Урок 221 (читання). Тема. «Розповідається про…», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 221 (читання). Тема. «Розповідається про…», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: вчити першокласників визначати жанр твору, працювати з тлумачним словником, удосконалювати вміння працювати з текстом; сприяти формуванню грамотності; розвивати мовлення, мислення, уважність, швидкість читання; збагачувати словниковий запас учнів; привчати до охайності, стимулювати бажання знати більше, отримувати знання.

Обладнання: малюнки із зображенням вовка та зайця, картки для додаткових завдань

ХІД УРОКУ 221 (читання). Тема. «Розповідається про…», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення відомостей про м’який знак

Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав,
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім’я.
Лиш одна із них німа.
Здогадався, певно, всяк!
Звать цю букву… (м’який знак).
Півень, горобець, ведмідь —
Знак м’який в словах стоїть.
Журавель, дельфін і рись —
М’який знак, не помились!
О. Кононенко

2. Гра «Швидкочитання»
• Робота з тлумачним словником. Уточнення значення деяких слів.

Бриль — головний убір з широкими полями; капелюх.

Вись — простір на великій відстані від землі.

Мідь — метал червонуватого кольору.

Мить — дуже короткий проміжок часу; момент.

Хміль — найвища трав’яниста рослина в Україні з витким довгим стеблом з колючками, яке в’ється на опору за годинниковою стрілкою. Зустрічається в лісі, а також вирощується на полях для потреб харчової промисловості.

Швець — майстер, що шиє та лагодить взуття; чоботар.

• Читайте швидко слова в стовпчиках, потім — у рядках, не помиляйтесь!

Деньбільбрильгість
пеньцільхмількліть
кіньсільстальчесть
синьнульгрецьзлість
висьмазьжнецьмить
рисьгрязьшвецьмідь

 

• Вибіркове читання.
— Прочитайте назви тварин, професій. (Кінь, рись; жнець, швець)
— Який математичний знак зустрівся? (Нуль)
— Яке слово потрібно додати до прислів’я: «Справедливість,… (честь) і совість — найкращі риси людини»?
— Чи потрібно писати м’який знак в словах ніч, піч, плащ, ніж! Чому?

3. Читання граматичної казки за Г. Плахотнюк «Пригоди м’якого знака»

4. Анаграми
— Розгадайте слова та знайдіть зайве.

шенякотокмідевдьяцлиисруксбо
кошенятковедмідьлисицяборсук
стетікочорбщележмдеж
тістечкоборщжеледжем

 

5. Переказ казки «Троє кошенят» (за Д. Біссетом) за запитаннями підручника

III. Робота над матеріалом уроку

1. Розгадування ребусів

853

2. Ознайомлення з казкою Ю. Ярмиша «Зайчик і Вовчик»
— Спробуйте визначити, прочитаний твір — це казка чи ні?

3. Читання казки дітьми та обговорення прочитаного
— Де зустрілися Вовк та Зайчик?
— Чим займався Вовчик?
— Як повів себе Зайчик після слів Вовчика?
— Яку рису характеру проявив Зайчик у цій ситуації?

4. Читання за особами (Зайчик, Вовк та автор)

Фізкультхвилинка

ЗАЙЧИК
Сірий зайчик скік та скік,
По капусту він прибіг.
Нахиливсь, зірвав головку,
Але й мав собі мороку:
Поки в ліс її приніс,
Мокрий став у нього ніс.
(Діти імітують описані рухи.)

5. Гра «Комп’ютер»
Полічіть, скільки разів зустрілися слова заєць та вовк. (По 6 разів)

854

6. Робота над прислів’ям
— Прочитайте прислів’я, поясніть його зміст.

одежі стрічають Людину по, а уму випроводжають по.
(Людину по одежі стрічають, а по уму випроводжають.)

7. Читання вчителем та сильними учнями оповідання «Ката-чепурушка» (за Ф. Морою)

8. Уточнення розуміння прочитаного
— З яким запитанням звертається автор до дівчаток? Чому його це цікавить?
— Розкажіть, чому Кату звали чепурушкою?
— Як дівчина шубовснула в діжку?

9. Читання оповідання «ланцюжком». Визначення найкращого читача

10. Вибіркове читання
— Прочитайте, якою була Ката-чепурушка.
— Знайдіть опис гарного капелюшка Кати.
— Чим киця була схожа на Кату?
— Які предмети використовувала дівчинка для самомилування?

11. Обговорення-міркування
— Що б ви порадили дівчинці?
— Чим, на вашу думку, потрібно пишатися?

IV. Підсумок уроку
— Яке з оповідань, прочитаних на уроці, вам найбільше сподобалось?
— Чого навчає кожне з них?

Урок 221 (читання). Тема. «Розповідається про…», уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас