Урок 16. Тема. Сітка зошита. Письмо прямих паличок із заокругленням знизу і зверху. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Урок 16. Тема. Сітка зошита. Письмо прямих паличок із заокругленням знизу і зверху. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Мета: вчити учнів писати нові елементи: велику дугоподібну лінію, коротку пряму з заокругленням вгорі та внизу, довгу пряму з заокругленням вгорі та внизу, виконувати складовий та звуковий аналіз слів, називати наголошений та ненаголо- шений склад у словах, працювати в групах; закріплювати навички орієнтування в сітці робочого зошита, правильної посадки за партою під час письма, тримання ручки та положення зошита; розвивати вміння учнів аналізувати елементи літер, увагу, уяву, мовлення, спостережливість, дрібну моторику; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи, тварин.

Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; магнітна дошка; малюнок кошика; яблучка із завданнями до уроку, одне із яких має маленьку кишеньку, де лежать картки із зображенням рукописних літер на кожного учня; м’яка іграшка їжачок; музичний запис веселої музики для пальчикової гімнастики, для сюрпризного моменту наприкінці уроку; магнітофон; ілюстрація для письмової підготовчої вправи.

ХІД УРОКУ 16. Тема. Сітка зошита. Письмо прямих паличок із заокругленням знизу і зверху. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення назв ліній сітки робочого зошита

2. Закріплення правил посадки під час письма

3. Повторення правил тримання ручки

III. робота за матеріалом уроку читання

Робота в групах
— Відгадайте загадку. Серед поданих звукових схем знайдіть ту, що відповідає слову-відгадці. (учитель загадує загадки)
1-ша група — лисиця.
2-га група — ведмідь.
3-тя група — орел.

— Назвіть перший склад у слові.
— Назвіть звуки другого складу.
— Назвіть наголошений склад у слові (матеріал уроку читання).

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— До нас на урок завітав маленький гість. Давайте дізнаємося, хто це, відгадавши загадку. (учитель загадує різні загадки про їжака.)

Робота в групах
— Так, діти, це — Їжачок. Він приніс вам яблука та груші. Та так сталося, що вони розсипалися на галявинці. Давайте допоможемо нашому гостю зібрати ласощі. А для цього нам необхідно буде виконати завдання, які є на кожному яблуці чи грушці.

V. Вивчення нового матеріалу
Учитель знімає з магнітної дошки перше яблучко, на якому намальована ручка.

1. Вправи з ручкою
Після виконання вправ учитель переносить перше яблуко у кошик, що намальований на іншій стороні дошки.

2. Робота у прописах
1) Виконання графічного завдання.
— На другому яблуці ми бачимо різні стрілочки. Знайдіть такі стрілочки у себе в зошиті. Це, напевно, Їжачок малював напрямок дороги, щоб не заблукати. Давайте виконаємо це завдання на с. 13 наших прописів, домалюємо фігури за зразком, водночас і розігріємо наші ручки.
Після виконання завдання вчитель переносить друге яблуко у кошик.
2) Письмова підготовча вправа.
Учитель знімає з дошки наступне яблучко. На ньому намальований клубочок.
Рухи пальців і кисті проти часової стрілки, що нагадує змотування і розмотування клубочків.
Після виконання завдання вчитель переносить третє яблуко у кошик. З наступними яблуками виконується та сама дія.
3) Аналіз завдання першого рядка.
На іншому яблуці намальовано елемент, розміщений на першому рядку в прописах.
— На першому рядку ви бачите велику дугоподібну лінію.
— Звідкіля починається ця лінія? (З нижньої рядкової лінії)
— До якої лінії ведеться вгору? (До верхньої міжрядкової)
— У якому напрямку продовжується? (Донизу)
— Де вона закінчується? (На нижній лінії робочого рядка)
— Пишемо на рахунок і-раз.
4) Аналіз завдання другого рядка.
— Зверніть увагу на другий рядок.
— Чим він відрізняється від першого? (Починається з довгої прямої лінії із заокругленням вгорі.)
— Пишемо під рахунок і-раз, і-два.
5) Фізкультхвилинка.
6) Аналіз завдання третього рядка.
— Ось іще одне яблучко, яке загубив Їжачок. На ньому написаний елемент «коротка пряма лінія з заокругленням вгорі і внизу». А ще це яблучко має маленький секрет. (На цьому яблучку — маленька кишенька. учитель дістає з цієї кишеньки картки зі зразками рукописних літер.)
— Давайте знайдемо елемент, який написаний на яблучку у зразках рукописних літер. (Зустрічається при написанні рядкових літер г, п, р, т.)
— Пишемо під рахунок і-раз-і.
7) Самостійна робота на четвертому рядку.
8) Аналіз завдання п’ятого рядка.
— На галявинці залишилося ще декілька яблук. Отже, нам необхідно виконати ще декілька завдань. Що ж, не будемо витрачати час, а подивимося, яке завдання причаїлося на наступному яблуці. (На яблуці написаний елемент «довга пряма, що має заокруглення вгорі та внизу».)
Працюємо під рахунок і-раз-і.
9) Пальчикова гімнастика.
10) Аналіз завдання останнього рядка.
— У нас майже на залишилося яблучок. Давайте подивимося, яке завдання необхідно виконати, щоб зібрати весь кошик.
На яблуці написаний елемент останнього завдання.
— Зі скількох елементів складається завдання? (З двох)
— Дайте характеристику першому елементу. (Це довга пряма лінія, що має заокруглення вгорі і внизу.)
— Назвіть другий елемент завдання. (Коротка пряма лінія з заокругленням внизу праворуч.)
11) Самостійна робота учнів на останньому рядку.
— Їжачок просить вас самостійно попрацювати над цим завданням. Пам’ятайте, що ці два елементи необхідно написати не відриваючи руки.

VI. Підсумок уроку

— Молодці! Ви виконали всі завдання і допомогли Їжачку зібрати яблучка. Він дуже вдячний кожному з вас.
— Яке завдання Їжачка вам здалося найважчим, найлегшим, найцікавішим?
— А тепер наш гість пригостить вас справжніми смачними яблучками.

Урок 16. Тема. Сітка зошита. Письмо прямих паличок із заокругленням знизу і зверху. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас