УРОК 6. Тема. Розширення уявлень дітей про слово та речення. Практичне ознайомлення зі словами — назвами ознак предметів, протилежними за значенням. Бесіда на тему «На городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

УРОК 6. Тема. Розширення уявлень дітей про слово та речення. Практичне ознайомлення зі словами — назвами ознак предметів, протилежними за значенням. Бесіда на тему «На городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Розширення уявлень дітей про слово та речення. Практичне ознайомлення зі словами — назвами ознак предметів, протилежними за значенням. Бесіда на тему «На городі».

Мета: закріплювати знання учнів про слово та речення; навчати групувати слова за спільними ознаками, практично ознайомити учнів із прикметниками, антонімами; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до світу слів, української мови.

Обладнання: предметні малюнки із зображенням фруктів, овочів, ягід.

Хід уроку 6. Тема. Розширення уявлень дітей про слово та речення. Практичне ознайомлення зі словами — назвами ознак предметів, протилежними за значенням. Бесіда на тему «На городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Словесно-логічні вправи.

Уся робота супровождується демонстрацією предметних малюнків із зображенням овочів, фруктів і ягід.
— Про що ми говорили на минулому уроці? Що таке фрукти й овочі?
— Відгадайте загадку:

Під землею народилась
і для борщику згодилась.
Мене чистять, ріжуть, труть,
смажать, варять і печуть.
(Картопля.)

— Послухайте загадку ще раз. Що робила картопля? (Народилась, згодилась.) А що роблять із картоплею? (Чистять, ріжуть, труть, смажать, варять і печуть.)
— Послухайте ще одну загадку. Про що в ній ідеться?

З мене листя обдирають,
Мене квасять, в борщ кидають,
Пироги зі мной печуть
І в салат мене січуть!
(Капуста.)

— Що роблять із капустою? (Обдирають, квасять, кидають (у борщ), січуть.)
— Картопля, капуста — це фрукти чи овочі? Доведіть свою думку. Учитель пояснює, що діти впізнали овочі за діями, які з ними виконують, здійснюють.
— Відгадайте ще загадки.

Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
(Яблуко.)

— Які слова допомогли вам упізнати яблуко? Яке воно? (Рум’яне, гладеньке, солоденьке.)

Хоч на колір зеленющий,
Та ні крапельки не злющий.
Шкірка темна, волохата,
Його люблять всі малята.
(Ківі.)

— Який колір у ківі? (Зелений.) А яка в нього шкірка? (Темна, волохата.)

Він солодкий, соковитий,
Теплим сонечком налитий.
Бархатиста шкірочка,
Де зривали — дірочка.
(Персик.)

— Який персик на смак? (Солодкий, соковитий.) Яка в нього шкірочка? (Бархатиста.)
— Продовжте думку: Яблуко, ківі, персик — це … (фрукти.)
Учитель звертає увагу дітей на те, що вони відгадали фрукти за їхніми прикметами, ознаками.
— Утворіть якомога довший ланцюжок слів: фрукти — це… , овочі — це…
— Спробуйте відгадати останню загадку.

Є у кошику суниці,
і малина, й полуниці.
Спробуйте слівце дібрати,
щоб разом усе назвати.
(Ягоди.)

— Продовжте ланцюжок слів: ягоди — це суниці, малина, полуниці…

2. Складання речень за схемами.
— Послухайте вірш. Про що в ньому розповідається?

Наша грядка
По рядочку, по порядку
засіваєм нашу грядку:
морква, дині, огірочки,
рівно робимо рядочки.
А. Камінчук

— Які рослини названі у вірші?
— Хто, на вашу думку, може засівати грядку? (Діти, першокласники.)
— Як вони роблять рядочки?
— Подивіться на схеми речень. Скільки в кожному реченні слів? Чи є маленьке слово в реченнях, де саме?

704— Складіть речення про дітей з вірша за першою схемою. Додайте про них друге речення. (Діти працюють на городі. Вони засівають грядку.)

3. Слухання-розуміння тексту. Інтонування речень.
— Послухайте вірш Олексія Катрича «На городі». Про кого в ньому розповідається?

На городі
Перший клас копає грядку,
сіє, садить по порядку
всю городину уряд:
баклажани, біб, буряк,
гарбузи, горох, гірчицю,
редьку, сою, моркву, мак,
перець, дині, кавуни,
кріп, петрушку, пастернак,
огірки і помідори,
кабачки і патісони,
і капусту, й бараболю,
і цибулю, і квасолю.
— Сієм, садим. Хай росте!
Ми городники на те.

Перевірка розуміння тексту відбувається за запитаннями:
— Хто копає грядку на городі?
— Ким себе називають діти?
— Яку саме городину садять першокласники? Перелічіть те, що ви запам’ятали.

Після обговорення змісту учні хором та індивідуально промовляють останні два речення вірша, передаючи піднесений настрій городників, гордість за виконану працю.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати знайомитися з різними словами, складати з ними речення, говорити про врожай овочів і фруктів, про працю у саду та на городі.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення зі словами, що називають ознаку предмета.
— Розгорніть буквар на с. 10—11. Ще раз роздивіться малюнки. Хто зображений на с. 10? (Дівчинка, мама, хлопчик, кішка, собака.)
— Що збирають мама й діти? (Груші, яблука, сливи.)
Учні розглядають фрукти на малюнку (або муляжі) і називають слова, що відповідають на питання.

Груша (яка?), велика, жовта, солодка, спіла.
Яблуко (яке?) кругле, червоне, сочне.
Сливи (які?) сині, стиглі, малі.
Урожай (який?) багатий, щедрий.

— На які питання відповідали дібрані нами слова? Що вони називали?

2. Упізнавання предмета за його ознаками.

Гра «Упізнай предмет».
Учитель пропонує дітям роздивитися малюнок на с. 11, вибрати який-небудь овоч і назвати його ознаки (який він за формою, кольором, смаком тощо), не називаючи саму городину. Учень, який першим правильно називає відгадку, отримує фішку. Виграє той, хто набрав більше фішок.
• Він круглий, червоний, солодкий. (Помідор.)
• Вона велика, кругла, зелена, хрустка. (Капуста.)
• Вони довгі, зелені, водянисті. (Огірки.)

3. Фізкультхвилинка.

4. Групування слів за спільними ознаками.
— Розгорніть буквар на с. 12. Роздивіться рядки малюнків. Скільки їх?
— Що зображено в першому рядку малюнків? (Лимон, яблуко, персик.)
— Як їх можна назвати одним словом? (Фрукти.)
— Доберіть слова за запитаннями: лимон (який?)…; яблуко (яке?)…; персик (який?)…
— Який малюнок у цьому рядку «зайвий»? (Лимон, бо він кислий, а всі інші фрукти солодкі.)

Аналогічно опрацьовується другий рядок малюнків. Учні з’ясовують, що зображені котик, зайчик, лисичка — тварини. Діти добирають слова — назви ознак до кожного звірка, а потім знаходять «зайвого» звірка — котика, бо він — свійська тварина, а зайчик і лисичка живуть у лісі.

5. Ознайомлення зі словами, протилежними за значенням.
— Роздивіться останні два рядки малюнків. Що цікаве помітили?
— Порівняйте пари малюнків. Яким зображений хлопчик угорі, а яким — унизу? (Охайний хлопчик — нечепурний хлопчик.)
— Чим відрізняються клоуни між собою? (Один тонкий, худий. Інший, навпаки, товстий.)
— Як відрізняються за розміром м’ячі? (Один великий, другий малий.)
— Повторіть за мною слова хором:

охайний — нечепурний
тонкий — товстий
великий — малий

Учитель підводить дітей до думки, що існують слова із протилежним значенням, ніби-то слова «навпаки».

6. Добір учнями слів, протилежних за значенням.

Гра «Навпаки»
Учитель називає слово, а діти добирають до нього слово, протилежне за значенням, і вимовляють його хором.
Слова для роботи: багатий, білий, легкий, великий, гарячий, добрий, корисний, рівний, мокрий, радісний тощо.

7. Складання речень.

Закінчіть речення.
Перець гіркий, а малина…
Помідор червоний, а огірок…
Яблуко солодке, а лимон…

IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
— Що, крім предметів, можуть називати слова?
— Послухайте вірш «Що росте на городі». Про які овочі в ньому розповідається? Запам’ятайте їхні ознаки.

Ось зелені та цупкі
На городі огірки.
Довгі, соковиті,
Бадиллям повиті.
І зелену, і руду,
цибулину я знайду.
Хоч пекуча і гірка,
Та ж гарнесенька яка!
(Ю. Турчина)

— Запропонуйте своїм друзям пограти в гру «Навпаки» зі словами, ща мають протилежне значення.

УРОК 6. Тема. Розширення уявлень дітей про слово та речення. Практичне ознайомлення зі словами — назвами ознак предметів, протилежними за значенням. Бесіда на тему «На городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас