УРОК № 5. Тема. Практичне ознайомлення зі словами — назвами предметів. Логічні вправи за питаннями хто це? що це? Розподіл предметів за семантичними групами (тварини, посуд, овочі, одяг тощо). Бесіда за сюжетними малюнками «У садку та на городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

УРОК № 5. Тема. Практичне ознайомлення зі словами — назвами предметів. Логічні вправи за питаннями хто це? що це? Розподіл предметів за семантичними групами (тварини, посуд, овочі, одяг тощо). Бесіда за сюжетними малюнками «У садку та на городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Практичне ознайомлення зі словами — назвами предметів. Логічні вправи за питаннями хто це? що це? Розподіл предметів за семантичними групами (тварини, посуд, овочі, одяг тощо). Бесіда за сюжетними малюнками «У садку та на городі».

Мета: навчати розрізняти назви істот та неістот; поглиблювати й активізувати словниковий запас учнів; навчати групувати предмети, описувати їх; виховувати повагу до людей, що вирощують овочі й фрукти.

Обладнання: предметні малюнки, муляжі або натуральні овочі й фрукти (буряк, огірок, картопля, цибуля, баклажан, морква, яблуко, персик, груша, вишня, апельсин), предметні малюнки із зображенням посуду (каструлі, сковорідки, ножа, ложки, миски, ополоника).

Хід уроку № 5. Тема. Практичне ознайомлення зі словами — назвами предметів. Логічні вправи за питаннями хто це? що це? Розподіл предметів за семантичними групами (тварини, посуд, овочі, одяг тощо). Бесіда за сюжетними малюнками «У садку та на городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого матеріалу.
— Пригадайте, із чого складається речення.
— Скільки слів може мати речення?
— На які питання можуть відповідати слова?

2. Гра «Хто більше?».
Учитель показує предмет. Виграє той ряд, який більше добере до нього слів, що відповідають на питання який? яка? яке? які?.

1-й ряд2-й ряд 3-й ряд
ПЕНАЛОЛІВЕЦЬЛІНІЙКА

3. Ознайомлення зі словами, що називають ознаки предметів.

Гра «Упізнай предмет».
Учитель перелічує характерні ознаки предмета, а діти називають цей предмет, знаходять його на столі вчителя і показують.
• Він різнокольоровий, пластмасовий, рухливий, круглий. (Глобус.)
• Вона біла, м’яка, крихка, довга. (Крейда.)
• Вони довгі, пластмасові, різнокольорові. (Фломастери.)

— Спробуйте тепер самі загадати будь-який предмет, що є в класі, за допомогою подібних слів.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми продовжимо навчатися ставити питання до слів, розподіляти слова за групами, добирати слова до поданої загальної назви.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Практичне ознайомлення учнів зі словами — назвами істот і неістот.

На минулому уроці ви слухали і переказували українську народну казку «Ріпка». Пригадайте, хто з людей виривав ріпку? (Дід, баба, внучка.)
— Хто з тварин їм допомагав? (Собачка, киця, мишка.)
— Яке питання ми ставили до назв людей і тварин? (Хто?)
— Усім цим людям і тваринам вдалося витягти що? (Ріпку.)
— Назвою чого є слово РІПКА? (Назвою овоча.)
— Пригадаємо казку «Рукавичка».
— Хто загубив рукавичку? (Дід.)
— Із яким питанням зверталися звірі, коли наближалися до рукавички? («А хто, хто в цій рукавичці?»)
— Що згодом знайшов дід? (Рукавичку.)
— Хто допоміг дідові знайти рукавичку? (Собака.)
— Отже, до назв людей і тварин ми ставили яке питання? (Хто?)
— А до інших назв ми ставили яке питання? (Що?)

2. Гра «Чарівні кошики» (вправа на добір загальних назв до окремих предметів).
— Сьогодні ми вже згадували такий овоч, як ріпка. А які ще овочі лежать у чарівному кошику, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадки. Щойно ви правильно відгадаєте загадку, овоч відразу ж з’явиться перед вами.

Чарівний кошик 1

Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк.)

Довгий, зелений — добрий солений,
Добрий і сирий — хто він такий?
(Огірок.)

І печуть мене, і варять,
І їдять мене, і хвалять, —
Бо я добра.
(Картопля.)

У дівчинки Маринки
На голові хустинка.
Хто хусточку знімає,
Той сльози проливає.
(Цибуля.)
А. Свашенко

Хоч він і родич помідора,
Червонощокого сеньйора,
Та сам ніяк не червоніє,
А все синіє та синіє.
(Баклажан.)
А. Свашенко

— Отже, що лежало в першому чарівному кошику? (Овочі.)
— Де вони ростуть? (На городі.)
— Яке питання слід ставити до кожного зі слів — назв овочів? (Що це? Буряк. Що це? Огірок.)
— А тепер дізнаємося, що лежить у другому чарівному кошику.

