Урок 204 (письмо). Тема. Буква Ї, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 204 (письмо). Тема. Буква Ї, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: закріпити знання учнів про букву ї, її звукове значення; вдосконалювати вміння будувати речення за поданими словами, робити звуко-буквений аналіз слів, ділити слова на склади; розвивати спостережливість, пам’ять, логічне мислення, увагу, мовлення учнів, самостійність; поповнювати активний словниковий запас дітей; формувати навички читання слів та речень; виховувати потребу до знань, почуття дружби й товариськості.

Обладнання: предметні малюнки, малюнок лисеня, загадки, робочий зошит.

ХІД УРОКУ 204 (письмо). Тема. Буква Ї, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

I. Організаційний момент. Вступне слово вчителя

II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Дорогі діти! Сьогодні ми здійснимо цікаву подорож у захоплюючий світ країни, яка має назву Граматика.

III. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення гігієнічних норм письма.

Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика

1. Каліграфічна хвилинка
Письмо букви ї та її з’єднань з іншими літерами.

2. Загадковий кросворд

812

1) Це кому у нірці сниться
Що достигли вже суниці,
Дикі яблука, грушки,
І чорниці, і грибки?
Влігся зручно на бочок
В ліжку з листя… (їжачок).

2) На дорозі урочисто
На колесах їде місто.
У будиночках — звірята.
Що за місто це, малята? (Поізд)

3) Цвітуть сади, Дніпро шумить
І пісня ллється солов’їна,
І жайвір лине у блакить.
Це рідна наша… (Україна:).

4) Стоять красуні на воді
Вінки в них білі й золоті. (Лілеї)

5) Летів птах, та на воду — бах,
Води не замутив і сам не полетів. (Пір’їна)

— Молодці, відгадали всі загадки! Якщо ви були уважними, то з легкістю скажете, який звук зустрічався в кожному слові-відгадці. ([йі])
— Так, молодці. А зараз об’єднаємось у дві команди. (Перший і другий варіанти)

3. Поділ слів на склади. Складання речень з поданими словами
— Вам потрібно подані слова поділити на склади і з кожним словом скласти одне речення. (Найкращеречення записується на дошці і в зошиті.)
Варіант 1 — поїзд, їжачок.
Варіант 2 — лілеї, Україна.

IV. Повторення вивченого матеріалу

1. Спостереження за вимовою звуків, які позначає буква ї у словах їжа, мої
— Давайте пригадаємо правило: «Буква ї завжди позначає два звуки [йі]».

2. 3 тексту «їжаченята» спишіть перші три речення. Назвіть звуки в підкреслених словах

ЇЖАЧЕНЯТА
У їжачихи було двоє їжаченят. Мов клубочки, кругленькі. Покотилися клубочки їжі шукати. Котяться садом, городом. Аж бачать — зайчик. їсть солодку морквину. І їм захотілося. Ледве висунули маленькі голівки, а зайчик як крикне:
— Геть звідси, гидкі, колючі! Прикотилися клубочки до матусі, плачуть.
— Зайчик он каже, що ми гидкі, колючі, їжачиха пригорнула маленьких, приголубила:
— Та хіба ж ви колючі, дітки мої рідненькі,— заспокоює вона.— Волоссячко у вас м’яке, як льон. Та ви ж пухкенькі, мов подушечки!..

— Прочитайте підкреслені слова. (їжачихи, їжаченят, їжі)
— Назвіть звуки у підкреслених словах.
— Прочитайте виділене слово.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова льон.

Льон — [л’он] — 1 скл., 4 б., З зв. (Буква м’який знак звука не позначає.)

Фізкультхвилинка

3. Прочитайте вірші, вставляючи пропущені букви.

Їж..к та їж..ч..н.. (Їжак та їжаченя
Їд..т.. по гр..б.. щ..дн… Їдуть по гриби щодня.
Їж..ч..х.. п..м..га.., Їжачиха помагає,
С..р..їжк.. їм зб..р..є. Сироїжки їм збирає.)

— Знайдіть слова, у яких зустрічається звук [йі].
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів їжачиха, сироїжки.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1. Продовження роботи
Доповніть речення словами з тексту.
Покотилися клубочки шукати… (їжі).
Прикотилися клубочки до… (матусі, плачуть).

Гра «Впіймай звук»
Діти слухають вірш, коли почують звук [йі], плескають у долоні.

Їжачиха з їжаком
Їдуть бричкою лужком.
Назбирали в козубеньки
Сироїжки та опеньки,
Їхні діти — їжачата —
Зустрічають маму й тата.

Фізкультхвилинка

2. Продовження роботи
— Прочитайте віршик. Назвіть звуки у поділеному слові.

У пісок зарив пір’їну лис голодний, як вовча.
І чекає цілу днину, чи не виросте курча.
Л. Біленька

— Про кого йдеться у вірші?
— Що лис зарив у пісок?
— Який був лис?
— Чого він чекав?
— Прочитайте підкреслене слово у вірші. Поділіть його на склади.

Їжачок. Ура, ура! Ми все виконали! Молодці, діти! Я був упевнений у ваших здібностях і не помилився. До побачення, друзі. Сподіваюся, що ви виростите розумними і працелюбними дітьми, а допоможе вам у цьому любов до навчання.

VI. Підсумок уроку
— Ось і завершився наш чарівний урок. Ми допомогли нашому гостеві.
— Чи сподобався вам урок?
— Що сподобалось найбільше?
— А зараз перевіримо, чи уважними ви були на уроці.

Гра «Програмований диктант»
Дітям заздалегідь роздають картки з цифрами 1 і 2.

Завдання: проаналізувати звукове значення букв я, ю, є, ї у запропонованих словах: школяр, єхидна, юнак, пір’їна, подія, поїзд, доля, країна, єдиний, Юрій. (Учитель читає слово, а учні замість я, ю, є, ї показують відповідну картку, залежно від того, чи ця буква позначає один звук, чи два.)

Урок 204 (письмо). Тема. Буква Ї, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас