Урок № 24. Тема. закріпити артикуляцію звуків [н], [н’]; вивчити букву, яка на письмі позначає ці звуки; продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; виховувати шанобливе ставлення до мами. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 24. Тема. закріпити артикуляцію звуків [н], [н’]; вивчити букву, яка на письмі позначає ці звуки; продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; виховувати шанобливе ставлення до мами. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. закріпити артикуляцію звуків [н], [н’]; вивчити букву, яка на письмі позначає ці звуки; продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; виховувати шанобливе ставлення до мами. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: Звуки [н], [н’]; буква Н.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою та малою буквами Н; плакат «Намисто» для читання складів.

Хід уроку № 24. Тема. закріпити артикуляцію звуків [н], [н’]; вивчити букву, яка на письмі позначає ці звуки; продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; виховувати шанобливе ставлення до мами. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення букв, що позначають голосні звуки. На дошці надруковані букви: А, У, И, О, І.
— Прочитайте надруковані букви. Що для цього треба зробити? (Назвати відповідний звук.)

а) Гра «Мовчанка».
Учитель показує букву, діти мовчки зображують артикуляцію («роботу губ») відповідного голосного звука.
Один учень показує мовчки артикуляцію голосного звука, інші учні відгадують і називають відповідний звук.

б) Гра «Хто більше».
Викликаються до дошки троє учнів (по одному з кожного ряду). Учитель просить їх по черзі називати слова зі звуком [а], що мають лише один склад. Виграє той учень, який назвав більше правильних слів. (Мак, сад, рак, скарб, бант, дай, лан тощо.)
Якщо учень називає слово зі звуком [а] і попереднім м’яким приголосним звуком (ряд, ряст, бязь, в’яз, м’яч тощо ), то це не вважається помилкою. Аналогічно діти можуть називати слова зі звуками [о], [у], [и], [і].

2. Читання складів типу злиття з буквою М.
Учитель показує дітям букву М, зображену на картці.
— Чи можемо ми прочитати цю букву, надруковану окремо? (Ні, бо не знаємо, який із двох звуків треба називати.)
— Які звуки позначає буква М? (Приголосний твердий [м] і приголосний м’який [м’].)
Учитель підставляє букву М до надрукованих на дошці букв А, О, И, У. Діти хором читають склади МА, МО, МИ, МУ.
— Як ви здогадалися, що в цих складах треба вимовляти твердий приголосний [м]? (На це вказали букви голосних звуків.
— Підготуйтеся вимовити склад МІ, щоб це було добре видно. Бачите, щоб вимовити склад МІ, ви міцно стулили губи і розтягнули їх, ніби посміхаючись. Подивіться одне на одного, чи правильно ви це зробили.
— Для якого звука ви розтягнули губи в посмішці? (Для звука [і].) А для якого звука міцно стулити їх? (Для звука [м’].)
— Прочитайте склад хором. Яка буква вам підказала, що треба вимовляти м’який приголосний звук [м’]?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією буквою, яка позначає два приголосні звуки. Будемо навчатися читати з нею склади і слова, прочитаємо навіть невеличку розповідь.
А допоможе нам працювати на уроці гостя — дівчинка. Вона завітала до нас, щоб допомогти навчатися читати і розповісти про себе, своє життя.
(На уроці разом з учителем працює заздалегідь підготовлена учениця 3-го або 4-го класу.)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виокремлення звуків [н], [н’] зі слів.
Дівчинка вітається з учнями і пропонує познайомитися. Вона просить першокласників хором назвати свої імена, уточнює, як звати хлопчиків і дівчаток.
— А тепер спробуйте відгадати моє ім’я за схемою.

760

— Отже, познайомилися. Мене звати Ніна.
Учитель просить дітей назвати звуки імені по черзі й схарактеризувати кожний із них. Потім учні окремо називають приголосні звуки слова — [н’], [н].

2. Спостереження за артикуляцією звуків [н], [н’].
— Вимовте ще раз звуки [н], [н’]. Яку перешкоду зустрічає видихуване повітря під час вимови? Які ці звуки: голосні чи приголосні?
— Отже, звуки [н], [н’] — приголосні. Вимовте їх парами кілька разів і порівняйте, чи однаково вони утворюються.
(Діти встановлюють, що, вимовляючи звук [н’], ми притискуємо до твердого піднебіння середню частину язика.)
— Звук [н] — твердий, а звук [н’] — м’який. Ще раз вимовте ці звуки один за одним і скажіть, який із них вимовляється з більшою перешкодою для видихуваного повітря.

3. Упізнавання звуків [н], [н’] у словах.

Дівчинка. Чи вмієте ви відгадувати загадки? Я підготувала для вас кілька особливих загадок. Відгадку можна називати тільки в тому випадку, коли в слові-відгадці є звуки [н] або [н’]. А ще треба говорити, де стоїть звук у слові: на початку, в середині чи в кінці. Отже, будьте дуже уважними.

Махнула птиця крилом —
Закрила півсвіту
Чорним рядном.
(Ніч.)

Голуба хустина, жовтий клубок:
по хустині качається,
людям усміхається.
(Небо і сонце.)

Що то за гість,
що темноту їсть?
(День.)

Що літає, крил не має,
але крила підіймає?
(Вітер.)

Учні уточнюють, що в слові НІЧ м’який приголосний [н’] на початку слова, а в слові день — у кінці. Слово НЕБО починається твердим приголосним [н], а в слові СОНЦЕ цей звук стоїть посередині. Слово ВІТЕР не має звуків [н], [н’].

4. Аналітико-синтетичні вправи зі звуками.
— Утворіть склади з приголосним твердим звуком [н] і голосними звуками [и], [у], [а], [о].

Гра «Луна».
Учитель називає слово, учні кілька разів хором вимовляють його останній склад.

Луна — на-на-на
Сіно — но-но-но
Коні — ні-ні-ні
Сини — ни-ни-ни

5. Ознайомлення з буквою Н.
Учитель повідомляє, що два приголосні звуки, твердий [н] і м’який [н’], позначаються однією буквою Н. Звертає увагу дітей на те, що буква називається не так, як відповідні звуки.
— Розгляньте малу і велику букви Н. Порівняйте їхню форму і розмір. Чим ці літери відрізняються?
— На що подібна буква Н? Послухайте, як про це говориться у вірші А. Андрієнка.

Буква Н немов драбинка:
Палки дві і перетинка.

6. Читання складів із буквою Н.

Дівчинка. Я прийшла до вас у гості з подарунком. Принесла намисто. Тільки по дорозі загубила кілька намистинок. Допоможіть їх нанизати на нитку і прочитати склади.
Учні спочатку читають на намистинках букви на позначення голосних звуків, а потім прикріплюють перед ними намистинки з буквами Н і читають отримані склади.

761

Учитель уточнює, що в складі з буквою І вимовляється м’який приголосний [н’], а в інших — твердий [н].

Дівчинка. Із яких намистинок можна скласти моє ім’я? Допоможіть мені це зробити.
Учитель повідомляє, що імена людей завжди пишуться з великої букви. Діти викладають із букв намиста слово НІНА.

7. Фізкультхвилинка.

8. Читання складів і слів із буквою Н (с. 34 букваря).
— Розгорніть буквар. Роздивіться малюнки вгорі. Чи є в цих словах звуки [н], [н’]?
— Прочитайте склади з буквою Н в будиночках. Чи вимовляли ви м’який [н’]? Коли?

9. Читання ситуативних речень-вигуків.
Учитель пропонує розглянути малюнок, на якому зображено вершника на коні.
— Прочитайте, що вигукує чоловік. (Но-но-но/)Зверніть увагу, що в кінці вигуку надруковано знак оклику. Тож треба читати з відповідною кличною інтонацією.
— Коли люди вигукують — Но!? Для чого це потрібно? (Так вони підганяють коней, щоб ті скакали швидше.)
(Аналогічно опрацьовуються інші ілюстрації з вигуками.)

10. Читання слів із буквою М (с. 35 букваря).
— Прочитайте слова у стовпчиках парами. Коли ми говоримо МАМО, НІНО? (Коли звертаємося до них.) Зверніться до нашої гості на ім’я, запитайте в неї про що-небудь. (Ніно, скільки тобі років? Ніно, а в якому класі ти навчаєшся? Ніно, у тебе є братик чи сестричка?)
Учні читають слова в стовпчику по складах. Звертається увага дітей на те, що один зі складів у кожному слові підкреслено. Це допомагає побачити їх і прочитати.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Учитель пропонує дітям наприкінці уроку показати Ніні, чого вони навчилися, що вже вміють робити самостійно.

1. Звуко-буквений аналіз слів за предметними малюнками (с. 16 зошита).
— Розгорніть зошит на с. 16. Що намальовано біля букв Н? (Ніж, нитки.)
— Схарактеризуйте звуки в цих словах. Самостійно заповніть схеми.

2. Друкування букви Н (с. 16 зошита).
Учні спочатку тренуються в друкуванні великої і малої букв Н по клітинках, а потім дописують у літерах елементи, яких не вистачає.

3. Читання-друкування прямих і обернених складів (с. 16 зошита).
За променеподібною схемою учні утворюють і читають склади, друкують їх у клітинках. Звертається увага дітей на те, що в усіх складах вимовляється тільки твердий приголосний звук [н].

4. Доповнення і друкування імен дівчаток (с. 16 зошита).
Учні розглядають зображення дівчаток і надруковані слова, з’ясовують, що в іменах ІННА або НІНА, НОННА не вистачає кількох букв. Діти дописують літери, яких не вистачає. Учитель ще раз нагадує, що імена людей завжди пишуться з великої букви.

V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими новими звуками ми сьогодні працювали на уроці? Якою буквою вони позначаються? Пригадайте і назвіть слова з твердим приголосним звуком [н], м’яким приголосним [н’]. Наприкінці уроку дівчинка роздає активним учням, які добре і багато працювали, намистинки з літерами Н на згадку про її гостювання.

Урок № 24. Тема. закріпити артикуляцію звуків [н], [н’]; вивчити букву, яка на письмі позначає ці звуки; продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; виховувати шанобливе ставлення до мами. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас