Урок № 4. Види ліній. Правила користування зошитом, ручкою, олівцем. Правила сидіння за партою. Обведення по контуру. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Урок № 4. Види ліній. Правила користування зошитом, ручкою, олівцем. Правила сидіння за партою. Обведення по контуру. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Мета: ознайомити учнів із видами ліній, вчити орієнтуватися на сторінці зошита; продовжувати навчати дітей правильно сидіти під час письма, тримати ручку; закріпити знання правил розташування зошита на парті під час письма та малювання; повторити назви пальчиків; розвивати дрібну моторику; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи.

Обладнання: плакат «Сиди правильно під час письма»; пензлик, ватман, фарба; малюнки, на яких зображено предмети пунктирними, ламаними, кривими, прямими лініями, аркуш паперу для письмових вправ; олівець, кольорові олівці, письмове приладдя: кулькова ручка, зошит «Прописи».

ХІД Урок № 4. Види ліній. Правила користування зошитом, ручкою, олівцем. Правила сидіння за партою. Обведення по контуру. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

Повторення правил посадки під час письма
— Як правильно тримати спину під час письма?
— Де стоять ноги?
— Де мають лежать лікті?
— Як перевірити відстань між партою та грудьми?
— Якою повинна бути відстань від зошита до очей? Як це перевірити?
— Покажіть, як правильно тримати ручку.
— Перевірте одне одного.

III. Повторення вивченого на попередньому уроці

1. Положення зошита на парті під час письма
— Давайте згадаємо, як правильно покласти зошит.
Правила розташування зошита на парті (див. урок 2)

2. Правила тримання ручки під час письма
— Давайте згадаємо, як називаються наші пальчики. (учні промовляють назви пальців.)
— Візьміть ручку в ту руку, якою ви будете писати.
— Скількома пальцями ви тримаєте ручку?
— Як вони називаються?
— Що роблять під час письма інші пальчики?

Вказівний на правій
Вів всіх пальчиків в похід,
Середній братик ніс рюкзак,
Безіменний йшов просто так,
А мізинчик став всім грати,
Запросив всіх танцювати.
Раз-два-три-чотири-п’ять —
Гей, виходьте танцювать.

— А тепер продемонструйте, будь ласка, як правильно тримати ручку в руці. Перевірте себе, свого сусіда по парті.

Положення ручки в руці під час письма
1) Ручка лежить на першій фаланзі середнього пальця і тримається двома пальцями: великим і вказівним, на відстані приблизно 1-1,5 см від кульки.
2) Якщо підняти вказівний палець, то ручка лежить на середньому пальці і тримається великим.

3) Ручка проходить біля згину третього суглоба вказівного пальця, кінець направлений на праве плече.
4) Вказівний і середній палець зігнуті, безіменний і мізинець — напівзігнуті, лежать на папері і служать опорою для кисті.
5) Кисть руки рухається в напрямі рядка зліва направо, а в міру його заповнення повільно і плавно має посуватися праворуч разом з передпліччям.

Вправи з ручкою (див. урок 2)

Правила сидіння за партою під час роботи
1) Сиди рівно, не торкаючись грудьми столу, відстань від грудей до парти має дорівнювати ширині долоні.
2) Не нахиляй низько голову. Відстань від очей до зошита перевір так: постав лікоть правої руки на парту, кінцем середнього пальця доторкнись до вуха.
3) Плечі тримай на однаковій висоті.
4) Став ноги на підлогу. ліву ногу можна трохи висунути вперед. лікті обох рук тримай на парті.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Ми вже знаємо, як правильно сидіти за партою, як тримати ручку, класти зошит. А сьогодні на уроці ми навчимося користуватися цим зошитом, орієнтуватися на його сторінках.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Орієнтування на сторінці зошита
— Розгорніть зошит. Підведіть праву руку. Покладіть її на зображення хлопчика. Це права частина сторінки.
— Що зображено на правій частині сторінки угорі (портфель), унизу (книга), посередині (літак, пенал)?
— Роздивіться малюнки.
— У якій частині сторінки зображено дівчинку (зліва), фарби (справа посередині), зошит (справа угорі), м’яч (справа унизу)?
— Де зображено ляльку? (Справа посередині)

2. Ознайомлення з видами ліній
— Лінії можуть бути короткими і довгими, товстими та вузькими, вони можуть утворювати чудернацькі візерунки та чудові орнаменти, зображення тварин, птахів, різних речей та предметів…
Лінії бувають різні.
Учитель демонструє пензликом та фарбою на білому ватмані.
Тож давайте познайомимося з лінією-чарівницею!
1) Якщо пензликом з фарбою провести широку довгу лінію, то вона називатиметься смуга

2) Якщо лінія коротка, але широка, це — мазок. Він теж утворюється пензликом

3) Якщо взяти олівець чи ручку і провести тоненьку коротку лінію, це буде штрих. Його можна утворити фломастером, крейдою, пером

4) Якщо закрутити лінію, вона називатиметься завиток

5) Якщо у лінії є початок, а кінця немає, вона називається промінь

6) Є ще дуже багато різних чудернацьких ліній: гіперболи, параболи, ламані, штрихпунктирні, синусоїди тощо

Учитель демонструє малюнки, на яких пунктирними, ламаними, кривими лініями зображено предмети.

— Як би ви назвали ці лінії? (Відповіді дітей, оголошення назв ліній учителем.)
— А яку назву буде мати лінія, проведена під лінійку? (Пряма)
Учитель демонструє малюнки прямих горизонтальних, вертикальних, діагональних ліній.

3. Письмові вправи
— А зараз і ми спробуємо провести різні лінії. (Вправлення за зразком учителя.)

4. Підготовка до роботи в зошиті
— Перед тим, як розпочати працювати на сторінці зошита, необхідно розігріти наші пальчики. (Пальчиковий масаж.)

Масаж пальчиків
1) Попестимо наші ручки від ліктів до кінчиків пальців із внутрішньої та зовнішньої сторони (3 рази).
2) Вказівним пальчиком лівої руки «загостримо» олівець — вказівний пальчик правої руки з чотирьох сторін.
3) Беремо в руку кожен пальчик по черзі і намагаємося ніби закрутити його, натискаючи на шкіру з силою.
4) Розминаємо кожну фалангу на всіх пальчиках.
5) Стискаємо долоню в кулак і розминаємо кісточки.
6) Ніби ножицями намагаємося розрізати кожний пальчик, прокручуючи його назовні.
7) Розминаємо на долоньці горбики біля великого та біля всіх інших пальців.
8) Витягуємо пальчики, поступово спускаючись до їх кінчиків.
9) Намагаємося обережно дотягнути великий палець до руки.
10) Колові оберти долонями. Руки витягнуті перед собою.

5. Робота в зошиті
— Ми готові працювати в зошиті.

Зошити всі розгорнули,
Правильно за парти сіли.
Щоб спини не боліли,
Щоб здорові були діти,
Треба правильно сидіти.
Отже, сядьте всі рівненько
Завдання слухайте гарненько,
Час не гайте ви дарма,
Приготуйтесь до письма.

1) Наведення по пунктирах ліній.
2) Розфарбовування предметів, які Миколка та Наталка візьмуть до школи.

Фізкультхвилинка

Хмара сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили руки й ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.

6. Продовження роботи в зошиті
— Як кладемо зошит під час розфарбовування малюнків?

VI. Підсумок уроку

— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Що вам найбільше запам’яталося?
— Що дізнались нового?

Урок № 4. Види ліній. Правила користування зошитом, ручкою, олівцем. Правила сидіння за партою. Обведення по контуру. Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти. Письмо. 1 клас