Чарівний кошик 2

Соковиті, запашні,
Рум’яненькі, чарівні.
(Яблука.)

А це що за молодець?
Всередині — камінець,
Сам такий рум’яний,
Солодкий, духмяний.
(Персик.)
А. Свашенко

Весною біла, влітку зелена,
Восени жовта, зимою добра.
(Груша.)

Сиджу на дереві, кругла як куля,
Червона як кров, добра як мед.
(Вишня.)

Він на повний місяць схожий,
Сам смачний, рум’яний, гожий.
Він дерев південних син.
Як він зветься?..
(Апельсин.)
А. Свашенко

— Як назвати все те, що лежало в другому чарівному кошику? (Фрукти.)
— Де ростуть фрукти? (У саду.)
— На яке питання відповідають слова — назви фруктів? (Що?)

3. Фізкультхвилинка.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда за ілюстраціями букваря (с. 10—11).
— Розгляньте малюнки, подані на розвороті ліворуч (с. 10).
— Що збирають діти і мама? (Груші, яблука, сливи.)
— Як можна назвати ці плоди одним словом? (Фрукти.)
— Подивіться на сторінку праворуч (с. 11). Які овочі дозріли на городі? (Огірки, помідори, баклажани, морква, капуста.)
— Як назвати все це одним словом? (Овочі.)
— Складіть речення про збір фруктів та овочів за схемами.

2. Вправляння учнів у доборі загальних назв до групи предметів і доборі слів до загальних назв.
— Із овочів можна приготувати багато смачних страв. Вам, мабуть, доводилося спостерігати, як мама готує обід. Послухайте вірш і скажіть, про яку страву в ньому йдеться.

Я в окріп буряк поклала,
А вода плюскоче: — Мало!
Додала тоді квасолю,
Цибулину, бараболю.
Є. Саталкіна

— Що означає слово БАРАБОЛЯ? (Картопля.)
— Господиня зібралася варити борщ. А які ще овочі потрібні для того, щоб зварити борщ? (Помідори, капуста, морква.)
— Із усіх цих овочів можна зварити смачний борщ.
— Послухайте, як діти говорять про борщ, який їм готує мама.

Горщик
В мами є великий горщик,
Мама в ньому варить борщик.
І такий смачний той борщик,
Що ми ладні з’їсти горщик.
Л. Загребельна

— У чому мама варить борщик? (У горщику.)
— Горщик — це назва чого? (Посуду.)
— Який ще посуд може використовуватися під час приготування борщу? Подивіться на предметні малюнки, виберіть зображення того посуду, який може бути потрібний для приготування їжі.
— Коли мама готує їжу на кухні, вона одягає фартух. Назвою чого є це слово? (Назвою одягу.)
— Які ще назви одягу ви знаєте?

3. Гра «Упіймай «зайве» слово».
— Послухайте перелік слів і оплеском «упіймайте» «зайве» слово.
• Перець, часник, абрикоси, редиска, кабачки;
• спідниця, костюм, кросівки, сорочка, плащ;
• чашка, тарілка, виделка, фартух, блюдце.

4. Гра «Плутанка» (с. 10—11 букваря).
— Роздивіться малюнки, подані внизу сторінки (с. 10). Що стоїть посередині? (Ваза з фруктами.) Які саме фрукти в ній лежать? (Груша, яблуко, слива.)
— Що намальовано біля вази? Чи є тут ще фрукти?
— Тепер роздивіться малюнки, подані внизу букваря на с. 11. Що тут стоїть посередині? (Кошик з овочами.) А що намальовано поряд з ним?

— Отже, фрукти й овочі переплуталися. Треба навести лад, «розкласти» по місцях усі овочі та фрукти.

Учні «ланцюжком» називають зображену рослину, уточнюють, фрукт це чи овоч, і куди його треба покласти. (Буряк — це овоч. Його я покладу в кошик. Груша — це фрукт. Її я покладу у вазу.)

V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які питання ми навчалися ставити до слів? (Хто? Що?)
— До яких назв слід ставити питання хто? (До назв людей і тварин.)
— Яке питання ставимо до слів, що означають назви овочів, фруктів, посуду, одягу, взуття? (Що?)
— Отже, питання хто? ставиться до назв людей і тварин, а до всіх інших назв — питання що? Наведіть приклади слів, що відповідають на питання хто?; що?

УРОК № 5. Тема. Практичне ознайомлення зі словами — назвами предметів. Логічні вправи за питаннями хто це? що це? Розподіл предметів за семантичними групами (тварини, посуд, овочі, одяг тощо). Бесіда за сюжетними малюнками «У садку та на городі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас