Урок 200 (письмо). Тема. Буква є, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Урок 200 (письмо). Тема. Буква є, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Мета: закріпити знання учнів про букву є, її звукове значення; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, ділити слова на склади; розвивати фонематичний слух, інтелектуальні здібності, почуття змагання; поповнювати активний словниковий запас учнів; формувати навички читання слів та речень; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення учнів; вимагати охайності при письмі, прищеплювати почуття дружби й товариськості, бажання працювати, досягати успіху.

Обладнання: предметні малюнки, малюнок із зображенням єнота, фарби, «чарівні» пензлі, картки з буквою є на кожного учня, малюнки до пальчикової гімнастики, робочий зошит.

ХІД УРОКУ 200 (письмо). Тема. Буква є, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

I. Організаційний момент. Вступне слово вчителя

II. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення гігієнічних норм письма.

1. Каліграфічна хвилинка
— Пригадайте, з яких елементів складається буква є? Напишіть цю букву в повітрі. (Робота у зошиті.)
Письмо букви є та її з’єднань з літерами єн, ає, оє, ює.

2. Спостереження за вимовою звуків, які позначає буква є у словах читає, синіє.

3. Загадка
— Послухайте загадку.

• Смужка темна, хвіст пухнастий,
Любить їжу полоскати
Перед тим, як з’їсти миє.
Ну і хто його впізнає? (Єнот)

4. Звуко-буквений аналіз слова-відгадки

III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми будемо закріплювати свої знання про букву є. А допоможе нам Крихітка Єнот.

IV. Повторення вивченого матеріалу

1. Робота над темою уроку

Завдання 1. З тексту «Диво» спишіть підкреслені слова. Що вони означають? Допишіть до цих слів своє ім’я.
Маринка Євгенко
— Давайте разом з Крихіткою Єнотом пригадаємо, коли буква є позначає два звуки.
— Якщо буква є стоїть на початку слова та після голосного, то вона позначає два звуки [йе]; якщо після приголосного — один звук [е] та м’якість попереднього приголосного.

Завдання 2. Назвіть звуки і букви у виділеному слові.
Троє
— Складіть і запишіть речення з цим словом.

Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика

2. Прочитайте прислів’я. Спишіть. Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки. Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова

Єноти вивели гуляти
своє єдине дитинча.
За їх сім’єю вовк зубатий
єхидно стежить з-за куща.
Н. Забіла

3. Навчальна гра «Упіймай букву»
— Якщо почуєте звуки, які позначає буква є, плескайте у долоні.

А у мене єгер тато,
Знає він про ліс багато,
Про тваринок добре дбає
І мене цього навчає.
Вдома є у нас єнот
І єхидна — от!
Треба все про ліс вивчати,
Стану єгерем, як тато.

— У вірші ви почули слова, пояснити значення яких нам погодилось Мавпенятко.

Словникова робота

Єхидна — тварина схожа на невеликого дикобраза, завдяки тому, що вона покрита грубою шерстю та голками. Максимальна довжина тіла складає приблизно 30 сантиметрів. Їхні щелепи витягнуті у вузький «дзьоб». Кінцівки єхидн короткі та вельми сильні, з великими кігтями, завдяки чому ці тварини є потужними копателями. Єхидни не мають зубів, в них дуже маленький рот, тому харчуються вони, злизуючи своїм довгим клейким язиком термітів, мурах.

Єгер — спеціаліст, що веде облік тварин і рослин у лісах, національних парках та здійснює нагляд за ними.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1. Продовження роботи

Завдання 3. Спишіть текст. Назвіть звуки, які позначають підкреслені букви.

Борсук — сильний, але лякливий звір. Живе зі своєю сім’єю біля води. Борсук турбується про своїх малят. Він годує їх, зігріває, захищає, готує до самостійного життя.

2. Конкурс кращого скоромовця
Діти читають скоромовку повільно, пришвидшеним, швидким темпом, тихо і голосно.

Єнот і єхидна складали валізи,
Вони до Єгипту летіли без візи.
Єдиний літак донесе їх туди,
До пляжу, до пальм, до морської води.

Фізкультхвилинка

3. Продовження роботи
Завдання 4. Прочитайте слова. Знайдіть серед них такі, що можуть бути пов’язані зі змістом тексту «Диво».

Гілочкапухнасті
борсученятасуха
рибнавеселі
каченятакумедні

 

4. Гра «Прочитай за стрілочками»

802

— Запишіть прислів’я у зошит. Зробіть звуко-буквений аналіз слів.

VI. Підсумок уроку
— Яку букву повторили сьогодні?
— Коли буква є позначає два звуки? Придумайте три слова, де буква є позначає два звуки.
— Коли буква є позначає один звук? Придумайте три слова, де буква є позначає один звук.
— Що можна сказати про приголосні, що стоять перед є?
— Ви працювали добре, старанно виконували всі завдання. Крихітка Єнот приготував вам подарунки. (Учитель роздає дітям розмальовки.)

Урок 200 (письмо). Тема. Буква є, уроки навчання грамоти 1 клас, післябукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас