (Звучить класична музика.)

Священна мить… Із внутрішнім трепетом, затамувавши подих, з любов’ю відкриваємо золоті ворота у світ мудрості наших предків. Перед нами таємничий світ наших пращурів і їх творіння — прекрасні й могутні міфи. Міфи виникли в той час, коли люди по-іншому сприймали навколишній світ. Прагнучи пояснити незрозумілі явища, людина за допомогою уяви творила історії про надприродні сили, які нібито заселяють світ і втручаються в людське життя. Немає такого народу, який би не мав своєї міфології. Міфи — це колиска людської мудрості та уяви, в якій виколисувався кожен народ і все людство. Міфологія українського народу найдревніша, найпоетичніша у світі.

Опрацювання статті в підручнику «Казки, міфи і легенди про творення світу».

— Прочитайте вибірково, як створювалися міфи; що таке міф. казка, легенда. Який жанр усної народної творчості передував усім іншим жанрам?
— Чи знаєте ви якийсь міф чи легенду?

Українська стародавня колядка «Коли не було з нащада світа».

  • Слухання колядки у виконанні Ніни Матвієнко.
  • Словникова робота.
  • Читання колядки вчителем.
  • Тлумачення змісту колядки.

— Про що розповідається в колядці?
— Як створювався світ?
— Які слова привернули увагу?
— Чи сподобалось вам. як в давнину називали сонечко, місяць, зірки, небо?
— Чи подібна ця колядка на міф чи казку?

  • Читання колядки учнями.
  • Наспівування колядки.

Давньоукраїнський міф «Род-Вседержитель. Білобог і Чорнобог».

Опрацювання назви міфу.
— Прочитайте уважно кожне слово назви.
— Чи можемо з назви твору здогадатися, про кого або про що буде йтися? Що, на вашу думку, означають імена героїв міфу?
— Яким можна уявити Рода-Вседержителя? Яким Білобога? Яким Чорнобога?

Розповідь учителя.
На вершині Дерева Світу сів Бог-Творець — Род-Вседержитель. Його назва вказує на те, що він все народжує і все «держить», тобто утримує в порядку. Його синами є Білобог і Чорнобог. Обидва вони брали участь у творенні нашого земного світу: Чорнобог приніс у своєму клюві жменьку землі і посіяв її серед моря, а Білобог приніс із неба золоте зерно — щоби все створене на землі пам’ятало про небесний світ: світ сонця і великої любові, правди і добра. Кожен із синів Рода-Вседержителя наділив душами всі створіння, які опинилися на Його боці: Білобогу належать світлі, чисті душі, що живуть за законами неба, а Чорнобогу — темні, які чинять зло і кривду. І з того часу сила Чорнобога належить ночі він вважається володарем підземного царства, ворогом правдивих і добрих людей, небесного світла, покровителем кривди. Згідно з повір’ям, Чорнобог перетворювався на Чорного лебедя, постійно воював з Білобогом.

Білобог головний бог добра і світла правди, один з найдавніших і найголовніших персонажів давньоукраїнської міфології. За повір’ям захисник людей від зла. Перетворювався, згідно з повір’ям, на Білого лебедя.

  • Читання міфу вчителем.
  • Словникова робота.
  • Тлумачення змісту прочитаного.

— Ким були Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог?
— Хто вибирав дорогу?
— Хто ніс колосся, а хто — землю?
— Хто став правити створеним світом?
— На що схожі душі людей, що живуть у світлі Правди?
— А душі тих, хто живе у Кривді?

Вибіркове читання.
— Як утворився острів, що піднявся з морського дна?
— Ким перекинувся Білобог?
— Хто і як наділяв всі створіння і людей душами?

Підсумок уроку.
Вправа «Тренування».

На дошці центральна фраза уроку.
— Запропонувати учням назвати всі види усної народної творчості.
— Записати всі слова довкола центрального слова.

Бесіда.
— Твори яких жанрів ми сьогодні читали на уроці?
— Чи сподобалися вам дані твори?
— Чи нагадує міф казку? Чим?

ІV. Домашнє завдання.

Опрацювати тексти з підручника. Дати відповіді на запитання після текстів.

Урок 3. Ця мудрість пройшла крізь віки. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік