Урок № 33. Тема. Звуки [к], [к’]; буква Кк. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 33. Тема. Звуки [к], [к’]; буква Кк. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [к], [к’]; буква Кк. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити вимову звуків [к], [к’]; ознайомити учнів із буквою Кк; формувати вміння читати злиття, склади, слова з цією літерою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Кк; променеподібна таблиця для читання складів і слів; предметний малюнок із зображенням котика, мишок, слив, сосни, слона, сокола.

Хід уроку № 33. Тема. Звуки [к], [к’]; буква Кк. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повторення вивчених букв.
— Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, хто сьогодні завітав до нас.

Гострі кігті має —
В подушки ховає,
Лазить все на плотик,
А зоветься … (котик).
Марійка Підгірянка

Учитель показує малюнок: котик — у центрі, а внизу — сірі мишки.

— Мурчик до нас на урок прийшов не просто так. Він незвичайний котик: ловить не лише мишок, а й букви, склади, слова. Сьогодні він прийшов до нашого класу раніше від усіх і наробив нам шкоди. Вийняв із кишеньок буквеної каси всі вивчені нами літери і змішав їх з іншими, поки що незнайомими буквами. Нам треба знайти картки з вивченими буквами і покласти їх у відповідні кишеньки.

Учні знаходять букви, показують їх класу й називають, потім ставлять у кишеньки.

2. Гра «Збери слово».
На дошці — малюнки із зображенням слив, сосни, слона. Під малюнками на набірному полотні виставлені в довільному порядку букви: В, И, С, И, Л; А, С, С, Н, О; Н, О, С, Л.

Учитель читає вірш:

Котик хвостиком махає,
Усі букви розсипає.
Ти ж часу, дивись, не гай,
Букви швидко позбирай.
І як правильно розставиш —
Слова швидко прочитаєш.

Учні переставляють букви і читають слова.

3. Читання речень.
Прочитайте речення, записані на дошці, знайдіть у них помилки, яких припустився котик.

На сосні висіли сливи.
Білка носила сосни.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати нову букву і звуки, які вона позначає. Навчимося читати з новою буквою слова, речення і текст. Дізнаємось про особливі слова в українській мові. А котик Мурчик буде спостерігати за вами, допомагати виконувати завдання. Він також приготував для вас цікаві загадки.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення звука [к] зі слів.
— Мурчик просить вас прислухатися і назвати перший звук слова КОТИК і останній звук слова МУРЧИК.

Учні встановлюють, що звук [к] — приголосний, твердий, вимовляється з перешкодою, яка створюється глибоко в горлі задньою частиною язика.

— Послухайте вірш. Про кого в ньому йдеться?

Котик лапочкою миється,
Кішка біля пічки гріється.

— Із якого звука починається слово КІШКА? Вимовте цей звук окремо. Схарактеризуйте його. Повторіть парами звуки [к] — [к’], відчуйте різницю у вимовлянні.
— Пригадайте слова з твердим приголосним звуком [к] на початку, в середині або кінці слова.
— Послухайте і повторіть чистомовки. Назвіть слова зі звуком [к].

Ко-ко-ко — котик випив молоко.
Ок-ок-ок — по траві повзе жучок.
Ку-ку-ку — знаєм пісеньку дзвінку.

2. Звуковий аналіз слів.
— Послухайте загадки. Викладіть із фішок схеми слів-відгадок.

В житечку зеленім
Факели вогненні.
Цілий день собі горять,
З сонечком лягають спать.
(Мак.)

Ось побігла буква.
Ж-ж-жух!
Це не буква,
Це був … (жук).

Учні самостійно викладають фішками схеми слів МАК, ЖУК, уточнюють місце звука [к] у них.

3. Ознайомлення з буквою К.
Учитель повідомляє, що два приголосні звуки [к], [к’] на письмі позначаються великою і малою літерами Кк, демонструє літери на картці.
Учні аналізують графічну будову літер, порівнюють їх за формою і розміром, знаходять схожі за образом предмети в довкіллі. Після цього діти друкують літери в клітинках, закреслюють літери, надруковані з помилками, наводять букви у складах і словах.

4. Читання складів із буквою К.
— Утворіть склади за променеподібною таблицею і прочитайте їх.

774

— У якому складі ви прочитали м’який приголосний звук, чому?

5. Фізкультхвилинка.

6. Звуковий аналіз слів (с. 48 букваря).
— Розгорніть букварі на с. 48, роздивіться малюнки і схеми під ними. «Розшифруйте» звукові схеми слів.

7. Читання складів.
Спочатку учні читають склади в будиночках, а потім утворюють слова зі складів, що зображені на м’ячах клоуна. (Клоун, килим, кіно.)

8. Читання слів із новою буквою.
— Щоб прочитати слова, треба поєднати їхні частини за промінцями. (Сумка, миска; коник, кокос; квас, клас; калина, малина.)
— Як ви розумієте прочитані слова?
— Що спільного є в словах КАЛИНА, МАЛИНА? Якими буквами вони різняться? (Одна буква, змінена в слові, призводить до зміни його значення.)

9. Робота зі словами, що звучать однаково, але мають різні значення.
— Розгляньте малюнок на с. 49. Що у хлопчика в руках? (Коса.) Що ще має назву КОСА? Чи є в цих кіс що-небудь спільне? Отже, ці два слова зовсім різні, хоча вони пишуться і читаються однаково.
— Складіть речення про дівочу косу, про косу косаря.

10. Опрацювання тексту «Миколин сокіл».
Перед роботою з текстом учні читають окремі слова з розповіді у стовпчиках, орієнтуючись на підкреслені злиття.

Учитель розповідає про сокола — дуже цікавого й розумного птаха, якого мисливці доглядають, тренують і використовують для полювання. Під час розповіді діти розглядають малюнок із зображенням птаха.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву ми сьогодні вивчили?
— Які звуки вона позначає?
— Хто приніс вам цю букву? (Котик Мурчик.)

Учитель від імені котика Мурчика відзначає дітей, які добре працювали на уроці.

Урок № 33. Тема. Звуки [к], [к’]; буква Кк. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас