Урок № 25. Тема. Закріплення звукових значень букви Нн, читання з нею складів, слів, речень. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 25. Тема. Закріплення звукових значень букви Нн, читання з нею складів, слів, речень. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення звукових значень букви Нн, читання з нею складів, слів, речень. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити звукові значення букви Нн; формувати вміння порівнювати вимову приголосних звуків у злиттях НА, НУ, НО, НИ, НІ; розвивати аудіативні вміння дітей; виховувати любов до книги.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Нн; велика саморобна книжка, на сторінках якої відображений хід уроку.

Хід уроку № 25. Тема. Закріплення звукових значень букви Нн, читання з нею складів, слів, речень. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

— Відгадайте загадку.

Біле поле, чорне насіння,
Хто його сіє, той розуміє.
(Книжка.)

Учитель вивішує на дошці саморобну книжку, на сторінках якої відображений хід уроку і вміщений наочний матеріал для його проведення.

— Подивіться, яку незвичайну книжку я вам принесла. Сьогодні протягом усього уроку ми будемо гортати сторінки цієї книжки, читати її, навіть дещо дописувати в ній і малювати ілюстрації. Отже, чарівна книжка пропонує нам розпочати урок.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення звуків [н], [н’].
Учитель розгортає книжку на першій сторінці із зображенням нічного неба з місяцем і зірками.
— Подивіться, що намальовано на першій сторінці. Які слова можна дібрати до цієї ілюстрації? (Місяць, зорі, ніч, небо.)
— Зробіть звуковий аналіз слів НІЧ, НЕБО.
Учні викладають схеми слів фішками на партах, двоє першокласників заповнюють схеми слів на сторінці чарівної книжки.

762

— Назвіть перші звуки цих слів, схарактеризуйте їх.
— Доберіть слова з твердим приголосним звуком [н] на початку, в середині і в кінці. (Ноти, нитки; книжка, калина; слон, магазин.) Пригадайте слова з м’яким приголосним звуком [н’]. (Ніж, ніс; сніг, гніздо; кінь, пень.)

Учитель пропонує дітям на другій сторінці великої книжки намалювати предмети, в назвах яких є звуки [н], [н’].

2. Повторення букви Н.

Учитель перегортає сторінку чарівної книжки.

— Подивіться, як у нашій книжці надруковано слово. Скількох букв у ньому не вистачає? Хто здогадався, яке це ім’я дівчинки?

__ І __ А

— Яку букву ви надрукуєте в першому складі? Який звук вона позначає? (Велику букву Н, оскільки це ім’я дівчинки. Позначає ця літера м’який приголосний звук [н’].)
— Яку букву треба надрукувати в другому складі? Чому? (Малу букву Н, оскільки треба позначити твердий приголосний звук [н] у середині слова.)
Діти друкують букви, яких не вистачає в слові, на сторінці чарівної книжки.

3. Читання складів із буквою Н.
Розгортається наступна сторінка чарівної книжки.

_а _о _у _и _і

— Подивіться, тут надруковані склади. Тільки перші букви в цих складах поки що невідомі. Назвіть другі букви цих складів. У якому складі будемо читати м’який приголосний звук? Як ви про це дізналися? (Буква І позначає м’якість приголосного звука.)

Учні хором називають голосний звук у складі. Учитель додруковує букву Н, після чого діти разом читають склад-злиття.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з буквою Н, спробуємо доповнити словами і прочитати текст, поговоримо про різні книжки. А наша велика чарівна книжка нам у цьому допоможе.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Звукові аналітико-синтетичні вправи (с. 35 букваря).

Учитель перегортає сторінку чарівної книжки. Там зображена обкладинка букваря.

— Наша чарівна книжка пропонує попрацювати за букварем. Розгорніть буквар, роздивіться малюнок. Хто на ньому зображений? (Мама і дві дівчинки.) Що вони роблять?
— Роздивіться малюнок уважно і назвіть зображення, у назвах яких є приголосні звуки [н] або [н’]. (Дівчинка, донька, неня, книжка, бант, спідниця, сукня.)
— Яким словом можна ніжно і лагідно назвати маму? (Неня.) Назвіть по черзі всі звуки цього слова.

2. Читання тексту з доповненням речень.
— Розгляньте текст під малюнком і, не читаючи, скажіть, скільки в ньому речень. Як ви про це дізналися?
— Прочитайте перше речення. Про кого в ньому йдеться? (Про маму та її дочок.)
— Прочитайте друге речення, доповніть слова за малюнками.
— Послухайте наступне речення. Хто вимовляє ці слова? (Мама звертається до Ніни.) Що може запропонувати мама доньці, говорячи ІННО, НА.? Яке слово треба додати замість рисочки в реченні? (Книжку.)
— У цьому реченні після слова ІННО стоїть кома. Вона означає, що на цьому місці треба зробити невелику зупинку — паузу.
За прикладом учителя діти читають речення хором та індивідуально, відтворюючи голосом інтонацію звертання.
— У п’ятому реченні також не надруковано одне слово. Поміркуйте, що треба вимовити після слова НУМО. (Читай.)
— Прочитайте наступне речення. Подумайте, що робила Інна, а що — мама і Ніна. Додайте потрібні слова. (Інна читала, а мама і Ніна слухали.)
Під час повторного читання цього речення вчитель слідкує за інтонацією протиставлення, за необхідності показує дітям зразок.
— Про що піде мова в останньому реченні? Як ви про це здогадалися? (Мама похвалила Інну.)

Після колективної роботи учні перечитують текст кілька разів хором, індивідуально.

3. Бесіда про книжки і читання.

На наступній сторінці великої чарівної книжки зображено знак питання, поряд із яким намальовано різні книжки, підручники і дитячі журнали. Учні відповідають на запитання чарівної книжки.

— Для чого ви навчаєтеся читати?
— Навіщо людям потрібно вміти читати?
— Чи подобається вам слухати, як хто-небудь із дорослих читає вам книжки?
— Які книжки, про що саме ви любите читати?
— Чи знаєте ви, як треба поводитися з книжкою, щоб вона довго послугувала людям?

4. Фізкультхвилинка.
На наступній сторінці чарівної книжки намальовані діти, які роблять зарядку. Отже, книжка пропонує трохи відпочити, зробити фізкультпаузу.

5. Аудіювання тексту (с. 15 «Букварятка»).
Учитель перегортає сторінку великої чарівної книжки і повідомляє, відповідно до ілюстрації, що тепер діти будуть навчатися уважно слухати і розуміти те, що читає їм дорослий.
За матеріалами посібника «Букварятко» відбувається слухання-розуміння тексту «Настуся вишиває хусточку». Учитель читає текст, а потім учні відповідають на запитання після нього.

6. Розвиток мовлення учнів.
На наступній сторінці великої чарівної книжки намальовані хлопчик і дівчинка, які розмовляють одне з одним.
Учитель пропонує дітям попрацювати парами. Учні розпитують одне в одного, що вони дарували своїм матусям на день народження. Під час складання діалогів використовуються запитання: «Коли у твоєї мами день народження?», «Що ти подарував мамі?», «Чи сподобався їй подарунок?»

V. ПІДСУМОК УРОКУ
(Учитель перегортає останню сторінку чарівної книжки. Показує, що всі сторінки були на уроці прочитані. Запитує, чого навчала книжка протягом уроку. Для детального підсумку можна знову переглянути всі сторінки книжки від початку до кінця.)

Урок № 25. Тема. Закріплення звукових значень букви Нн, читання з нею складів, слів, речень. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас