Урок 175 (читання). Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Урок 175 (читання). Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Мета: ознайомити учнів з творчістю українського письменника І. Я. Франка; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання, переказувати казку; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; збагачувати їх словниковий запас; виховувати інтерес до творчості письменника.

Обладнання: портрет І. Я. Франка, малюнки кульок з буквами.

ХІД УРОКУ 175 (читання). Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1. Фронтальне опитування
— З творчістю якого поета ви ознайомилися на минулому уроці?
— Коли розпочав свою творчу діяльність Т. Г. Шевченко?
— Що оспівував поет у своїх творах?
— До чого він закликав?
— Як називається збірка творів Т. Г. Шевченка?
— Кого називали кобзарями?

2. Гра «Знайди пару»
— Відтворіть вірш Т. Г. Шевченка, поєднавши слова правого та лівого стовпчиків.

Сонцечорніють
Гориніміє
Пташечказаходить
Полетихне

 

3. Хвилинка поезії
Підготовлені учні читають вірші Т. Г. Шевченка.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Робота в парах
— «Приведіть» кожну кульку на відповідне місце і прочитайте слово.
На дошці — малюнок кульок з буквами і, к, р, а, п і одна велика кулька з буквами к, ф, а, н, р, о, ниточки від кульок ведуть до певної клітинки.
— Яке слово у вас утворилось?
— Що таке ріпка?
— Хто написав казку «Ріпка»?

Фізкультхвилинка

Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобоки —
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитеся з казкою «Ріпка» в обробці великого українського письменника, прізвище якого ви прочитаєте ще на одній кульці (читання за стрілочками).
— Назвіть автора казки «Ріпка».
— На уроці вам потрібно бути уважними, старанними, щоб потім узяти участь в інсценізації казки.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя
— Іван Франко народився в сім’ї коваля. Ріс хлопчик роботящим, товариським. Він допомагав батькам по господарству, дуже любив природу.
Мама Івася любила українську пісню. Так з голосу матері хлопчик запам’ятав багато українських пісень. Серед своїх ровесників вирізнявся тим, що вмів все швидко робити: писати, читати, орієнтуватися в різних ситуаціях.

2. Робота над текстом «Іван Якович Франко»
1) Читання тексту.
— Що ще ви дізналися про І. Я. Франка?
2) «Словничок-сундучок».

Кузня — майстерня, де обробляють метал куванням.

Коваль — майстер, який кує метал і виготовляє з нього різні предмети, а також робітник, що підковує коней.

3) Читання слів до тексту.
Письменник, кузня, коваль, селян, фарбований, життя, дитинство.
4) Самостійне читання тексту учнями.
5) Відтворення змісту прочитаного.
— Хто такий І. Я. Франко?
— Де часто в дитинстві бував малий Іван?
— За чим спостерігав?
— Про що писав у своїх творах І. Я. Франко?
— Які з цих казок належать І. Я. Франку?
«Колобок», «Івасик-Телесик», «Ріпка», «Кіт у чоботях», «Коза-Дереза», «Червона Шапочка», «Фарбований лис».

Фізкультхвилинка (музична)

VI. Робота над уривком казки «Ріпка»

1. Розповідь учителем початку казки «Ріпка»

2. Читання учнями уривка
— Кого з героїв згадано в уривку?
— Хто ще прийде на допомогу дідові?
— Чим закінчується казка?
— Чого вона нас навчає?

3. Інсценізація казки

VII. Робота з дитячою книжкою «Фарбований лис»

1. Розглядування ілюстрації
— До якої казки цей малюнок?
— Чому ви так вважаєте?

2. Розглядування книжки

3. Слухання уривка казки, відтворення прослуханого

VIII. Підсумок уроку
— З якими казками ви сьогодні ознайомилися?
— Назвіть їх автора.
— Доповніть речення, використовуючи слова, що є на дошці: письменник, поет.

І. Я. Франко — великий український…

Т. Г. Шевченко — великий український…

Урок 175 (читання). Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка», уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас