Урок № 64. Тема. Підсумковий урок на вивчення звуків [ч], [ч’], літери Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 64. Тема. Підсумковий урок на вивчення звуків [ч], [ч’], літери Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Підсумковий урок на вивчення звуків [ч], [ч’], літери Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: збагачувати активний словниковий запас учнів; упорядковувати граматичний лад мовлення; розвивати усне мовлення; виховувати любов і шану до рідної мови.

Обладнання: пейзажні малюнки із зображенням Карпат; аудіозапис пісні В. Яцоли «Край, мій рідний край».

Хід уроку № 64. Тема. Підсумковий урок на вивчення звуків [ч], [ч’], літери Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда за матеріалами прочитаного.
— Який текст ми читали на попередньому уроці?
— Що таке полонини? Де вони розташовані?
— Розкажіть, що ви запам’ятали про працю чабанів.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо уявну подорож до Карпат, ближче ознайомимося з побутом і традиціями людей, які там мешкають. А для цього ще раз прочитаємо текст «На полонині», вивчимо вірш про Карпати, познайомимося з незвичайним музичним інструментом, послухаємо пісню про цей чарівний край.

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Продовження роботи над текстом «На полонині» (с. 88, 90 букваря).
— Розгорніть буквар на с. 86, прочитайте слова у стовпчиках.
— Які зі слів пов’язані з текстом «На полонині»? (Дівчинка, марічка, смерічка, чабан, чабани, річка, вівчарі.)
— Знайдіть і зачитайте слова, що відповідають на запитання хто? Що вони означають? Кого вони називають? (Людей, тварин.)
— Перегорніть сторінку, знайдіть текст «На полонині». Прочитайте першу частину розповіді. Поставте до неї три запитання.

Учні читають текст уголос і формулюють запитання до прочитаних речень.

— Куди іде дівчинка разом із татом?
— Що несе чабанам Марічка?
— А що несе її тато?

Після відповідей на запитання діти розглядають ілюстрацію до тексту і порівнюють її зі змістом речень. Учні з’ясовують, що в тексті говориться про те, як Марічка несе чабанам листи, а на малюнку дівчинка тримає в руках дві книжки. Також у тексті говориться, що тато несе вівчарям газети і книги. На малюнку він протягує чабанам газету. Мабуть, книги лежать у тата в сумці.

2. Підготовка до читання вірша «Карпати» (с. 89 букваря).

Словникова робота.
Учитель повідомляє, що корінних мешканців Карпат, які живуть у горах і пасуть овець на полонинах, називають гуцулами. У цього народу є свої звичаї, своєрідні одяг і музичний інструмент.

— Ви вже знаєте, що ці люди традиційно роблять з овечого хутра кептар — безрукавки, прикрашені кольоровим шнуром, вишивкою і металевими ґудзиками.
— Пригадайте, що ялина, яка росте в Карпатах, називається смерека. Гуцули лагідно називають її смерічкою.
— Довга палиця, якою чабани поганяють овець, називається ґирлиґа.
— А гуцульський народний музичний інструмент у вигляді довгої дерев’яної труби називається трембіта.

На високій полонині
вітрик повіває.
Ходить вівчар молоденький
і в трембіту грає.

Учитель розповідає, що спочатку трембіта була потрібна вівчарям, щоб подавати гучні сигнали в горах один одному. А потім ці сигнали стали різноманітними, подібними на музику. Так довга дерев’яна труба стала музичним інструментом.
Після словникової роботи учні прочитують окремі слова з вірша, надруковані на дошці.

гори
полонина
отари
вівчарики
гудуть
трембіти

3. Слухання учнями вірша «Карпати» (с. 91 букваря).
— Послухайте вірш, який називається «Карпати». Спробуйте уявити собі картину, змальовану автором.

Учитель виразно читає вірш. Перевірка розуміння почутого відбувається за запитаннями:

— У вірші описуються Карпати восени. Так чи ні? (Ні, навесні. Гори знов стали зелені.)
— Над горами гудуть трембіти чи сурми?
— Хто іде з отарами в горах?

4. Фізкультхвилинка.

5. Читання вірша «Карпати» учнями (с. 91 букваря).
— Розгорніть букварі. Роздивіться малюнок, опишіть його.

Діти розповідають, що на малюнку зображені три гуцули в народному одязі. Вони стоять серед зелених весняних гір і грають на трембітах.

— Ще раз пригадайте, коли чабани женуть отари овець високо в гори на випас. (Навесні, коли гірські луки вкриваються соковитою травою.)
— Прочитайте, як про це говориться у вірші. Учні читають вірш колективно уголос.
— Із яким настроєм треба читати цей твір? Чому?

Кілька учнів читають вірш уголос, передаючи радість вівчарів від приходу весни, від початку виходу на полонини з отарами овець.

6. Опрацювання загадки (с. 91 букваря).

Учитель пропонує дітям самостійно прочитати загадку.

— Що подібне на білі овечки може бути на небі? (Хмаринки, вони такі ж кучеряві.)
— Як ви розумієте те, що білі овечки впали додолу? (Пішов дощ.)
— Чому білі овечки попали в річку? (Вода збігла в річку.)

Друга загадка опрацьовується аналогічно.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Сьогодні весь урок ми читали і говорили про людей, які мешкають і працюють у Карпатах. Як ви вважаєте, чи люблять вони свій рідний край?
— Якими словами вірша передається любов до Карпат?
— Як про любов до карпатської місцевості говориться в тексті «На полонині»?

Учні пригадують або зачитують із тексту, що вівчарі розповідали про красу полонин, а Марічка співала пісні про зелені смерічки, високі гори і стрімку річечку.

— Послухайте пісню Володимира Яцоли «Край, мій рідний край» у виконанні народної артистки України Софії Ротару, яка народилася і виросла в Прикарпатті. Як словами і музикою передається любов до рідного краю?
Звучить аудіозапис пісні.

Урок № 64. Тема. Підсумковий урок на вивчення звуків [ч], [ч’], літери Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас