УРОК № 14. Тема. Закріплення вивченого про речення, слово, звуковий склад слова. Уявлення про діалог. Конспекти уроків читання, 1 клас

УРОК № 14. Тема. Закріплення вивченого про речення, слово, звуковий склад слова. Уявлення про діалог. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення вивченого про речення, слово, звуковий склад слова. Уявлення про діалог.

Мета: навчати дітей здійснювати частковий і повний звуко-буквений аналіз слів, записувати схеми слів; розвивати діалогічне мовлення учнів; виховувати допитливість.

Обладнання: фішки на позначення голосних та твердих і м’яких приголосних звуків; предметні малюнки із зображенням побутової техніки та приладів (телефон, холодильник, пилосос).

Хід уроку № 14. Тема. Закріплення вивченого про речення, слово, звуковий склад слова. Уявлення про діалог. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Частковий звуковий аналіз слів.
— На минулому уроці ми говорили про знаряддя праці, а сьогодні пригадаємо побутову техніку, яка полегшує й покращує життя людей.

Відгадайте загадки.

Скрізь, неначе крокодил,
встромить ніс-насос.
І якщо почує пил —
всмокче … (пилосос).

Черевань в кутку дріма,
Холод в череві трима.
Щось ховає-віддає,
Здогадались, хто він є?
(Холодильник.)

У нього завжди
Уважні вуха.
В одне говорить,
А в друге слуха.
(Телефон.)

У процесі відгадування вчитель вивішує на дошці відповідні зображення предметів.
— Як можна разом назвати всі ці речі? (Побутові прилади, техніка.)

— Які слова-відгадки мають таку послідовність голосних звуків:
[и], [о], [о];
[е], [е], [о];
[о], [о], [и], [и]?

— Із якого звука починається назва кожного приладу?
— Якими звуками закінчуються назви приладів? Закінчіть слова хором: холодильни… (к), пилосо… (с), телефо… (н).
— Угадайте слово за переліком приголосних звуків: [т], [л], [ф], [н]; [п], [л], [с], [с].
— У якому слові є м’який приголосний звук [л’]? (Холодильник.)

2. Складання речень за схемою.
— Подивіться на схему речення, зображену на дошці. Скільки в ній слів? Чи є в реченні маленьке слово? Складіть за схемою речення про використання побутової техніки.

737

У холодильнику зберігають продукти.
За допомогою пилососа прибирають.
По телефону можна розмовляти.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вивчати звуки мовлення, навчатися робити звуковий аналіз слів і записувати схеми. Також поговоримо про правила спілкування, про вміння розмовляти один з одним.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аналіз звукової схеми слова.

Відгадайте загадку ще про один прилад із побутової техніки.

Знає шафа і стіна,
І моя сусідка:
Через ящик, як з вікна,
Світ далекий видко.
(Телевізор.)

— Подивіться на схему слова, накреслену на дошці. Чи підходить вона до слова телевізор?

738

Учні з’ясовують, що ця схема не відповідає слову ТЕЛЕВІЗОР, оскільки в ній три склади, а в слові — чотири.

— Якого складу в схемі не вистачає? (Ще одного складу, в якому є м’який приголосний і голосний звуки — ві.)

Учитель додає до звукової схеми слова один склад, якого не вистачало. Учні «читають» слово по схемі, тобто повільно вимовляють усе слово, показуючи на схемі відповідні позначки звуків.

2. Слухання-розуміння тексту.
— Послухайте вірш Лесі Вознюк «Сумувала книжечка». Із-за чого вона сумувала?

СУМУВАЛА КНИЖЕЧКА
У бібліотеці —
угорі високо
книжечка стояла
сумно й одиноко.
Прибігали дітки
чемні невеличкі,
не могли дістатись
верхньої полички.
Книжечка просила
тихо і печально:
Прочитайте, дітки,
я така повчальна,
і така цікава,
для усіх згоджуся.
Раптом опинилась
у руках Катрусі.
Втішилися книжка
і мале дівчатко,
що в бібліотеку
завітало з татком.

— Де стояла книжечка? (У бібліотеці на полиці високо вгорі.)
— Чому дітки не брали цю книжечку читати? (Не могли дістатись, бо були невеличкі.)
— Як книжечка опинилася в руках у Катрусі? (Дівчинка прийшла до бібліотеки з татком. Він дістав книжку з високої полиці.)

3. Частковий звуковий аналіз слова.
— Що таке бібліотека? (Заклад, де зберігаються і видаються читачам книжки, журнали і т. ін.)
— Послухайте, як я вимовляю це слово. Полічіть, скільки складів у ньому: бі-блі-о-те-ка.
— Назвіть голосні звуки цього слова.
— Яким звуком починається слово?
— Чи є у слові ще м’які приголосні звуки?
— Назвіть приголосні тверді звуки слова.

4. Фізкультхвилинка.

5. Формування уявлення про діалог
Коли ви навчитеся добре читати, то будете відвідувати шкільну бібліотеку, брати там книжки, журнали, читати їх, обмінюватися враженнями один з одним.
— Розгорніть буквар на с. 20. Роздивіться верхній малюнок, на якому зображені діти в бібліотеці. З ким вони розмовляють? (Людина, що працює в бібліотеці, називається бібліотекарем.)
— Спробуйте «озвучити» малюнок. Як ви гадаєте, про що дівчинка може запитати в бібліотекаря? (Про яку-небудь книжку.)
— Що відповість бібліотекар?

Діти складають пару реплік.

— Чи є у вас книжка з казками?
— Так, є.
Учитель звертає увагу дітей, що це неповна розмова. Спочатку дівчинка, що прийшла до бібліотеки, має привітатися. До діалогу додаються репліки зі словами привітання.
— Здрастуйте.
— Добрий день!
— Чи є у вас книжка з казками?
— Так, є.
Учитель пояснює, що розмова знову не закінчена. Бо дівчинка має не тільки дізнатися, чи є книжка, а й попросити її для себе. При цьому важливо знову не забувати про слова ввічливості.
— Здрастуйте.
— Добрий день!
— Чи є у вас книжка з казками?
— Так, є.
— Дайте мені, будь ласка, її почитати.
— Ось, візьми. Це українські казки про тварин. Вони цікаві.
— Дякую.
Учні розподіляються на пари і намагаються відтворити діалог.

6. Складання діалогу за малюнком.
Учитель пояснює, що для «озвучування» малюнку треба попередньо дати відповіді на такі запитання:
— Де перебувають люди?
— Хто з ким говорить?
— Для чого люди розмовляють? (Запитують, просять, повідомляють про щось тощо.)
— Як вони говорять? Які слова можуть для цього використовувати? Учні роздивляються наступні сюжетні малюнки і за допомогою вчителя
складають розмови між хлопчиком і дівчинкою про книжку, між мамою і донькою по телефону.
Після колективного обговорення реплік діти в парах інсценізують розмови біля дошки.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який аналіз слова ми вчилися виконувати?
— У якій послідовності треба робити звуковий аналіз слова?
— Чи сподобалося вам «озвучувати» малюнки та розігрувати розмови в парах біля дошки?

УРОК № 14. Тема. Закріплення вивченого про речення, слово, звуковий склад слова. Уявлення про діалог. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас