Урок № 63. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 63. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [ч], [ч’], їхнє буквене позначення; формувати навичку інтонаційно виразного читання; удосконалювати мовні розбори (звукові, звуко-буквені, складові); виховувати інтерес до життя українського народу в різних регіонах.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; складова таблиця; пейзажні малюнки із зображенням Карпат.

Хід уроку № 63. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Звуко-буквений аналіз слів (с. 31 зошита).

— Розгорніть зошити з читання. Що тут намальовано?
— Зробіть звуковий аналіз слів ЧАЙНИК, ЧАШКА. Заповніть звукові схеми.
— Позначте буквами перші звуки слів.

2. Повторення великої і малої букв Ч.
— Які звуки позначає буква Ч?
— Роздивіться зразки великої і малої букв у клітинках зошита. Надрукуйте букви за зразком.
— Знайдіть букви Ч серед букв Н, обведіть їх.

3. Читання слів за променеподібними схемами (с. 57 «Букварятка»).
Учні читають окремі склади, надруковані в рамочках. Потім складають із них слова за стрілочками і друкують у клітинках під схемами.

— Які склади з буквою Ч зустрічаються в надрукованих словах?
— Назвіть спільні склади в надрукованих парах слів.
— Що таке ЧЕРЕДА? (Трава, що має лікувальні властивості.)

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з буквою Ч. А ще ми потрапимо до мальовничої української місцевості зі своєю незвичайною природою, людьми, які там працюють, дізнаємося про їхнє життя.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Бесіда про Українські Карпати.
Україна — велика держава, яка має територію з різними місцевостями. В Україні є долини й гори. Місця, де розташовані високі гори Карпати, люди назвали верховиною. Ці гори здебільшого покриті лісами. Але є в них і безлісі ділянки, що використовуються як пасовисько. Їх називають полониною.

Учитель вивішує на дошці пейзажні малюнки із зображенням Карпат.

— Подивіться, який красивий краєвид. Це Карпати — гірський край, що розміщений на заході України.
— Чи відпочивав хто-небудь із вас у Карпатах? Якщо так, то поділіться враженнями від природи цього краю.

2. Підготовка до сприймання тексту «На полонині» (с. 90 букваря).
— Люди працюють у горах чабанами, тобто пастухами овець, вівчарями. Навіщо чабани вирощують овець?
— Яку користь дають ці тварини людям?

Учитель розповідає, що ці свійські тварини дають людям вовну, із якої можна виплести теплі речі або виробити тканину; смачне м’ясо, молоко, із якого виготовляють сир, що називається бринзою.

— Як ви вважаєте, чи легко працювати чабанам? У чому складність їхньої роботи?

Діти з’ясовують, що праця вівчарів нелегка. Навесні, коли гірські луки вкриваються соковитою травою, чабани женуть отари (стада) овець високо в гори і там випасають їх до зими. Тільки на зиму вони повертаються в рідні села.
Вівчарі в горах люблять співати пісні про свій край: про гори, стрімкі річки, високі смерічки (ялинки). Вівчарі, хоч і відірвані від своїх домівок, слухають у горах радіо, читають газети і книжки, дивляться телевізор.

3. Слухання тексту учнями.
Учитель читає текст «На полонині». Перевірка розуміння відбувається за допомогою запитань:

— Тато і Марічка пішли в гори. Так чи ні?
— Чабани зустріли дівчинку радо чи сумно?
— Увечері дівчинка співала пісні чи танцювала?

4. Фізкультхвилинка.

5. Підготовка до читання тексту (с. 88 букваря).
Учні читають окремі слова з тексту, надруковані на дошці, уточнюють їхнє значення.

Марічкачабанирічкаполонинаспіви
дівчинкавівчарісмерічкаверховинаспіваночки

— Розгорніть буквар на с. 90, роздивіться ілюстрацію до тексту. Хто на ній зображений?
— Що зображено позаду людей?
— Що принесли вівчарям Марічка та її тато?
— Який вигляд мають чабани? Як вони одягнені?

Зверніть увагу на хутряну безрукавку на хлопчикові. Такий одяг називається кептар. Його, зазвичай, прикрашають кольоровим шнуром, вишивкою, металевими ґудзиками.

6. Читання тексту учнями (с. 90 букваря).
Учні читають текст самостійно напівголосно. Перечитування тексту відбувається за частинами. Аналіз змісту проводиться за запитаннями.

— Навіщо Марічка та її тато пішли в гори?
— Чому чабани так радо зустріли Марічку?
— Про що співала дівчинка у своїх піснях?
— Про що довго розповідали вівчарі?

Вибіркове читання можна провести у вигляді гри «Знайди речення». Учитель зачитує початок речення, діти знаходять його в тексті і дочитують до кінця.

• Марічка несе.
• Чабани зустріли.
• Увечері вона.
• А вівчарі довго.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
— Що таке полонина?
— Хто такі чабани?
— Що можна побачити в горах?
— Якою красою вражають гірські краєвиди?

Урок № 63. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас