Урок № 30. Тема. Закріплення вміння читати склади, слова і тексти з буквою В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 30. Тема. Закріплення вміння читати склади, слова і тексти з буквою В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення вміння читати склади, слова і тексти з буквою В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріплювати вміння читати злиття, склади, слова з буквою В; робити звуко-буквений аналіз слів; розвивати вміння слухати і розуміти прочитаний учителем текст; виховувати дружні стосунки між дітьми.

Обладнання: сюжетні малюнки для закріплення вміння вживати слова ВІН, ВОНА, ВОНО, ВОНИ; зображення Мудрої Сови, «жетони» з печаткою у вигляді сови.

Хід уроку № 30. Тема. Закріплення вміння читати склади, слова і тексти з буквою В. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого матеріалу.
— Яку букву ми вивчали на минулому уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Наведіть приклади слів зі звуком [в] на початку слова. А тепер зі звуком [в’] на початку слова.
— Якими словами можна замінювати слова — назви предметів? (Він, вона, воно, вони.)
— Розгляньте малюнки. (Учитель вивішує на набірному полотні сюжетні малюнки.) Складіть за ними речення за таким зразком:

Це дідусь. Він читає.

2. Звуко-буквений аналіз слова.

Відгадайте загадку.

Що за дивна птиця?
Їй вночі не спиться.
На мишей полює,
А вдень ледарює.
(Сова.)
А. Свашенко

— Виконайте повний звуко-буквений аналіз слова-відгадки.

768

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Із книг для дітей та мультфільмів ви знаєте, що сову називають мудрою. Ось саме Мудра Сова сьогодні завітала до нас на урок. (На набірному полотні виставляється предметний малюнок.) У неї для вас є багато цікавих завдань, виконуючи які, ви будете закріплювати вміння аналізувати слова, читати слова з буквою В та раніше вивченими буквами.

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ И УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Звуковий аналіз слів — назв предметів (с. 40 букваря).
— Ось перше завдання, яке підготувала для вас Мудра Сова. Її цікавить, чи зможете ви «розшифрувати» звукові схеми слів, які вміщені на сторінці букваря з буквою В. Що зображено у верхній частині сторінки? (Вишні, кавун, сливи.) Вимовте слово ВИШНІ по складах. (Ви-шні.) Який склад наголошений? (Перший.) Вимовте послідовно всі звуки в слові. ([в], [и], [ш], [н’], [і].) Подивіться на звукову схему до цього слова.
— Назвіть голосні звуки. Назвіть перший приголосний звук.

769

За аналогією проводиться робота зі словами КАВУН, СЛИВИ.

2. Робота з ребусом (с. 19 «Букварятка»).
— Мудра Сова пропонує вам розгадати ребус. Яку букву ви бачите передусім? (Букву О.) Який склад є в середині букви? (-ва.)
— Отже, як сказати повністю про розміщення букв? (В букві О — склад ВА.)
— Як сказати коротше? (Во-ва.) Яке слово вийшло? (Вова.) Що означає це слово? (Ім’я людини.) З якої букви його слід писати? (З великої.)

3. Читання слів (с. 18 зошита).
— Мудра Сова пропонує вам виконати ще одне цікаве завдання. Розгорніть зошити з читання на сторінці з буквою В (с. 18). Знайдіть надруковані букви між портретами хлопчиків унизу сторінки. Якщо ви закреслите букву У, то зможете прочитати імена хлопчиків.
— Отже, які імена тут «заховалися»? (Іван, Вова.)
— Надрукуйте імена під кожним портретом. Із якої букви їх слід друкувати?
— Хто надрукує правильно, отримає жетон від Мудрої Сови.

4. Фізкультхвилинка.

5. Читання слів (с. 42 букваря).
— Розгорніть букварі на с. 42. Мудра Сова хоче послухати, як ви вмієте читати слова з буквою В.
— Яке слово надруковане з великої букви?
— Який склад наголошений у словах першого стовпчика? (Другий склад: нова, нові.)
— Повторіть іще раз правильне наголошення складів у цих словах.
— Запам’ятайте ці слова.

6. Читання і доповнення тексту (с. 42 букваря).
— А тепер Мудра Сова хоче дізнатися, як ви навчилися читати тексти і доповнювати в них речення. Розгляньте малюнок на с. 42.
— Яка пора року зображена? (Літо.)
— Де відпочивають діти? (Біля річки.)
— Що робить хлопчик? (Плаває.)
— Що в нього на ногах? (Ласти.) А на голові? (Маска.)
— Що тримає дівчинка, яка стоїть у воді? (Ляльку.)
— Отже, що роблять хлопчик і дівчинка? (Купаються в річці.)
— Що робить дівчинка, яка сидить на березі? (Читає книжку.)
— А тепер прочитайте речення під малюнком, доповнюючи їх відповідними словами.
— Як звати хлопчика? (Іван.)
— Як звати дівчинку, що грається лялькою? (Валя.)
— Як звати дівчинку, що сидить на березі? (Ніна.)
— Із якої букви надруковані імена дітей? (Із великої.)
— Як слід поводитися дітям біля водойм, під час купання в річці, ставку, морі?

За активну роботу деякі учні теж можуть отримати жетони від Мудрої Сови.

7. Опрацювання тексту (с. 43 букваря).
— Мудра Сова хоче дізнатися, як ви вмієте розважатися, у які ігри ви граєте. А як треба поводитися під час гри з товаришами?
— Роздивіться малюнок на с. 43. Як розважаються діти? Чи весело їм гратися?
Учні читають текст, додаючи слова за змістом. Учитель слідкує за інтонуванням окличного і питального речень.
— Як звати дітей, про яких розповідається в тексті?
— Покажіть на малюнку Ліну та Нілу.
— Прочитайте речення про Ліну. (Ліна ловила.)
— Прочитайте, речення, у якому Іван звертається до дівчинки. Як змінилося слово? (Ліно, лови, лови!)

8. Формування навички слухання-розуміння тексту (с. 20 «Букварятка»).
— Послухайте ще кілька цікавих питань, які приготувала Мудра Сова. Як називається пісня, яку співають перед сном? (Колискова.)
— Кому співають колискові?
— Чи співають колискову вітрові, коли він спить?
— Хто може співати колискову вітрові?
— Саме про це ми дізнаємося, послухавши оповідання «Хто співає колискову вітрові?». (Читає вчитель).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого ми навчалися на уроці разом із Мудрою Совою?
— Полічіть жетони, які ви отримали на уроці від Мудрої Сови. Хто скільки отримав жетонів, повідомте вдома батькам.
— Які завдання для вас виявилися найцікавішими?
— Як слід поводитися на водоймах під час купання влітку?
— Подякуємо Мудрій Сові за цікаві завдання і запитання.

Урок № 30. Тема. Закріплення вміння читати склади, слова і тексти з буквою В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас