Урок 229 (читання). Тема. Цікава пригода, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 229 (читання). Тема. Цікава пригода, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: удосконалювати вміння учнів виразно читати діалоги та вірші; закріпити знання дітей про слова — назви предметів; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне, учити дітей бути спостережливими, уважними, розвивати творчість учнів засобами художнього слова; виховувати гуманні почуття, товариськість, щедрість; вчити працювати спільно.

Обладнання: малюнки із зображенням звірів: зайчика, лисиці, вовка, миші.

ХІД УРОКУ 229 (читання). Тема. Цікава пригода, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Мовна загадка

• 3 «те» — скрізь тихо,
3 «ем» — для їжі лихо:
Усе довкола погризе,
Ще й у нірку занесе.
(Тиша — миша)

2. Уточнення відомостей із попереднього уроку
— У якому творі ми зустрілися з мишенятком? (Казка «Як мишеня зупиняло час» (за І. Полагутою))
— Чому мишенятко вирішило зупинити час?
— Як воно це зробило?
— Чому ж час не зупинився?
— Як, на вашу думку, мишенятко могло допомогти мамі?
— Чи вмієте ви раціонально використовувати свій вільний час? Розкажіть.

3. Читання казки «Як мишеня зупиняло час» (за І. Полагутою)
— Які ознаки характеризують мишеня: маленьке, нерозумне, хоробре?
— Про кого кажуть, що він хоробрий?
— Чи був хоробрим Степанко з оповідання М. Герасименка?
— Назвіть персонажів цього оповідання? (Степанко і Ганнуся)
— Кого називають персонажем твору? (Дійову особу)

4. Розігрування діалогу за оповіданням М. Герасименка «Хоробрий Степанко»
— Кого ж боявся Степанко? (Мишей)
— А яка тваринка боїться багатьох звірів? (Заєць)

III. Робота над матеріалом уроку

1. Слухання народної потішки «Лисонька хитра»
— Яким виявився зайчик в народній потішці: хоробрим, боязким чи, можливо, хвастливим?

2. Вправи з розвитку навичок читання

3. Уточнення знань про діалог
— Поміркуйте, хто розмовляє із зайчиком?
— Чи можна сказати, що потішка складена у вигляді діалогу? Доведіть. (Діалог — це розмова двох осіб.)

4. Робота в парах
— Розподіліть ролі та розіграйте діалог.

5. Розвиток мовлення
Розкажіть про лисичку-сестричку.

Учитель показує дітям предметний малюнок, а після цього запитує про те, хто це.
— Які нові слова можна утворити від слова лиска? (Лисиця, лисичка, лисонька, лисенята)
— Які нові слова можна утворити від слова звір? (Звірята, звірок)
— Яким іншим словом можна замінити слово звірі? (Тварина, хижак)
— Згадайте, як називають лисицю в казках. (Лисичка-сестричка, Патрикеівна, кума)
— У яких словах чується: звук [т]? (Сестричка, Патрикеівна)
— У яких словах чується звук [и]? (Лисичка-сестричка)
— Доберіть два слова: перше повинно бути коротким, а друге — довгим. (Лиска-тварина, лиска-Патрикеівна, кума-хижак)
— Доберіть із названих слів два зі звуком [а]. (Лиска, кума)
— Якими словами можна розповісти про те, яка ця лисиця? (Хитра, руда, швидка, довгохвоста, гостроноса)
— Якими словами можна розповісти про те, що робить ця лисиця? (Стоїть, дивиться, чекає, прислухається, чує, очікує)
— Які слова, що схожі за звучанням, можна дібрати до слова лисичка? (Сестричка, синичка, невеличка)
— Назвіть різні слова, в яких перша частина ли (як в слові лисиця). (Лимон, лимонад, лихо, лисеня, лис)
— На які питання відповідають ці слова? (Хто? що?)
— Що вони означають? (Це слова — назви предметів.)

6. Словникова робота
— Прочитайте слова, спробуйте визначити, на які питання вони відповідають?

879

• Тлумачення прочитаних слів. Гра «Здогадайся» Учитель читає тлумачення слова, а учні називають слово.

Світлиця — чиста, світла, парадна кімната в будинку.

Скоринка — твердий зовнішній шар хліба, пирога і т. ін. Те саме, що шкірка.

Окраєць — скибка, відрізана від непочатого краю хлібини. // Невеликий шматок (хліба).

Злодюга — особа, яка чинить злодійство.

Неборак — бідна, нещасна людина; бідолаха.

Фізкультхвилинка

ЗАЙЧИК
Сірий зайчик скік та скік,
По капусту він прибіг.
Нахиливсь, зірвав головку,
Але й мав собі мороку:
Поки в ліс її приніс,
Мокрий став у нього ніс.
(Діти імітують описані рухи.)

7. Слухання вірша Т. Коломієць «Подарунок»

8. Читання вірша дітьми
— Від кого зайчик отримав подарунка?

9. Обговорення прочитаного. Вибіркове читання
— Яка біда трапилася з зайчиком?
— Розкажіть, як його заспокоїв коник.
— Як малята з дитсадка дізналися про біду зайчика?
— Чим вони йому допомогли?
— Як вчинив зайчик, отримавши подарунка?
— Чи можна сказати, що зайчик був щедрим, доброзичливим, товариським? Доведіть свою думку словами з тексту.
— Знайдіть у тексті, як названо зайця, сороку, лиса.
— Чому авторка дала їм такі характеристики?
— Дай свої характеристики цим тваринам. (Зайчик-постри-байчик, лис-хитрюга, сорока-тріскотуха та ін.)

IV. Підсумок уроку
— Що вам сподобалося на уроці?
— Що здивувало? Розсмішило?
— Чого навчили вас герої прочитаних творів?

Урок 229 (читання). Тема. Цікава пригода, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас