Урок 1. Ознайомлення з підручником. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Урок 1. Ознайомлення з підручником. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Вступ. Ознайомлення з підручником

Матеріал уроку. Дмитро Павличко «Рідна мова».

Мета. Ознайомити учнів з новим підручником, його структурою; навчити виразно читати вірші, правильно інтонувати речення; розширити знання дітей про цінності в житті людини; довести до відома учнів розуміння життя як найвищої цінності.

Обладнання. Малюнок обкладинки підручника збільшених розмірів, збірка віршів Дмитра Павличка «Де найкраще місце на землі».

Хід уроку 1. Ознайомлення з підручником. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

І. Ознайомлення з новим підручником «Літературне читання».

Бесіда учителя з учнями.
— Розкажіть, які книжки ви прочитали влітку.
— Яка книжка вам найбільше сподобалась? Чому?
— Чи звертали ви увагу на ілюстрації в книжках, які ви читали?
— Чи часто ви ходили до бібліотеки?

Діти обмінюються враженнями.

Ознайомлення з підручником.
Учитель ознайомлює учнів з новим підручником, за яким вони працюватимуть на уроках літературного читання у 4 класі, звертає увагу на прізвище автора.

Ознайомлення з умовними позначеннями.
Діти розглядають титульну сторінку, форзац, ознайомлюються зі змістом, читають назви розділів.
— Які розділи вам знайомі?
— Які назви розділів для вас нові?
— Що таке піктограма?

Піктограма — умовний малюнок із зображенням будь-яких дій, явиш, предметів і т. д. Піктограми походять із давніх часів, де вони використовувалися як вид письма.

— Розгляньте піктограми. Що на кожній намальовано?
— Чому, на вашу думку, художник на піктограмах зобразив лупу, квіточку, перо, книжку, пензлик?

Звертання Читанки до свого читача.
Зачитує вчитель.

— Які таємниці ви відкриєте для себе у четвертому класі?
— Хто стане нашими друзями?
— Чим ви зможете поповнити Скарбницю?
— А чим можна відкрити Скарбницю?
— Чого бажає вам Читанка?

Мовна розминка
Клас ділиться на дві команди:

І команда добирає слова, які б стосувалися зовнішності посібника «Літературне читання», а II команда наповненості. Перемагає та команда, яка добере найбільшу кількість слів.

І команда (підручник, форзац, закладка, титулка, сторінка, аркуш, зміст, назви розділів…)

ІІ команда (оповідання, казка, вірш, скоромовка, приказка, легенда, байка, пісня, прислів’я…)

III. Повідомлення геми і мети уроку.

— Згадайте, які вірші Дмитра Павличка ви читали і, можливо, знаєте напам’ять.

Вчитель зачитує уривки з віршів Д. Павличка, а діти говорять їх назву.

«Це зелені хмари яворів
Заступили неба синій став». («Де найкраще місце на землі»)

«Наче вулик, наша школа.
Вся вона гуде, як рій». («Школа»)

«Хтось постукав уночі.
Швидко я знайшов ключі». («Нічний гість»)

«До кравця, до свого друга
вбіг задиханий папуга». («Папуга»)

«Як виросту — збудую хату,
на хаті колесо приб’ю». («Мрія»)

«За кермом сидів гном, поруч його жона». («Гном»)

— Пригадайте, які вірші Дмитра Павличка ви вивчали у 3 класі на уроках літературного читання.

Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Рідна мова».

Слово вчителя.
Поет створив багато ліричних віршів. Але особливу увагу привертають твори, присвячені рідній мові. Проблема розвитку української мови, національної культури була для нього важливою й досить болючою.
Він навчався у польській школі, де його рідна українська мова була суворо заборонена. «За мову мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати мені», — писав поет в одному з віршів.
Мова — це духовна коштовність. Кожен народ звеличує себе перед світом через надбання своєї душі, своєї мудрості, передає із покоління в покоління свій досвід, культуру, традиції. Мова творить народ, веде нас на вершину знань, відчиняє двері до духовної скарбниці людства. Це духовний заповіт, який «…у спадок віддали мені мої батьки і предки невідомі, що гинули за неї на вогні»,— пише поет.

Читання вірша вчителем.

— Послухайте уважно вірш.
— Зверніть увагу, з якою інтонацією я його буду читати, де робитиму паузи.

Читання вірша мовчки.
Повторне читання вірша вголос «ланцюжком». Відповіді на запитання.

— Що поет запитав у дитини? А як ви можете відповісти на запитання «хто ти є»?
— З ким автор порівнює дитину?

Цей вірш вчить нас любити рідну мову, шанувати й розвивати її, берегти, бо в ній — наша велич, наше безсмертя: тільки через рідну мову людина може пізнати саму себе, своє призначення в цьому світі. Мова відкриває в серці людини всі стежки і дороги, дає силу здолати найважчі випробування.

Словникова робота.

— Як ви розумієте слова далечінь, Вітчизна, полова?

Далечінь — далекий простір.
Вітчизна — рідна країна, батьківщина.
Попова — відходи, отримані в результаті обмолоту й очищування зерна.

Розвиток читацьких навичок.

Читання «ланцюжком» з правильним інтонуванням речень, різних за метою висловлювання.

Робота за малюнком до вірша.
— Що зображено на малюнку?

Робота над прислів’ями.
— Поясніть перше прислів’я.
— Чому співучість мови порівнюють із соловейком?

Підсумок уроку.

— Що нового ви дізнались на уроці?
— Який твір прочитали?
— Хто його автор?

Домашнє завдання.

Вивчити вірш Дмитра Павличка «Рідна мова» напам’ять.

Урок 1. Ознайомлення з підручником. Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік

Повернутись на сторінку Літературне читання Конспекти уроків 4 клас. Нова програма. 2015 рік