Урок 225 (читання). Тема. «Морква солодка…». Урок-гра «Поле чудес», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 225 (читання). Тема. «Морква солодка…». Урок-гра «Поле чудес», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: удосконалювати читацькі вміння, вчити описувати предмети за характерними ознаками, діяти за алгоритмом (пам’яткою); формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне, вчити дітей бути спостережливими, уважними, розвивати мовлення учнів, навички самостійного контролю результатів своєї праці; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися.

Обладнання: малюнки із зображенням овочів, картки для індивідуальної роботи, фігурки овочів чи листочків.

ХІД УРОКУ 225 (читання). Тема. «Морква солодка…». Урок-гра «Поле чудес», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми всі будемо учасниками гри «Поле Чудес». Під час гри ми з вами будемо читати, відгадувати загадки та ребуси, а також побуваємо на городі та дізнаємося багато нового про овочі.

III. Основна частина. Гра «Поле Чудес»

Розминка

• Додайте букви так, щоб змінилася форма слова або вийшло нове слово.

867

• Прочитайте і назвіть «зайве»

квоввовкзакокоза
силлисснасососна
кїжиїжакленкклен
ухаммухаудбдуб

 

І відбірковий тур
— Отже, ми готові розпочати гру. Перепусткою до участі у першому турі будуть такі завдання.
• Читання тексту «Ліси — народне багатство». Пояснення його заголовка.
• Прочитати текст «Ліси — народне багатство» з пропущеними словами.
Зрубаний… приносить людям… … . З дерева роблять…, виготовляють …, … для книжок і зошитів, … для одягу.
Але живі дерева дають нам також багато… . У лісі… дихається. У парках приємно …, послухати спів … . А скільки …, … дарує нам ліс!
• Виразне читання вірша В. Ткаченко «Дуб у лісі ріс немарно».

І тур

Листя цього дерева нагадує долоню, бо поділене на п’ять частин. А також його листок прикрашає собою прапор Канади.

КЛЕН

II відбірковий тур
• Вгадайте оповідання.
«…Йому хотілося підкорити своїх слухачів. Воно залилося треллю Славки-чорноголовки. Потім несподівано запищало, як жовтогруда Вівсянка». (За Ю. Ярмишем «Як соловейко скочив у біду»)
«…У лісі ми усяких птахів набачилися і наслухалися. А натоми-лись так, що навіть говорити не було сил». («Прогулянка»)
— Чого вас навчили ці оповідання?
• Виразне читання оповідання «Як соловейко скочив у біду»
(за Ю. Ярмишем).
• Читання тексту «Прогулянка» за особами.
— Назвіть персонажів твору.
— Що допомогло хлопчикам знайти дорогу до міста?
— З якими враженнями поверталися мандрівники додому?

II тур
У цьому місяці у соловейка з’являються пташенята і йому вже не до співу, треба годувати пташенят.

ЛИПЕНЬ

— У липні багато роботи і в людини. Починаються жнива у полі, стигнуть перші фрукти та овочі.
— Де ростуть фрукти? А овочі?
— Запрошую вас пройтися городом разом з героями вірша О. Журливої «На зеленому городі».
• Читання вчителем вірша О. Журливої «На зеленому городі».
— Що показав дітям дідусь на городі? Як все це назвати одним словом?

Фізкультхвилинка

ВПРАВИ-ІМІТАЦІЇ
Щоб город перекопати, (Нахили тулуба вперед-назад.)
Що беруть до рук? (Лопату)
Потім у глибоку грядку (Нахили вперед, руками торкаючись підлоги.)
Висівають що? (Зернятко)
Треба сонце і тепло, (Нахили ліворуч-праворуч з піднятими над головою почергово то правою, то лівою рукою. Потім потягнутися всім тулубом, піднявши руки вгору.)
Щоб зернятко… (проросло).
А чому рослина сходить? (Присідання, руки перед собою паралельно до підлоги.)
Бо корінчики п’ють… (воду).
А щоб добрим був врожай, (Стрибки на місці на двох ногах.)
Ти зі мною пострибай.

III відбірковий тур
• Вибіркове читання. Спочатку прочитати всі слова, а потім — тільки назви овочів.
• Вправляння у правильному інтонуванні речень.
• Утворення словосполучень.

III тур
Назва якого овоча означає в перекладі з латини «голова»?

КАПУСТА

• Слухання оповідання «Нашому організму потрібні вітаміни».
— Про які овочі йдеться в оповіданні?
• Словникова робота. Вправляння у читанні деяких слів та словосполучень, пояснення їх лексичного значення.
Чимало, чорнослив, з’їдена наніч, нервова система, шлунок.
• Читання оповідання дітьми.
• Відповіді на запитання.
— З чим уживають моркву?
— Як впливає на організм капуста?
— Які корисні речовини в ній містяться?
— У яких стравах використовують моркву і капусту? Дізнайтесь більше у мами чи бабусі.

Гра для глядачів
Який овоч у давнину називали «золоте яблуко»?

ПОМІДОР

— Так назвали помідор італійці — «помідоро»: «помо» — яблуко, «доро» — золоте; бо перші помідори були жовтого кольору.
• Розвиток зв’язного мовлення. Опис овоча за запитаннями підручника .
• Відгадування загадки у підручнику. (Відгадка: гарбуз.)
— Що ви знаєте про гарбуз?
• Хвилинка-цікавинка.
— Перші гарбузи прибули до нас із далекої Персії. Там так називали дині, причому слово було складним: гарбуз — означає «ослячий огірок», бо гар — осел, буза — огірок.
А найближчий родич гарбуза — кавун. Слово кавун теж означає назву дині, тільки не в Персії, а у Греції. Усі ці овочі були завезені до нас з південних країв. За довгу дорогу незвичні, чужі назви зовні схожих овочів переплуталися.
— У якій казці зустрічається гарбуз, інші овочі? («Котигорошко», «Біб, соломинка й личак», «Пригоди Цибуліно», «Ріпка», «Принцеса на горошині», «Попелюшка»)

Фінал
Цей овоч родич красеня-тюльпана та пахучої лілії, але сам має запах «нестерпний». Проте дуже корисний та має визначні цілющі якості.

ЧАСНИК

Супергра
Як іншим словом називають овочі?

ГОРОДИНА

IV. Підсумок уроку та результатів гри
— Де ми побували сьогодні на уроці?
— Що цікавого дізналися?

Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих під час уроку за відповіді фігурок овочів чи листочків: за 2-3 фігурки — учень отримує подяку «Добре!», за 4-5 — «Молодець!», за 5 і більше — «Розумничок!», «Розумничка!» Нагородження переможців.

Урок 225 (читання). Тема. «Морква солодка…». Урок-гра «Поле чудес», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас