Урок № 29. Тема. Звуки [в], [в’]; буква В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 29. Тема. Звуки [в], [в’]; буква В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [в], [в’]; буква В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити вимову звуків [в], [в’]; ознайомити з буквою В; навчати читати злиття, склади, слова з цією буквою; розвивати творчі здібності дітей.

Обладнання: демонстраційна картка з великою і малою буквами В; каси букв, предметні малюнки із зображенням ведмедя, корови, поля, дітей, волошок, конвалії, мальв.

Хід уроку № 29. Тема. Звуки [в], [в’]; буква В. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивчених букв.
— Подивіться на букви, надруковані на дошці. Назвіть їх.

а и і о у м н л

— Складіть із цих букв слова за схемою:

765

— Які слова ви змогли скласти? (Мама, нами, ними, нумо, мамо, мами, маму, лини, мило.)

2. Добір слів до поданої звукової схеми.

Відгадайте загадку.

Узимку біле, навесні чорне,
Влітку зелене, восени стрижене.
(Поле.)

— Чи відповідає подана звукова схема слову-відгадці? (Так.)
— Вимовте послідовно звуки в слові-відгадці.
— Яким ще словом можна назвати поле, на якому ростуть хлібні культури (пшениця, жито тощо)? (Нива, лан.)
— Вимовте послідовно звуки в слові НИВА. ([н], [и], [в], [а].)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Спробуйте записати слово НИВА.
— Чи можемо ми це зробити? (Ні.) Чому?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми вивчимо нову букву, дізнаємося, які звуки вона може позначати, навчимося читати склади і слова з новою буквою.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення приголосних звуків [в], [в’].

Відгадайте загадку.

Із зеленого вівса
Цілі дні і ночі
Дивляться у небеса
Темно-сині очі.
(Волошки.)

— Скільки складів у слові ВОЛОШКИ?
— Назвіть і схарактеризуйте послідовно звуки слова, намалюйте схему.

766

— Послухайте ще одну загадку.

Без ніг біжить,
без крил летить.
(Вітер.)

— Виконайте звуковий аналіз слова ВІТЕР. Побудуйте схему.

767

— Вимовте перший звук у кожному слові.
— Як ми вимовляємо звуки [в], [в’]?

2. Упізнавання звуків [в], [в’] у мовленні.
— Послухайте вірш.

Я волошки в житі рвала
І сплела собі вінок,
З жайворонком співала,
З вітерцем пішла в танок.
Л. Забашта

— Назвіть слова зі звуком [в]. (Волошка, рвала, (з) жайворонками, співала. )
— Де стоїть звук [в] у словах?
— Назвіть слова зі звуком [в’]. (Вінок, (з) вітерцем.)
— Де стоїть звук [в’]? (На початку слова.)
— Послухайте вірш іще раз. Зверніть увагу на те, що вимовляється перед словами ЖИТІ, ТАНОК.
— Чи можна сказати: В ЗЕЛЕНОМУ ЖИТІ, В ЗАХОПЛИВИЙ ТАНОК? (Можна.)
— Отже, звук [в] у цьому вірші вжитий як окреме слово.

3. Ознайомлення з буквою В.
— Приголосні звуки [в], [в’] позначаються буквою В.
— Розгляньте букву. Із яких елементів вона складається?
— Порівняйте велику і малу букви. Чим вони відрізняються? (Тільки розміром.)
— На що схожа буква В?
— Послухайте, як про це сказано у віршах.

Буква В така цікава —
Стовпчик тут і дужки справа,
В алфавіті так живе,
Всім потрібна буква В.
В. Гринько

«Ве» — смішний велосипед:
Ні назад, ані вперед.
Т. Коломієць

4. Друкування букви В (с. 18 зошита).
— Розгорніть зошити з читання. Надрукуйте спочатку малу, потім велику букву В.
— Доповніть нижній рядок тими елементами, яких у буквах не вистачає.

5. Фізкультхвилинка.

6. Читання складів із буквою В. (с. 19 «Букварятка»).
— Розгорніть «Букварятко» на сторінці з буквою В. Знайдіть стовпчик складів, записаних за допомогою крапочок.
— Наведіть букви по крапочках.
— Прочитайте склади, що утворені з тих букв, які ви навели. (Ва, во, ву, ви, ві.)
— У якому складі буква В позначає м’який приголосний [в’]? (Ві.) Яка буква на це вказує? (Буква І.)

7. Читання складів з буквою В (с. 40 букваря).
— Розгорніть букварі на сторінці з буквою В.
— Прочитайте склади в лівому будиночку.
— Які склади написані в правому будиночку?
Учитель звертає увагу дітей, що в цих складах, дивлячись на букву В, треба вимовляти звук [у].

8. Ознайомлення з особовими займенниками ВІН, ВОНА, ВОНО, ВОНИ (без уживання терміна).
— Хто намальований біля складових будиночків? (Хлопчик, дівчинка, маля.)
— Прочитайте слова, надруковані під малюнками.

ВІН ВОНА ВОНО ВОНИ

— Цими словами можна замінювати інші слова.
— Про кого із зображених дітей можна сказати ВІН? (Хлопчик.)
— До якого слова можна підставити слово ВОНА? (Дівчинка.)
— Про кого із зображених дітей можна сказати воно? (Маля, немовля.)
— Доберіть слово до слова ВОНИ. (Діти.) Учні працюють із зошитом для читання (с. 18).
— Зберіть слова ВІН, ВОНА, ВОНИ. Надрукуйте ці слова на тому місці, де вказують стрілочки.

9. Гра «Хто більше?» (добір слів до поданих).
(Учитель пропонує позмагатися. Перша команда має добирати слова до слова ВІН, друга — до слова ВОНА, третя — до слова ВОНО. Називати свої слова команди повинні по черзі. Виграють ті учні, які назвали більше правильних слів.)

10. Читання слів з буквою в.
— Прочитайте слова в правому стовпчику. (Учитель слідкує за вимовою звука [у] в кінці слів лив, наловив.)
— Чим відрізняються слова лив — лила? Складіть з ними речення.
— Чим відрізняються слова мова — умова? Що таке умова? Як ви розумієте це слово?

Аналогічно проводиться робота зі словами в правому стовпчику. Потім учні виконують синтетичні вправи зі словами: складають слово новина з поданих складів, розшифровують анаграму, переставляючи букви (нова — вона), знайомляться зі словом вилив, яке однаково читається зліва направо і зправа наліво.
Під час опрацювання скоромовки вчитель слідкує за вимовою звука [у] в кінці слів ловив, линів.

11. Опрацювання тексту (с. 41 букваря).
— Роздивіться малюнок на с. 41. Що роблять діти? Чим вони малюють?
— Що намалював хлопчик? А що малює дівчинка?

Після аналізу малюнку учні читають текст, додаючи слова за змістом.

12. Слухання тексту (с. 10 «Букварятка»).
— Діти, на початку уроку ми слухали загадку про волошку. А зараз послухайте невеликий вірш про цю квітку і подумайте, чому вона отримала таку назву.
— Ми вже зазначали, що в слові ВОЛОШКИ звук [в] міститься на початку.
— Пригадайте, у назвах яких квітів також є звук [в]? (Конвалії, мальви.)
— Послухайте оповідання про ці квіти.

Оповідання «Квіти» читає вчитель або учень, що вміє читати.

— Які квіти виростили діти?
— А тепер послухайте, як описуються мальви у вірші. Зверніть увагу на те, якого кольору бувають ці квіти.

Учитель читає вірш А. Свашенко «Мальви».

— Якого кольору бувають ці квіти?

Діти розглядають предметні малюнки на с. 18 «Букварятка».

— Чи ростуть ці квіти біля ваших осель, біля осель ваших родичів?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку нову букву ми сьогодні вивчили на уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Чим може виступати звук [в] у реченні? (Окремим словом.)
— Якими словами можна замінювати інші слова? (Він, вона, воно, вони.)
— Намалюйте вдома квіти, в назвах яких є звуки [в] або [в’].

Урок № 29. Тема. Звуки [в], [в’]; буква В. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас